Posts in category

ХРАНА И ЗДРАВЈЕ


Интересен е списокот со најпопуларните јадења на интернет пребарувачите во 2020 година. За една година обележана со земјотреси, пандемии, социјално растојание и во која поминувавме многу време дома, се чини дека најинтересно ни беа добро познати јадења како пица, лазања, ќофтиња, мусака, леб и палачинки На списокот се наоѓа и кафето Далгона по кое полудевме …

0 85

Мусаката во француски стил не е баш мусака, таа е поблиску до „сложената“, и како и да ја наречете, тоа е идеално решение за семеен ручек. Јадење наречено мусака првично е грчко јадење и се прави од слоеви модри патлиџани и мелено месо. Во нашата земја, кога велиме „мусака“, обично мислиме на мусака со компири …

0 50

Еве зошто шминката не треба да се отстранува со влажни марамчиња. Британскиот дерматолог Тимијо Ешио ги искористи социјалните мрежи еднаш и засекогаш да покаже зошто ова во никој случај не е добра опција. Различни експерти од индустријата за „убавина“ се согласуваат за една работа – производи како што се мицеларна вода или марамчиња за отстранување …

0 67

Понекогаш се заморуваме, но доволно е да спиеме и сè да помине. Сепак, хроничниот замор е особено опасен за нашето тело, што треба да го излечиме или барем да го ублажиме. За почеток, можеме да започнеме да се храниме поздраво, да се занимаваме со физичка активност и да легнуваме порано. Дека е време за промена, …

0 143

„Пролетните полнети ролни“ се кинеско јадење, а традиционално се јадат за време на пролетниот фестивал, односно прославата на кинеската нова година, која паѓа на крајот на јануари или почетокот на февруари. Ролс е едно од седумте среќни јадења што Кинезите ги јадат по тој повод. Тие можат да бидат полнети со месо, зеленчук или нешто …

0 35

Змијата од видот „црн вајпер“ може да биде значителен удел во борбата против коронавирусот. Научниците открија моќна активност во нејзиниот отров. Руски научници под раководство на шефот на лабораторијата на Институтот за биоорганска хемија на Руската академија на науките, Јуриј Уткин, работат на нов начин за борба против вирусот корона – тие испитуваат ензим кој …

0 483

Производителот на првото вештачко срце Кармат ќе започне со продажба од вториот квартал на оваа година по долгоочекуваното одобрување од Европската комисија. Ова иновација ќе им помогне на илјадници пациенти. Погледнете го видеото:

0 31

Доколку се користи во поголеми количини, може да остави сериозни последици. Некои луѓе ја солат својата храна уште пред да ја вкусат, без да проверат дали е доволно соволена. Зошто тоа го прават? Поради својата зависност од сол, бидејќи колку повеќе ја солат својата храна, толку таа им се чини за повкусна, не знаејќи колку …

0 115

Направете вкусен нутела мус. Ви требаат 240 милилитри слатка павлака и 160 грама нутела. Се става нутелата во сад и во микро, неколку секунди да омекне. Се лади потоа. Слатката павлака се мати, се додава и нутелата и се мати да се соедини. Се лади и служи. Наздравје! Извор: готви.мк

0 25

Маските за заштита особено претставуваат огромен проблем за оние кои се борат со проблематична кожа со акни. Ви споделуваме стручни совети како да се справите со акните наречени „маскни“ предизвикани од заштитните маски. Нема смисла да се залажуваме, маските веќе станаа дел од нашето секојдневие. И, додека се обидуваме да ја разгледаме работата од позитивна …

0 49

Бројни студии покажаа дека потрошувачката на одредени видови храна и пијалоци му помага на организмот да се ослободи од штетните материи во организмот. Ова се трите главни зачини кои можат да ги „исчистат“ вашите бели дробови. КуркумаСтудиите покажаа дека овој растителен вид го подобрува чистењето на белите дробови од штетни материи кои се резултат на …

0 81

Кречел Картер (30) за само една година целосно го трансформираше својот изглед. Таа вели дека била во кревет поради хронично заболување. Тоа ја довело до 140 килограми, а таа вели дека не можела да стои на нзое повеќе од 45 минути. Таа одлучи да ги смени своите навики и да го среди своето тело за …

0 162

Можеби нема да можете да се ослободите од овие темни кругови засекогаш, но овие природни методи можат да го намалат појавувањето на темни кругови под очите. Темните кругови под очите можат да направат да изгледате како ракун или панда. Тие се резултат на акумулација на крв под тенка кожа на долните очни капаци. Тие можат …

0 124

Можете да користите ракија за да решите разни проблеми, од забоболка до болки во грботРакија и лоза од сливи  наречена „шливовача“ се најпознати ракии, а како што кажува и самото име, тие се прават од слива и винова лоза. Со оглед на големиот процент на алкохол во ракијата, сепак треба да се биде внимателен со …

0 178

Исто како што треба да направите пилинг на кожата за да ја направите убава, сјајна и мазна, исто толку е важно да направите пилинг на скалпот за да ја одржите вашата коса здрава и сјајна. Имено, со редовно отстранување на мртвите клетки на кожата од скалпот, косата ќе стане поздрава и ќе има поголем волумен, …

0 66

Убавата актерка откри рецепт за домашен сок благодарение на што изгледа толку младолико! Салма Хајек има 54 години, иако изгледа многу помладо и, за разлика од многу нејзини колеги, природно. Познатата актерка тврди дека не се подмладувала со ботокси или подлегнала на естетски зафати, туку дека нејзината младоликост е благодарение на еден домашен сок кој …

0 57