Media archive

Galleries


Метин Терчан, столар од северниот турски град Ризе, ги покажа своите столарни вештини на оригинален начин трансформирајќи стар автомобил во камион направен целосно од дрво. Терчан, долгогодишен столар во Гунејсу, во источниот дел на Црното Море, пронашол автомобил произведен во 1988 година, чиешто веќе застарено тело било исфрлено, зачувал здрав мотор и потоа се решил …

0 40

Џексон-Џејмс Ајерс е тримесечно бебе кое ги собра симпатиите на луѓето преку Интернет. Роден е осум недели порано, но неговата коса ги воодушеви сите. Имено, на Џексон му е дијагностицирана ретка вродена болест наречена хиперинсулинизам, која погодува едно од 30 000 деца. Затоа тој мора редовно да зема одредени лекови, а ефектот на лековите што …

0 396

Локалните жители тврдат дека тука има поинаква, послободна атмосфера и чувство на солидарност. Оваа хипи-оаза во конзервативна средина натера многумина да го опишат градот како „необична мешавина на хипи и реднек култура“. Туристичките пароли и фразите за добредојде обично се обидуваат да стимулираат позитивни емоции и да ги истакнат најубавите работи на тоа место – …

0 181

Келимари Хаус (35) од Вестон-супер-Мареа ги оствари соништата на нејзиниот петгодишен син Брајсон и ја претвори градината во Диноленд, каде што е нареден секој последен детал за диносаурусите. Забележа дека нејзиниот стар дрвен под на терасата почна да скапува и помисли дека е време да ја обнови терасата. Тогаш и дојде идејата дека може да …

0 1k

Дали уметноста може да биде невидлива? Очигледно, може, бидејќи штотуку е продадена првата невидлива скулптура во светот, по цена од 15.000 евра. За жал, не можеме да ви покажеме фотографија од скулптурата. Скулптурата ќе биде сместена во приватна куќа, во простор со димензии 150 × 150 см. Дали уметноста може да биде невидлива? Очигледно, може, …

0 72

Таа вели дека нејзиното тело сега изгледа како цветна ливада полна со пеперутки. Веројатно веќе сте слушнале дека има луѓе кои кога ќе ја направат својата прва тетоважа, веќе не можат да запрат. Ист е случајот и со оваа жена која има и внуци. Германката порано мразеше тетоважи, но сè се смени во 2015 година кога …

0 60

За добра фризура, вреди да се вложи труд, одете на фризер кој живее од другата страна на градот и плаќајте повеќе доколку е потребно, но некои одат чекор подалеку и се препуштаат на веројатно најекстремниот стилист досега. Овој фризер се гледа себеси како уметник за коса, но наместо ножици и чешел користи сатара и чекан …

0 167

Сите жители живеат во идентични вили кои пукаат од луксуз. Кинеското село Хуаки се наоѓа во провинцијата Џиангсу, исто така познато како „село на богатите“. Облакодери од 72 ката, хеликоптери кои кружат на небото, како и тематски парк го прават ова место целосно поразлично од остатокот од светот. Но, има еден услов. Ако некој реши …

0 176

Велесов е според мене оден од најубавите градови во Македонија. Погледнете ја мојата најнова фото сесија: View this post on Instagram A post shared by Ljubomir Pepic (@ljubomirpepic) View this post on Instagram A post shared by Ljubomir Pepic (@ljubomirpepic) View this post on Instagram A post shared by Ljubomir Pepic (@ljubomirpepic) View this post …

0 396

Погледнете ја мојата најнова фото сесија од градот Велес која е направена во вчерашниот ден. Сликите се испод: View this post on Instagram A post shared by Ljubomir Pepic (@ljubomirpepic) View this post on Instagram A post shared by Ljubomir Pepic (@ljubomirpepic) View this post on Instagram A post shared by Ljubomir Pepic (@ljubomirpepic) View …

0 141

Можеме само да го замислиме карактерот на великаните кои живееле пред да се измисли технологијата на фотографија. Некои сочувале слики или статуи што ги претставувале, иако дури и врз основа на нив, не е лесно да се повикате како навистина изгледале. Графичкиот дизајнер Бека Саладин отсекогаш бил фасциниран од историјата. Од таа љубов, се создаде …

0 443

Младиот уметник Александар Драмишанин реши малку да ја разубави својата баба. Фотографиите ги сподели на социјалните мрежи, а потоа почнаа да пристигнуваат и комплиментите Минатата година, за време на карантин, модниот уметник, фризер и шминкер Александар Драмишанин реши да ја „среди“ својата баба Милоратка (86), која инаку живее во село во близина на Ивањица. Бабата, …

0 492

Куќата е целосно изолирана од ветер, дожд, снег и други метеоролошки појави, така што може да се користи во текот на целата година во различни клими. Камп Бививи е име на компанија со седиште во Портланд, Орегон, која ги воодушеви светските патници со својата модуларна преносна куќа. Преносната куќа ви овозможува да престојувате на различни …

0 268

АБИБОО планира да започне со изградба на град на Марс во 2054 година во кој ќе можат да се сместат 250.000 луѓе. Првите жители би можеле да се населат во 2100 година. ABIBOO е меѓународна компанија предводена од Алфред Муноз од 2010 година и работи на пет континенти. Седиштето е во Мадрид и има канцеларии …

0 134

Кучињата Рони и Реџи станаа вистински ѕвезди на интернет. Луѓето буквално го запираат нивниот сопственик на улица за да ги видат одблизу. И тоа затоа што секој тврди дека неверојатно личат на луѓе. За повеќе кликнете на наредниот линк: што личат на луѓе Извор: srekja.mk

0 147

Ако сте од оние кои обожаваат мистерии и необични места, Торов Бунар е нешто што ќе ве остави без зборови. Недалеку од брегот на Орегон, близу Кејп Перпетуа, се наоѓа познато чудо на природата – дупка што постојано ја проголта морската вода околу неа и која уште се нарекува и дренажна цевка на Тихиот океан. …

0 82