Posts in category

КНИГИ


Фото: Матеј Гелев освојувач на сребрен медал Талентираниот поранешен ученик на ООУ„Блаже Конески“ Матеј Гелев сега е средношколец во приватното училиште „Јахја Кемал“ во Скопје. За неговите постигнати извонредни резултати на натпревари по математика и физика на општинските,регионални и национални натпревари Дума.мк пишувала многупати досега. Овој пат ќе објавиме извонреден резултат што Гелев го освои …

0 21

Читањето електронски книги, се чини, не е толку делотворно како класичните печатени книги што, на пример, ги позајмуваме од библиотеките, посочува ново истражување на Организацијата за економска соработка и развој – ОЕЦД, кое опфатило 600.000 деца на светско ниво. Научниците особено обрнале внимание на успехот на децата кои читаат. Според наводите, децата кои претпочитаат книги …

0 24

Рок-музика — форма на популарна музика со проминентна вокална мелодија, придружена со гитара, тапани и бас-гитара. Многу стилови на рок-музиката користат и клавијатурни инструменти, како што се пијаното и синтисајзерите. Други инструменти кои поретко се искористени во рокот се саксофон, хармоника, виолина, флејта, тимпани и др. Рок-музиката има силно темпо и често се фокусира околу …

0 10

Дали скарата или која било „поизгорена“ храна е опасна и нездрава – е дебата што никогаш не завршува… Некои тврдат дека таква храна е исклучително опасна по здравјето, а други не гледаат проблем во сѐ тоа. Претставничката на Европската агенција за безбедност на храна во Хрватска, д-р Јасенка Петриќ смета дека изгорените делови од храната …

0 9

Луѓето кои имаат чести вознемирувачки соништа во средните години имаат поголема веројатност да добијат деменција подоцна во животот, сугерира истражување. Студијата покажа дека лошите соништа може да се појават зачестено неколку години или дури и децении пред да се појават проблеми со размислувањето и меморијата. Една претходна студија кај луѓе со Паркинсонова болест, исто така, …

0 24

Научно е докажано дека кучињата се извор на позитивна енергија во домот. Покрај радоста која ја носат со себе, домашните миленици се и голема одговорност, посебно ако се темпераментни и сакаат да ја истражуваат околината, па често се губат или бегаат од дома. Во вакви ситуации мора да бидате внимателни, да направите се што можете …

0 25

Махмуд Дарвиш (арапски: محمود درويش; 13 март 1941 – 9 август 2008 година) беше најпознатиот палестински поет и најзначаен современ поет кој пишуваше на арапски јазик. Лауреат на Струшките вечери на поезијата во 2007 година и прогласен за почесен член на Друштвото на писателите на Македонија. Роден е во во селото Ал Бирва во западна Галилеја (денешен Израел). Во текот на Војната од 1948 година неговото родно село е уништено од страна на изралеските …

0 8

Ова е уште еден доказ дека војна не донела на некому добро, прочитајте на сликата:

0 13

Во питомиот загорски крај, на реката Сутла, на границата меѓу Словенија и Хрватска се наоѓа малото село Кумровец. Така, во селанско семејство, како седмо од петнаесетте деца на Хрватот Фрањо Броз и Словенката Марија Јавершек, се роди во 1892 година, Јосип Броз. Јосип вели: Не им беше лесно на моите сиромашни родители да се грижат …

0 8

Јосип Броз е роден во Кумровец, северозападна Хрватска, во регионот Загорје, што тогаш бил дел од Австроунгарија[2]. Тој е седмото дете на Фрањо и Марија Броз (моминско име Јавершек). Во 1907, преселувајќи се од руралната средина, Броз почнува да работи како ученик на клучар во Сисак. Таму станува свесен за работничкото движење и за првпат го прославува 1 мај — Денот на трудот. …

0 9

Јосип Броз-Тито (српскохрватски и словенечки: Josip Broz – Tito, Кумровец, 7 мај 1892 — Љубљана, 4 мај 1980) — југословенски комунистички политичар и доживотен диктатор на Социјалистичка Федеративна Република Југославија.[1] Тито бил генерален секретар, а подоцна и претседател на Комунистичката партија на Југославија од 1939 до 1980 и ја предводел Југославија во Втората светска војна. На чело на Партизанското ослободително движење бил од 1941 до 1945 година. По војната бил Премиер на Југославија, а подоцна и Претседател на државата. Од 1943 до неговата смрт тој бил одликуван …

0 10

Дали некогаш сонувате како да пропаѓате? Треба да знаете дека не сте единствени. Ова е еден од најчестите сонови- чувството на губење на тлото под нозете, скокање или паѓање во празнина или дупка и чувство на неподвижност. Некои луѓе продолжуваат да спијат по тоа, но други пак се плашат и тешко им е да заспијат. …

0 73

Да се верува во господ е далеку од грешно, за тоа верувајте во господ за тоа што тој е единствено достојен за молитва и верба кон него и невозможното. Порано бев голем атеист и не верував господ, но Пасторот Драган од евангелска црква и луѓето кои беа тамо ми го покажаа вистинскиот пат. Долгото време …

0 33

Кога ќе забележиме дека рокот на млекото во фрижидер истекол, веднаш го фрламе во корпа за отпадоци. Сепак, тоа треба да го направите трајно ако имате растенија во вашиот стан или двор! Млекото е всушност богато со амино киселини, ензими и протеини кои го поттикнуваат растот на корисни микроби во градината. Покрај тоа, содржи и …

0 16

„Не можам да излезам со тебе“. рекла Предрасудата. „Ајде да прошетаме низ градот рака под рака“, рекол Копнежот. „Може да ме види некој познат“, одговорила Предрасудата. „А да одиме негде кај што нема луѓе?“ шепнал Копнежот. „Може случајно да наиде некој и да ме види со тебе“, почнала да се нервира Предрасудата. „А што мислиш …

0 41

Потребна е внимателна грижа за растенијата во текот на целата година, особено во текот на летото. Несоодветната грижа за одржување на растението влијае на нејзиниот раст и на крајот тие можат целосно да овенат. Ако забележите дека растението не расте или дека лисјата паѓаат или не живеат, можеби ќе треба да обрнете внимание на следново: …

0 32