Posts in category

ЖИВОТЕН СТИЛ


FIFA 20 СТРИМ: ВАЛЕРИ ДИМОВСКА БЕШЕ КАКО ГЛАВНА ТЕМА

Read More

Едноставноста и богатиот вкус го красат ова јадење. Покрај тоа што се подготвуваат неверојатно брзо, ќе ви требаат само неколку состојки за тестенини со лимон. Едноставноста и богатиот вкус го красат ова јадење, кое е направено од храна што често ви е при рака. СОСТОЈКИ: 1 лимон350 гр шпагети200 мл слатка павлака6 лажици путер5 лажици …

0 10

Тој за прв пат ги виде боите околу себе – На својот пријател одлучија да му подарат очила за слепило и неговата реакција ги воодушеви сите. Ова момче има далтонизам од раѓање и никогаш порано не ги видел боите околу него. Сепак, неговите пријатели решија да го израдуваат и да му дозволат да ги види …

0 9

Во повеќето студии, редовно се истакнуваат три физички карактеристики, кои, судејќи според резултатите, се едни од најпосакуваните. Направени се бројни истражувања и истражувања за физичкиот изглед, а многу од нив се занимавале и со физичките одлики што жените ги сакаат и сакаат кај мажите. Во повеќето од овие истражувања, редовно се истакнуваат три физички карактеристики, …

0 27

Неодамна во петтата сезона на македонскиот ситком „Преспав“ имавме можност во улога на актерка да ја видиме пејачката Сара Мејс која ја глумеше Глорија, сестрата на поранешната газдарица Преслава од Бугарија. Деновиве со прикажувањето на последната 20-та епизода заврши и петтата сезона која се прикажуваше на првиот канал на Македонската телевизија од 18 декември минатата …

0 134

Чизмите што со децении гордо газеа по улиците на светските метрополи, оваа зима се неизбежен дел од облеката на секој трендсетер, порано беа симбол на бунт и на работничката класа. Иако потеклото на славните мартинки се поврзува со 1 април 1960 година, кога првите др. Мартенс чизми се појавија во Велика Британија, нивната приказна започна …

0 55

Интересен е списокот со најпопуларните јадења на интернет пребарувачите во 2020 година. За една година обележана со земјотреси, пандемии, социјално растојание и во која поминувавме многу време дома, се чини дека најинтересно ни беа добро познати јадења како пица, лазања, ќофтиња, мусака, леб и палачинки На списокот се наоѓа и кафето Далгона по кое полудевме …

0 97

Мусаката во француски стил не е баш мусака, таа е поблиску до „сложената“, и како и да ја наречете, тоа е идеално решение за семеен ручек. Јадење наречено мусака првично е грчко јадење и се прави од слоеви модри патлиџани и мелено месо. Во нашата земја, кога велиме „мусака“, обично мислиме на мусака со компири …

0 55

Еве зошто шминката не треба да се отстранува со влажни марамчиња. Британскиот дерматолог Тимијо Ешио ги искористи социјалните мрежи еднаш и засекогаш да покаже зошто ова во никој случај не е добра опција. Различни експерти од индустријата за „убавина“ се согласуваат за една работа – производи како што се мицеларна вода или марамчиња за отстранување …

0 73

Понекогаш се заморуваме, но доволно е да спиеме и сè да помине. Сепак, хроничниот замор е особено опасен за нашето тело, што треба да го излечиме или барем да го ублажиме. За почеток, можеме да започнеме да се храниме поздраво, да се занимаваме со физичка активност и да легнуваме порано. Дека е време за промена, …

0 145

Хрватската пејачка Јелена Розга неодамна на својот „Инстаграм“ објави фотографија на која позира во близина на Јадранско Море, а за таа прилика облече скапа модна комбинација. Имено, хрватската пејачка се шеташе во родниот Сплит и на носеше облека која чини повеќе од 6 000 евра. Јелена облече капут кој чини 3 000 евра во комбинација …

0 127

Истовремено лежерно и класично, фармерките се карактеризираат со неверојатна едноставност што секогаш значително го олеснува секојдневното планирање при изборот на идеална комбинација. Едноставноста што ја носат за создавање ефикасна облека за секој ден е причината што неколку омилени модели на фармерки ќе бидат совршен почеток на секоја комбинација, тие изгледаат одлично  во комбинација со топла …

0 30

„Пролетните полнети ролни“ се кинеско јадење, а традиционално се јадат за време на пролетниот фестивал, односно прославата на кинеската нова година, која паѓа на крајот на јануари или почетокот на февруари. Ролс е едно од седумте среќни јадења што Кинезите ги јадат по тој повод. Тие можат да бидат полнети со месо, зеленчук или нешто …

0 36

Змијата од видот „црн вајпер“ може да биде значителен удел во борбата против коронавирусот. Научниците открија моќна активност во нејзиниот отров. Руски научници под раководство на шефот на лабораторијата на Институтот за биоорганска хемија на Руската академија на науките, Јуриј Уткин, работат на нов начин за борба против вирусот корона – тие испитуваат ензим кој …

0 500

69-годишната унгарка Валерија Шмид веќе 40 години собира мечиња. Во 2019 година влезе во Гинисовата книга на рекорди за најголемата колекција на светот. Валерија вели дека нејзината страст кон мечињата потекнува од нејзиното трауматско детство. Кога имала четири години, нејзините родители се развеле и таа пораснала во тешки услови, со мајка алкохоличарка. Во тоа време, …

0 69

Производителот на првото вештачко срце Кармат ќе започне со продажба од вториот квартал на оваа година по долгоочекуваното одобрување од Европската комисија. Ова иновација ќе им помогне на илјадници пациенти. Погледнете го видеото:

0 31

Доколку се користи во поголеми количини, може да остави сериозни последици. Некои луѓе ја солат својата храна уште пред да ја вкусат, без да проверат дали е доволно соволена. Зошто тоа го прават? Поради својата зависност од сол, бидејќи колку повеќе ја солат својата храна, толку таа им се чини за повкусна, не знаејќи колку …

0 119