Posts in category

НАПРАВИ САМ


Интересен е списокот со најпопуларните јадења на интернет пребарувачите во 2020 година. За една година обележана со земјотреси, пандемии, социјално растојание и во која поминувавме многу време дома, се чини дека најинтересно ни беа добро познати јадења како пица, лазања, ќофтиња, мусака, леб и палачинки На списокот се наоѓа и кафето Далгона по кое полудевме …

0 85

Сигурно ви се случило барем еднаш да направивте салата со парчиња свежа пиперка, да каснете од неа и да сфативте дека вкусот не е добар. Можеби сте помислиле дека продавачот на зеленчук ве измамил со лошо овошје или го обвинувате погрешниот дресинг за лошата салата. Сепак, веројатно не ни помислувавте дека сте користеле погрешна или …

0 31

Во една Амеикански област на Њу Јорк Пицеријата Just Pizza во соработка со Дом кои вдомуваат Кучиња и Мачки развија еден начин кој е много успешен. На пакувањето на пицата залепуваат слика од Куче или Маче, које чека да се вдоми. Со овој потег кој много хуман пицеријата Just Pizza ја зголеми продажвата на Пица …

0 48

Некои кекси и колачи сакаме да ги сочуваме и нивниот рок на траење да го продолжиме до новогодишните прослави а за тоа ви споделуваме неколку совети. -Крцкавите колачи не поднесуваат влага, потолно влажната околина ги омекнува поради што ќе ја изгубат својата крцкавост. Се препорачува да се чуваат во херметички затворени садови. -Колачите од лиснато …

0 57

Оваа слатка воздушеста погача е нешто без кое не може да помине нити една празнична трпеза. Панетоне е сладок италијански пранзичен леб или колач и е неизбежен десерт на италијанските трпези за време на новогодишните и божиќните празници. Прошаран со кандидирано овошје, крцкава кора и воздушеста средина, нема да остави никого рамнодушен и без насмевка …

0 181

Доколку не сте биле во Велес ви препорачувам да го посетите, за тоа што располага со своја посебна убавина и елементи кои зборуваат за минато време, за добри мигови и лоши. Велес е еден од наубавите градови во Македонија кој е населен на рамнина и ридови. Еве неколку слики од Велес, кои се сликани од …

0 80

Купувате божиќни подароци, печете торти, украсувате дрвја, гледате божиќни филмови во тие ретки моменти на мир, а потоа, како да е од ведро небо, едно дете ја изговара реченицата: „Дедо Мраз не постои, нели?“ Што да направите во таа ситуација да поминете што побрзо и што поболно? Прашајте го детето зашто мисли такаПред сè, прашајте …

0 43

Предлог што да подготвите за денешниот појадок. Потребни состојки: 1 јајце 1 шолја млеко 1- 1 и пол шолја брашно 1 печиво 1-2 лажици шеќер Начин на подготовка: Измешајте ги течните со сувите состојки во густа смеса и постепено налевајте од смесата во загреана тава на средна температура. Со помош на лажица или кутлача може …

0 50

Долготрајната навика да станувате рано може да го промени вашиот живот, а еве шест причини што ќе ве мотивираат да станете порано. 1. Имате време да размислите за вашите желби и целиМногу луѓе не ги достигнуваат своите цели само затоа што не се доволно фокусирани. Ако не го започнете денот размислувајќи на што треба да …

0 42

Девојките од познатата музичка велешка група Тхе Чикс во соработка со пасторот на Евангелска Велешка црква Филип Иванов донираа и приготвиа 60 пакетчиња за децата со Целебрална парализа а и социјално загрозени семејства. Погледнете ја фејсбук објавата испод: За дечиња со церебрална парализа и социјално загрозени семејства, 60 пакетчиња и многу љубов од нас ❤ …

0 33

Алое вера е многу корисна билка и затоа е препорачливо да си ја имаме дома. Ќе ви наведеме неколку причини зошто треба да ја одгледувате. Оваа билка помага при изгореници настанати од делувањето на сонцето. Покрај тоа, оваа билка, поточно нејзиниот гел, помага при разни кожни проблеми. Може да се третираат акни и ја намалува …

0 358

Носењето маска стана задолжително во време на пандемија, исто како одржувањето социјална дистанца и редовното миење раце. Тоа е клучот за спречување ширење на зараза со коронавирусот. Сепак, постојат и такви луѓе кои не сакаат да носат маска и не ги почитуваат овие совети или мерки. Психотерапевтот Дерил Еплтон е специјалист за помош на луѓето …

0 75

Овој трик со јајце прикажан преку тик-ток видео е веќе прегледан повеќе од 50 милиони пати. Ако сакате пржени јајца дефинитивно ќе сакате да го пробате. Се попопуларната социјална мрежа Тик-ток е преплавена со интересни видео рецепти, а овие денови се издвојува еден, кој всушност, е доста едноставен трик од кујната. Еден корисник покажа како …

0 100

Митови и вистини за финансиите кои треба да ги знаете Џонатан Клементс, авторот на прирачникот 25 Myths You’ve Got To Avoid If You Want To Manage Your Money Right, во секое поглавје пишува за некој популарно врежан финансиски мит кој е всушност тешко изведлив. Со некои наводи можеби ќе се сложите, а со други можеби …

0 70

Ви споделуваме неколку совети кои можат да ви помогнат да го подобрите вашиот живот. Секоја личност има свои ставови и уверувања и стил на живот, па веројатно нема да можете да ги следите сите но секој напредок е добредојден. ~Живејте по 3 Е: Ентузијазам, емпатија и енергичност. ~Секој ден пешачете минимално 10 минути. И додека …

0 50

Додека сè уште трае сезоната на кајсии, пробајте да го направите овој џем – се подготвува брзо и лесно. Сè што ви е потребно се 1.5 килограм исчистени кајсии и 600 грама шеќер. Кајсиите добро измијте ги, исчистете ги и ставете ги во подлабока тепсија, може да ви послужи и некое поголемо тенџере или пак …

0 99