Posts in category

ДИЗАЈН


Вашиот дом е Вашиот замок. Но, Вашиот замок не мора да има морничави ходници, соби во кои се крие змеј и духови. Доволно е да има модерен и убав дизајн 🙂 За да го уредиме домот, најчесто ни треба малку инспирација. Кога добивае такви напливи на креативност и продуктивност, прво нешто што отвараме е секогаш …

Спалната соба е место каде најдобро се чувствуваме и секој кој сака да му биде пријатно и опуштачко во оваа просторија треба да обрне внимание на бојата на ѕидовите која ите како влијае на расположнието и функционирањето. Ова се 5 бои кои никако не се препорачливи за просториите во кои спиете и планирате да се …

Италијанската компанија Moi Composites го претстави првиот брод направен од 3D принтер кој имаше и успешно деби. На пристаништето во градот Џенова, глисерот наречен MAMBO успешно вплови во Лигурското Море. „Moi е италијанска производствена компанија од Милано. MAMBO е нашиот прв воден проект, првиот брод направен од 3D принтер со фиберглас материјал во светот“, вели …

Американската компанија Apple новиот iPhone 12 ќе го претстави идниот вторник, на 13 октомври. Apple денеска ги откри датумот и времето на специјалниот настан со фразата „Hi, Speed“, без алудирање на уредот кој ќе биде презентиран. Сепак, со оглед на тоа дека Apple во септември ги претстави повеќето од очекуваните уреди, компанијата најверојатно ќе го …

Сите обожуваат одлични трансформации на домови, а оваа ќе ве натера повторно да размислите за своето поткровје. Џосерин Кабрера преку неколку фотографии ја покажал неверојатната трансформација која ѝ ја “подарил” на својата сопруга. Имено, Кабрера од поткровјето направил ормар од соништата за својата сопруга. Тој ги споделил фотографиите со своите следбеници на Твитер, а твитот …

Оваа необична креација е креативен спој од наочари и визир Во координација со актуелната ситуација и светската епидемија на коронавирусот, дизајнерите создадоа аксесоар кој ќе ве штити и тоа дупло – и од сонцето и штетното делување на УВ зраците, а и од вирусот Covid-19. Њујоршкиот дизајнер Joe Doucet стои позади оваа креација, изјавувајќи дека …

Пандемијата ги промени нашите животи во целост. Многу индустрии настојуваат да пронајдат решение за „новиот нормален живот“ откако ќе заврши оваа криза. Една од нив е и авионската индустрија која бара креативни решенија за новиот изглед во внатрешноста на авионите. Италијанска компанија понуди решенија кои би требало да го спречат ширењето на вирусот. My Modern …

Додека многу луѓе поминуваат многу време во развивање на нивниот личен стил, малкумина можат да кажат дека имаат средновековни фустани што висат во плакарот. Јутуберката Бернадет Банер има повеќе од само неколку. Покрај тоа, таа ги направи сите со рака. Таа вели: „Ја проучувам историјата на облекувањето преку практично експериментирање и реконструкција, истражувајќи историскaта епоха …

Бидејќи коронавирусот се шири низ целиот свет, земјите преземаа сè поагресивни мерки за борба против тоа, порачувајќи им на граѓаните да носат маски, дури и ако се домашни. Важно е да се напомене дека носењето нема да гарантира заштита од СОВИД-19, сепак, маските за лице може да го намалат ширењето на коронавирусот со блокирање на …