Posts in category

МОДА И УБАВИНА


Неодамна во петтата сезона на македонскиот ситком „Преспав“ имавме можност во улога на актерка да ја видиме пејачката Сара Мејс која ја глумеше Глорија, сестрата на поранешната газдарица Преслава од Бугарија. Деновиве со прикажувањето на последната 20-та епизода заврши и петтата сезона која се прикажуваше на првиот канал на Македонската телевизија од 18 декември минатата …

0 136

Чизмите што со децении гордо газеа по улиците на светските метрополи, оваа зима се неизбежен дел од облеката на секој трендсетер, порано беа симбол на бунт и на работничката класа. Иако потеклото на славните мартинки се поврзува со 1 април 1960 година, кога првите др. Мартенс чизми се појавија во Велика Британија, нивната приказна започна …

0 55

Еве зошто шминката не треба да се отстранува со влажни марамчиња. Британскиот дерматолог Тимијо Ешио ги искористи социјалните мрежи еднаш и засекогаш да покаже зошто ова во никој случај не е добра опција. Различни експерти од индустријата за „убавина“ се согласуваат за една работа – производи како што се мицеларна вода или марамчиња за отстранување …

0 73

Хрватската пејачка Јелена Розга неодамна на својот „Инстаграм“ објави фотографија на која позира во близина на Јадранско Море, а за таа прилика облече скапа модна комбинација. Имено, хрватската пејачка се шеташе во родниот Сплит и на носеше облека која чини повеќе од 6 000 евра. Јелена облече капут кој чини 3 000 евра во комбинација …

0 127

Истовремено лежерно и класично, фармерките се карактеризираат со неверојатна едноставност што секогаш значително го олеснува секојдневното планирање при изборот на идеална комбинација. Едноставноста што ја носат за создавање ефикасна облека за секој ден е причината што неколку омилени модели на фармерки ќе бидат совршен почеток на секоја комбинација, тие изгледаат одлично  во комбинација со топла …

0 31

Во новата година испробуваме необични и неконвенционални маникир стајлинзи. Заборавете на класичните дизајни, сега е на ред нешто што не сте носеле досега. Добри вести за сите оние кои сакаат минималистички пристап кон грижата за рацете и ноктите: маникирите во неутрални нијанси се во мода. Уште подобри вести за оние кои сакаат да го покажат својот …

0 23

Маските за заштита особено претставуваат огромен проблем за оние кои се борат со проблематична кожа со акни. Ви споделуваме стручни совети како да се справите со акните наречени „маскни“ предизвикани од заштитните маски. Нема смисла да се залажуваме, маските веќе станаа дел од нашето секојдневие. И, додека се обидуваме да ја разгледаме работата од позитивна …

0 49

Таа дизајнираше облека што дозволува слобода, во наследство остави парфем, чанта, мал црн фустан, како и познатиот костум. Габриел Коко Шанел е една од највлијателните модни личности на 20 век. Помина половина век од смртта на жената која на дамите им даде не само слобода на кројот, туку и остави модно наследство и инспирација кои …

0 99

На дневна основа, едно лице губи 50 до 100 влакна, што е занемарливо со оглед на тоа што имаме 10 000 фоликули на косата на горниот дел од главата. Сепак, работите можат брзо да се влошат. Овие десет причини зошто вашата коса станува потенка и потенка: Прескокнувате оброциКога не добивате доволно калории, вашето тело ја пренасочува …

0 111

Исто како што треба да направите пилинг на кожата за да ја направите убава, сјајна и мазна, исто толку е важно да направите пилинг на скалпот за да ја одржите вашата коса здрава и сјајна. Имено, со редовно отстранување на мртвите клетки на кожата од скалпот, косата ќе стане поздрава и ќе има поголем волумен, …

0 67

Убавата актерка откри рецепт за домашен сок благодарение на што изгледа толку младолико! Салма Хајек има 54 години, иако изгледа многу помладо и, за разлика од многу нејзини колеги, природно. Познатата актерка тврди дека не се подмладувала со ботокси или подлегнала на естетски зафати, туку дека нејзината младоликост е благодарение на еден домашен сок кој …

0 58

Ако страдате од зголемени пори и проблематична кожа, ова се советите на дерматолозите кои можат да ви помогнат. Не, нема креми кои прават магија, тоа е само прашање на соодветна грижа однадвор, но и одвнатре! 1. Бидете внимателни колку млеко пиетеЗвучи неверојатно, но така е! Дерматолозите велат дека луѓето со проблематична кожа и зголемени пори не …

0 38

Негата на лицето е основа на убавината и многу е важно да го изберете вистинскиот производ што одговара на потребите на вашата кожа. Иако скоро сите го гарантираат најдоброто за кожата, тоа не значи дека ќе одговара на вашиот тип. Кога помислуваме на нега на лицето, првото нешто што ни паѓа на памет е многу …

0 26

Денеска ви претставуваме рецепт за потполна природна крема за лице и тело која содржи сè што ѝ е потребно на вашата кожа за да стане помека, почиста, поубава и негувана. Кремата не е воопшто тешка за правење, а постојат тврдења дека истата ја користела египетската владетелка Клеопатра.  Потребни состојки: Маслена група: – 20 гр. пчелин …

0 132

Елена успеав да ја натерам несакајќи да ме блокира и на двата мои Инстаграм профила. Главната причина нема да ја спомнам но сепак ќе спомнам само една работа, а таа е дека искоментирав нешто што нејзе не и се допадна. Покрај на Инстаграм што сум блокиран од нејзе, исто така сум блокиран и на Фејсбук, …

0 97

Тијана Милентијевиќ, попозната како „Жена од султана“, ја воодушеви милионската публика со нејзиниот истоимен хит. Нејзиниот глас и песна воодушевија голем број обожаватели, а пејачката се најде во центарот на скандалот околу хаосот што и се случи со нејзиното поранешно момче кое буквално ја претепа. Тијана реши да влезе во Новата година сосема поинаква, да и …

0 68