Posts in category

ЖИВОТНИ


(ВИДЕО) Кога сецкаме кромид – плачеме. Секоја чест на оној што ќе успее да не пушти солза. Ниту една мачка не успеа да се воздржи.  Додека седеше покрај сопственикот, кој сецкаше кромид, белата мачка Коко покажа дека тоа не и се допаѓа ни најмалку. Исто како што прават луѓето, така и Коко ги затвори очите …

0 81

(ВИДЕО) Едно шестмесечно маче по име Хазел деновиве доживеа неверојатно нешто. За прв пат се сретна со снегот, а нејзината реакција ќе ги стопи вашите срца. Отпрвин, таа дури беше малку исплашена, но кога го сретна прекрасното бело ќебе, почна да скока и да игра од среќа. И бидејќи живее во градот Данкан (Канада), ќе …

0 175

Додека физичкото растојание помага да се спречи ширењето на коронавирусот, ограничувањето на контактот помеѓу луѓето доведува до осаменост. Но, за среќа, миленичињата скокаат тука како совршен лек. Домашните миленици можат да бидат одговор на недостаток на допир, потсетува д-р Џанет Јанг, предавач по здравствени науки на Универзитетот во Јужна Австралија. “КОВИД-19 ни откри колку луѓе …

0 52

Не постои скоро ништо по прекрасно убаво од домашно милениче, а постојат и оние кој не се за по дома а се исто така прекрасни, завани и слатки. Овие 22 слики од разновидни животни ќе ви го разубават денот, погледнете ги испод:

0 55

Уште една забавна мачка. Мачка која го освои виртуелниот свет благодарение на изразот на лицето, а нејзината популарност расте од ден во ден. Имено, Зелда е мачка која сегашниот сопственик ја посвоил од улица во Лондон. Таа стана сензација на Интернет благодарение на нејзиниот секогаш шокиран израз на лицето. Нејзиниот сопственик Мет Тахиоф тврди дека …

0 147

Томо Сукнаиќ е поим за вистински херој кој го жртвуваше својот живот за да ги спаси својата мачка и куче, и својот коњ кој беше заглавен во рушевините. Фотографијата на Томо Сукнаиќ и неговиот коњ е една од оние по кои многумина навистина ќе се сетат што се случи во Хрватска. Најмногу страдаше селото Мајска …

0 1.5k

Додека Џесика го шетала своето куче Доли во Центениал Парк воочила и друга девојка како го шета своето куче кое неверојатно наликувало на нејзиното. Името на другото куче е Воли а го шетала неговата сопственичка Беки која случајно застанала во Нешвил на своето патување од Чикаго во Флорида.Се испоставило дека постои причина поради која Доли …

0 250

Во една Амеикански област на Њу Јорк Пицеријата Just Pizza во соработка со Дом кои вдомуваат Кучиња и Мачки развија еден начин кој е много успешен. На пакувањето на пицата залепуваат слика од Куче или Маче, које чека да се вдоми. Со овој потег кој много хуман пицеријата Just Pizza ја зголеми продажвата на Пица …

0 48

Дедо Мраз се вклучи во кампањата против злогласениот вирус. Дедо Мраз на Тајланд потполно ги промени своите вообичаени навики: не се вози во санки кои влечат ирвази и не им дели слатки на децата. Наместо тоа, јава слон а на децата им дели заштитни маски. Всушност прочуениот дедо се вклучи во акција на подигнување на …

0 30

Тој бил само уште еден домашен миленик кој сопствениците го оставиле во ѓубриште. Кога еден работник на руска фабрика за одвојување отпад спаси мачор од непосредна смрт, не ни мислеше дека сето тоа ќе заврши со почесен наслов и фремење во фотелја на владиниот чиновник. СНимките на надзорната камера во фабриакта за преработка на отпад …

0 209

Вашиот миленик завзема само еден дел од вашиот живот, но вие нему му сте целиот живот. Кучињата се навистина едни посебни суштества кои ни го исполнуваат животот со радост, љубов и насмевки. Само оние кои се сопственици на куче ќе се пронајдат во овие ситуации прикажани преку илустрации кои го растопуваат срцето. Погледнете ги илустрацијите на …

0 131

Толку едноставен збор и толку важен, а најчесто заборавен. Најчестата грешка на сопствениците е таа што доброто однесување не го наградуваат или најчесто несвесно го наградуваат непожелното однесување. Вашето куче додека е малечко „не зборува“ македонски јазик, но преку тренинг, односно сигнали го учите на команди, така што го учите да го разбира јазикот кој …

0 59

Зошто што секое дете, особено она кое страда од аутизам треба да има куче во домот. Шведските научници објавија дека врската помеѓу кочето и детето може да послужи како терапија во лечење на тешки психички проблеми, како аутизам и некои други психички пореметувања. „Окситоцинот е исклучително силен посредник во врската помеѓу кучето и човекот. Луѓето …

0 65

Посебни мачки веќе не се изненадување на Интернет, но оваа бездомна мачка со тотално дувлив изглед што се појави во засолниште во Акрон, Охајо ја надминува секој „конкурент“. Тој дури го има и „лутиот“ дел во своето име. Гиглс Лутата мачка, Веројатно имал тежок живот и бил скитник пред да го земат работниците во засолништата. …

0 169

Океанот е крвотокот на Земјата, покривајќи над 70 проценти од површината на планетата, управувајќи го времето, регулирајќи ја температурата и на крајот го поддржува животот. Низ историјата, океанот бил витален извор на транспорт, трговија, раст и инспирација. Но, повеќе од 80% од океанот останува неистражен. Вовлечен од оваа мистерија, фотографот со седиште во Тајпеј, Ву …

0 55

Сопствениците на кучиња ги споделиле овие фотографии каде нивните миленичиња сакале да си поиграат со нив и им се сокриле, но тие успеале да ги откријат. Некои од нив успеале вистинско добро да се сокријат што можеби и ќе ви биде тешко да ги пронајдете. Сите добро знаеме колку кучињата сакаат да играат и да …

0 98