Posts in category

НАПРАВИ САМ


Носењето маска стана задолжително во време на пандемија, исто како одржувањето социјална дистанца и редовното миење раце. Тоа е клучот за спречување ширење на зараза со коронавирусот. Сепак, постојат и такви луѓе кои не сакаат да носат маска и не ги почитуваат овие совети или мерки. Психотерапевтот Дерил Еплтон е специјалист за помош на луѓето …

Овој трик со јајце прикажан преку тик-ток видео е веќе прегледан повеќе од 50 милиони пати. Ако сакате пржени јајца дефинитивно ќе сакате да го пробате. Се попопуларната социјална мрежа Тик-ток е преплавена со интересни видео рецепти, а овие денови се издвојува еден, кој всушност, е доста едноставен трик од кујната. Еден корисник покажа како …

Митови и вистини за финансиите кои треба да ги знаете Џонатан Клементс, авторот на прирачникот 25 Myths You’ve Got To Avoid If You Want To Manage Your Money Right, во секое поглавје пишува за некој популарно врежан финансиски мит кој е всушност тешко изведлив. Со некои наводи можеби ќе се сложите, а со други можеби …

Ви споделуваме неколку совети кои можат да ви помогнат да го подобрите вашиот живот. Секоја личност има свои ставови и уверувања и стил на живот, па веројатно нема да можете да ги следите сите но секој напредок е добредојден. ~Живејте по 3 Е: Ентузијазам, емпатија и енергичност. ~Секој ден пешачете минимално 10 минути. И додека …

Додека сè уште трае сезоната на кајсии, пробајте да го направите овој џем – се подготвува брзо и лесно. Сè што ви е потребно се 1.5 килограм исчистени кајсии и 600 грама шеќер. Кајсиите добро измијте ги, исчистете ги и ставете ги во подлабока тепсија, може да ви послужи и некое поголемо тенџере или пак …

Лубеницата нè освежува и нè разладува во текот на летото бидејќи содржи многу вода, а благодарение на растителните влакна го намалува чувството на глад. Таа изобилува со витамините Ц и А, како и калиум и магнезиум, а содржи многу малку калории – 100 грама лубеница има само 30 калории. Но, кога ја купуваме, не е …

За денешниот појадок ви препорачуваме да подготвите мини пици со моцарела и сос од домати.  Овој рецепт се подготвува брзо и лесно, а потребни ви се само неколку состојки. По желба може да додадете свежи домати, но доколку сакате да го замрзнете тестото, се препорачува да не ставате свеж зеленчук бидејќи тестото ќе го изгуби …

Потребни состојки: 3 јајца2 дл јогурт130 мл масло1 шолја пченкарно брашно1 шолја пченично брашно1 прашок за печиво100 гр. кравјо сирење150 гр. спанаќ Начин на подготовка: Изматете јајца, па додајте јогурт, масло, брашно, прашок за печиво, сирење, исечкан спанаќ и сол по вкус. Оставете ја смесата да отстои околу 10 минути, па истурете ја во калап …

Белите патики се одлични за комбинирање и одговараат речиси со секој аутфит, но нивното чистење може да биде напорно. Фаит Капеле, на нејзиниот Јутјуб канал објавила едноставен начин на кој може да го вратите сјајот на белите патики. Сè што е потребно е детергент за перење облека и паста за избелување. Во топла вода додала …

Ново истражување покажува дека жените кои пијат четири или повеќе шолји кафе на ден имале во просек 4,1 отсто помалку телесни маснотии од жените кои не пијат кафе. Група меѓународни истражувачи предводена од д-р Ли Смит од Универзитетот Англија Рускин во Кембриџ, ја испита врската меѓу употребата на кафе и телесната тежина кај жените и …

Серумите против стареење се најефикасниот препарат во борбата против брчките, но во исто време имаат особено висока цена. Научете како самите да подготвите серум кој ќе биде подеднакво ефикасен за притоа и потполно природен. Антиејџ серумите се ефикасни затоа што пред се содржат концентрати од материи кои се борат против брчките во поголема количина отколку …

Ако сте пушач или поранешен пушач има лесен начин да се исчистите од токсините и отровите и тоа брзо, лесно и евтино. Користете ѓумбир кој освен што е многу здрав помага и за чистење на токсините. Помага и лукот кој треба да го јадете почесто, а и може да го сварите со куркума и ѓумбир. …

Сите сакаме вкусна шолја кафе, но ова се најчестите грешки кои ги правиме со кафето. Премногу мешање на кафето го убива вкусот, затоа потребно е само малку да се измеша. Ако неколку пати го оставите да се подигне до врвот исто така ќе се смени вкусот и ќе стане поретко, со што нема да биде …

Со помош на ова хоби ќе се ослободите од стресот и ќе ги опуштите мислите за само час Боењето не е само за децата, тоа го намалува стресот, ослободува од лошото расположение и ја поттикнува креативноста, докажуваат бројни истражувања. Боењето се наоѓа во истиот ранг со медитацијата, а поради своите позитивни ефекти, многу лекари го …

Повеќето чуваат чаша со вода покрај креветот за да не мора да стануваат во текот на ноќта ако ожеднат, но дали сте забележале дека водата има чуден вкус откако ќе ја испиете наутро? Можеби мислите дека водата во чашата ја изгубила својата свежина. Но, дали е можно на водата да ѝ пројде рокот? pH рамнотежата …

Иако овие денови сме во изолација, тоа не значи дека треба да се откажеме од негувањето. Ова решение кое денеска ќе ви го претставиме е одлично бидејќи воопшто нема да ви ја оштети косата, а ќе изгледате како туку што да сте излегле од фризерски салон. Со оваа техника ќе ја освежите бојата и ќе …