Posts in category

ПАТУВАЊА


(ВИДЕО) Марко Атанасовски е туристички водич и неодамна отвори свој youtube канал каде ги споделува авантури од местата кои ги посетува. За себе раскажува дека посетил повеќе од 20 земји, 8 мориња и 4 континенти и неговите „одисеи“ не завршуваат тука. Погледнете ги видеата кои тој ги снима во текот на својата работа следејќи ја …

0 29

Испреплетени дрвја и гранки што патуваат во сите правци, невообичаени карпести формации покриени со мов, пештери, извиени патеки, мостови направени од корени на дрвја… Љубители на природата и мистицизмот, отворете ги планерите за 2021 година и напишете го ова: Puzzlewood. Нема да зажалите. Puzzlewood е англиска шума, совршена дестинација за сите љубители на книги и …

0 30

Селото Аберлефени во близина на Макинелет, Велс, со вкупно 16 куќи во него, се продава за еден милион фунти. Населбата е првично направена за работници во рудник, уште во 16 век, но сега тој не работи. Повеќе погледнете на наредниот линк: Село во Велс Извор: kajgana.com

0 21

Аеродромот Juancho E Yrausquin Airport на островот Саба ја има најкратката комерцијална писта во светот. Пистата „се протега“ на само 400 метри, па затоа не е лесно да слетате на овој остров што спаѓа во Малите Антили. Овој остров во Карипското Море се гордее со еден од највисоките врвови – планината Синери која се издига …

0 71

Доколку некогаш го посетите ова планинско место, ќе посакате што е можно повеќе да останате во него. Кога ќе падне снег и ќе го покрие Кладањ, тогаш е најмногу истакната неговата убавина, и се случува вистинска магија. Погледнете ги овие прекрасни слики, сликани кога во Кладањ падна снег:

0 72

Оваа необична структура се наоѓа на планината Татри во Словачка,  иако на прв поглед делува како објект од некоја друга планета. Таа е всушност архитектонска идеа која стои на ивицата на планината.Оваа необична коцка која делува како да е ротирана и половина затрупана во снег е туристички центар.Во внатрешноста има ресторан, соби за преноќување и …

0 90

Американскиот фотограф Дејвид Крејн го посвети својот живот во истражување на снегот и мразот а најхрабрите туристи ги учи за се што дознал во волшебната природа. Дејви Крејн од Јута забележува неверојатни пејсажи кои малкубројни среќници имаат прилика да ги видат во живот и храбро оди таму каде што никој не би се осмелил. Истражувајќи …

0 48

Доколку не сте биле кога паѓаше снег или некаде сте баралле место за Зимна и Летна рекреација тогаш мора да кажам дека много сте пропуштиле. Кладањ е планиско мало градче во Босна које располага со сите диспозицији за добар одмор и рекреација, што низ годините се променило по војната во Босна. Порано Кладањ го посетувале …

0 81

(ВИДЕО) “Glacier Hotel Grawand” е највисокиот хотел во Европа, изграден е на 3,212 метри надморска висина, и е сместен на врвот на планината во јужна Тирола, провинцијата Болцано на северот на Италија. Повеќе можете да видите на наредниот линк: Највисокиот хотел во Европа Извор: srekja.mk

0 71

Оваа куќа стои на мал остров на среде океанот речиси цел век. Сите ги интересира приказната позади нејзиното настанување. Повеќе ќе најдете на следниот линк: најосамената куќа на светот Извор: srekja.mk

0 236

Аурора бореалис е природен феномен кој може да се види во поларните краеви на светот. Замислете го небото во илјада бои. И ѕвездите се толку сјајни што ви се чини дека можете да ги дофатите. Глетка на која не може никој да остане рамнодушен – Аурора бореалис, природен феномен за кој ќе морате да одите …

0 65

Ако барате инспирација за тоа како да преуредувате или сте за добар дизајн на ентериер, ќе ви се допаднат овије избрани фотографији. Сигурно и веројатно ќе уживате дури и ако ви е здодевно и случајно сурфате низ Интернет. Работава е едноставна: погледнете ги незаборавни, висококвалитетни слики од прекрасни просторији. Од часовничката кула во Бруклин до …

0 91

Градината се простира на 72,000 квадратни метри поради што ја носи титулата за најголема градина на светот. Во 2013 година насреден пустина никна градина со 150 милиони цветови. Симболично градината беше отворена на Денот на вљубените. Божествената градина се наоѓа во Дубаи и во неа е се направено од цвеќе: срциња, авиони, мечки, дизниеви јунаци.. …

0 1k

Ова шармантно село ќе ве освои со својот невообичаен бајковит изглед. Кастелул во Трансилванија веќе со години привлекува туристи од ширум светот поради својот невообичаен бајковит изглед и куќичките кои изгледаат како од фантазиите, зелената долија и жуборот на реката. Ова село настана пред само 5 години и е вистинска туристичка атракција.Ако еден ден патот …

0 101

Областа Котсволдс изгледа како некое магично место од бајките. Ви ја претставуваме една од најубавите области на Англија – Котсволдс.Областа Котсволдс е позната низ целиот свет по бајковитиот изглед со средновековни градби. Неговата архитектура поминала недопрена низ промените на неколку епохи како што била пред повеќе од 300 години.Котсволдс со право може да се нарече …

0 57

(ВИДЕО) Во Полска, на 40 километри од Варшава во градот Мшчонув е отворен нуркачки базен длабок 45,5 метри. Базен комплексот Deepspot има 8,000 кубици вода, што е за 20 пати повеќе од количината во обичниот базен.Во комплексот постојат многубројни имитации кои потсетуваат на подводни пештери и рушевини од цивилизацијата на Маите. За разлика од обичните …

0 64