Posts in category

ЗАНИМЛИВОСТИ


(ВИДЕО) Поради силната зима на североистокот на САД, замрзнатото езеро Винипесоки е претворено во писта годинава, објавија властите на американската сојузна држава Нов Хемпшир. Езерото, кое е долго околу 800 метри, може да послужи како писта, под услов мразот да е дебел најмалку 30 сантиметри, изјави неименуван службеник на единствениот леден аеродром што има дозвола …

0 26

Жолт пингвин за прв пат е виден на остров во Јужен Атлантик, без никаква трага од црно на телото. Фотографот кој го снимил необичното животно го нарекол искуството „претстава за цел живот“. Жолтиот пингвин е забележан меѓу илјадници црно-бели пингвини на островот Јужен Атлантик. Ивс Адамс, кој го сликал пингвинот, вели дека никогаш порано не …

0 324

Корисниците на ТикТок масовно го споделуваат и коментираат декласифицираниот извештај на ЦИА, тврдејќи дека луѓето можат да патуваат низ времето и просторот користејќи го својот ум. Тоа е стар проект, наречен „Искуството на минување“, заснован на претпоставката дека човечките умови се холограми во рамките на поголемиот холограм на универзумот. Извештај од 1983 година, фокусиран на …

0 90

На интернет се појавија фотографии каде мажи кои се големи љубители на пиво поради што како што сите добро знаеме – се добива и „пивски“ стомак, за смеа и забава позираат како трудници. Она што не насмеа најмногу се позите во кои тие делуваат толку среќно и заљубено баш како трудница која го очекува своето …

0 75

Еден човек кој пешачел со куче на италијанските Алпи преживеал седум ноќи на отворено по пад во кој го скршил скочниот зглоб. Спасувачките екипи во хеликоптерот забележале маж како лежи во близина на поток во четвртокот на планините северно од Удине во североисточна Италија. Тој беше покриен со лисја, но во близина го видоа неговото …

0 1.2k

Еднаш една мудра жена, патувајќи низ планината, наишла на скапоцен камен. Каменот бил непроценлив. Го ставила во торбата и продолжила понатаму. Следниот ден, додека појадувала, пред неа се појавил човек. Тој бил многу гладен, па ја замолил жената да му даде од што јаде. Жената веднаш посегнала по торбата за да му даде нешто да …

0 81

Каза до Пенедо или Камената куќа е архитектонски споменик лоциран во северна Португалија на планините Фафе. Името го добиле по четири монументални парчиња гранитна карпа што ја играат улогата на темелот, sидовите и покривот на куќата. Поради својата необична форма, но и начинот на кој се вклопува во околината, оваа камена куќа стана вистинска туристичка …

0 121

Ако ги направите овие седум работи, вие сте многу попаметни отколку што мислите. Можете ли да процените колку сте паметни? Или колку сте попаметен од другите? Можеби сте многу сигурни во себе и понекогаш сте несигурни и се грижите дека сте поглупави од другите. Сепак, без оглед како се перцепирате себе си, вие всушност би …

0 136

Случајното откривање на живот на карпата под мразот на Антарктикот Филхнер-Рона го менува нашето разбирање за тоа како организмите можат да живеат во средини далеку од сончева светлина, според британските биолози. Случајно откривање на екстремен живот! Далеку под полиците со мраз на Антарктикот, има повеќе живот отколку што се очекуваше. Повеќе погледнете на наредниот линк: …

0 175

Прочитајте како вашиот став кон снегот може да ја покаже вашата одлика на личноста. Првите асоцијации со снегот се детски радости како снежни топки и санки. Децата сакаат снег! Од друга страна, меѓу возрасните има и такви на кои им се допаѓа снежната идила, а има и такви кои не сакаат нити да помислат на …

0 84

Минатото ќе им тропне на вратата, велат ѕвездите. И покрај тоа што мислевте дека избегавте неповредени, средбата со минатото ќе ве преследува до крајот на годината. „Старата љубов на која заборав нема“, на некој начин ќе се врати во вашиот живот. Ќе ве вознемири, а потоа ќе имате само две опции – да стапите во …

0 279

Младенци во Италија се досетиле како да ја организарата прославата на својата венчавка и покрај строгите мерки за собири во услови на пандемијата и нивната свеченост стана првата свадба во земјата во формат drive-in со повеќе од сто гости, пренесува дневниот весник La Repubblica. Двајцата млади од градот Асоло во северната провинција Тревизо, смислиле како …

0 130

Дедо Милан и на 95 години со ист елан како во својата младост изработува врвни кожни производи во својата работилница во старата Охридската чаршија. Дедо Милан и на 95 години со ист елан како во својата младост изработува врвни кожни производи во својата работилница во старата Охридската чаршија. Во градот нема кој не го познава …

0 46

За некои од следниве „факти“ за човечкото тело веројатно сте слушнале од членови на семејството, пријатели или случајни луѓе преку Интернет. Ова се 7 најчести заблуди за човечкото тело. Можеби верувавте во некои од нив, а можеби и во сите. Сепак, ова се најчестите заблуди, кои поради некоја причина се раширија меѓу населението. Продолжете да …

0 57

„Пантоне“, светски авторитет во светот на боите, како и секоја година го избира оној што ќе биде на симболотличен начин да се претстави годината што претстои. Минатата година беше класичната сина, додека 2021 година ќе биде обележана со дури две бои: светло жолта и сива боја. Ова е првпат во историјата сивата да биде избрана …

0 28

Жителите на едно село во Венецуела веќе неколку месеци наоѓаат накит и златни предмети исфрлени од морето на локалната плажа. Меѓу нив е и 25-годишниот рибар Јолман Ларес, кој прв ги откри, како што вели, морските подароци.„Ова е првпат да ми се случи нешто толку посебно, почнав да се тресам и плачам од радост“, изјави …

0 259