Posts in category

ФОТОГРАФИЈА

Category description is an optional

Доколку планирате да ја преуредувата бањата и сте во потрага по нови идеи и инспирација, еве кој тренд на уредување е моментално најпопуларен. Bathroom Trend Study интернет страницата посветена на дизајн и идеи за преуредување на домот ги открива најпопуларните стилови за кои луѓето најчесто се одлучуваат кога е во прашање уредувањето на бањата. Монохроматската …

Jenny, која на социјални медиуми се претставува како Jennyudee, е многу талентирана уметница. Нејзина главна црта е тоа што прави свои претстави на популарни ликови или елементи од поп култура, во нејзин стил. Стилот потсеќа на manhwa, термин кој опишува јужно-корејски цртани филмови и стрипови, но нејзиниот стил е доусовршен со повеќе детали. Таа не работи …

Полската фотографка, Ивона Подласинска, која е архитект по образование, фотографира деца како што никој друг во светот не прави. Главни ликови на делата на Ивона се нејзините 2 сина, чии фотографии ја започнаа нејзината кариера како фотограф. Живеат обичен живот – шетаат, играат со пријатели и ја посетуваат баба, но благодарение на талентот на оваа фотографка …

Вашиот дом е Вашиот замок. Но, Вашиот замок не мора да има морничави ходници, соби во кои се крие змеј и духови. Доволно е да има модерен и убав дизајн 🙂 За да го уредиме домот, најчесто ни треба малку инспирација. Кога добивае такви напливи на креативност и продуктивност, прво нешто што отвараме е секогаш …

Спалната соба е место каде најдобро се чувствуваме и секој кој сака да му биде пријатно и опуштачко во оваа просторија треба да обрне внимание на бојата на ѕидовите која ите како влијае на расположнието и функционирањето. Ова се 5 бои кои никако не се препорачливи за просториите во кои спиете и планирате да се …

Во Саудиска Арабија беа пронајдени траги од човечки стапалки, слонови како и други животни стари 120,000 години, во близина на древно пресушено езеро. Седум отисоци од човечки стапалки се пронајдени околу древното езеро во северниот дел на Табук, претставувајќи најстариот доказ за присуство на луѓе на Арабискиот полуостров. Стручњаците веруваат дека се во прашање траги …

Dan Morris е фотограф кој сака да фотографира полни, неиссценирани урбани улични моменти. Тој најмногу фотографира низ Лондон, но и на други места во Велика Британија. Го користи достапното светло за да направи фотографии кои никогаш повторно не би можеле да се реплицираат. Тој користи убави композиции, контрасти, инкорпорира повеќе слоеви во фотографиите и раоти со …

Италијанската компанија Moi Composites го претстави првиот брод направен од 3D принтер кој имаше и успешно деби. На пристаништето во градот Џенова, глисерот наречен MAMBO успешно вплови во Лигурското Море. „Moi е италијанска производствена компанија од Милано. MAMBO е нашиот прв воден проект, првиот брод направен од 3D принтер со фиберглас материјал во светот“, вели …

Американската компанија Apple новиот iPhone 12 ќе го претстави идниот вторник, на 13 октомври. Apple денеска ги откри датумот и времето на специјалниот настан со фразата „Hi, Speed“, без алудирање на уредот кој ќе биде презентиран. Сепак, со оглед на тоа дека Apple во септември ги претстави повеќето од очекуваните уреди, компанијата најверојатно ќе го …

Сите обожуваат одлични трансформации на домови, а оваа ќе ве натера повторно да размислите за своето поткровје. Џосерин Кабрера преку неколку фотографии ја покажал неверојатната трансформација која ѝ ја “подарил” на својата сопруга. Имено, Кабрера од поткровјето направил ормар од соништата за својата сопруга. Тој ги споделил фотографиите со своите следбеници на Твитер, а твитот …

Пејачката Сека Алексиќ со години ужива во љубовта со сопругот Вељко Пиљикиќ, а нивните синови Јаков и Јован внесоа посебна среќа во нивните животи. Сека никогаш не криеше колку сака деца и колку нејзиното семејство значи за неа, и дека сака најмногу посветува време поминува со нив. Бидејќи пред неколку месеци го роди помалиот син …

Оваа необична креација е креативен спој од наочари и визир Во координација со актуелната ситуација и светската епидемија на коронавирусот, дизајнерите создадоа аксесоар кој ќе ве штити и тоа дупло – и од сонцето и штетното делување на УВ зраците, а и од вирусот Covid-19. Њујоршкиот дизајнер Joe Doucet стои позади оваа креација, изјавувајќи дека …

Пандемијата ги промени нашите животи во целост. Многу индустрии настојуваат да пронајдат решение за „новиот нормален живот“ откако ќе заврши оваа криза. Една од нив е и авионската индустрија која бара креативни решенија за новиот изглед во внатрешноста на авионите. Италијанска компанија понуди решенија кои би требало да го спречат ширењето на вирусот. My Modern …

Научниците откриле дека животот во близина на природата доста влијае врз ментално и целокупното здравје, многу повеќе од работата и висината на платата. Се испоставува дека најголемиот дел од позитивното влијание го имаат зелените површини кои се наоѓаат на 300 метри од домот. Оние луѓе кои во градските средини живеат опкружени со зеленило се посреќни …

Додека многу луѓе поминуваат многу време во развивање на нивниот личен стил, малкумина можат да кажат дека имаат средновековни фустани што висат во плакарот. Јутуберката Бернадет Банер има повеќе од само неколку. Покрај тоа, таа ги направи сите со рака. Таа вели: „Ја проучувам историјата на облекувањето преку практично експериментирање и реконструкција, истражувајќи историскaта епоха …

Луѓето заглавени дома за време на карантинот, дозволуваат да се изгуби нивната креативност. Музејот Ј. Пол Гети во Лос Анџелес ги предизвика љубителите на уметноста да објавуваат фотографии од себе како ги рекреираат своите омилени ремек-дела од дома а одговорот е огромен. Предизвикот за музејот „Гети“, каде што треба да го пресоздадете омиленото уметничко дело …