Posts in category

ФОТО


Метин Терчан, столар од северниот турски град Ризе, ги покажа своите столарни вештини на оригинален начин трансформирајќи стар автомобил во камион направен целосно од дрво. Терчан, долгогодишен столар во Гунејсу, во источниот дел на Црното Море, пронашол автомобил произведен во 1988 година, чиешто веќе застарено тело било исфрлено, зачувал здрав мотор и потоа се решил …

0 40

Европски колекционер купил копија од Да Винчи Мона Лиза од 17 век во аукцијата „Кристи“ во Париз во петокот за 2,9 милиони евра, рекордна сума за репродукција на сликата. Сликата позната како „Мона Лиза на Хекинг“ е именувана по еден колекционер кој купил реплика во 1950-тите и безуспешно тврди дека е оригинал, а онаа што …

0 17

Џексон-Џејмс Ајерс е тримесечно бебе кое ги собра симпатиите на луѓето преку Интернет. Роден е осум недели порано, но неговата коса ги воодушеви сите. Имено, на Џексон му е дијагностицирана ретка вродена болест наречена хиперинсулинизам, која погодува едно од 30 000 деца. Затоа тој мора редовно да зема одредени лекови, а ефектот на лековите што …

0 396

Во градот Костести има чудни карпи наречени „живи камења“ кои се локално познати како Тровантс. Оние чудни, чудни карпи изгледаат скоро како да се во холивудски филм; тие можат да растат и да се размножуваат и суштински да се движат. Тровантите, „живи камења“, се направени од камено јадро, но нивните надворешни слоеви се направени од …

0 573

Локалните жители тврдат дека тука има поинаква, послободна атмосфера и чувство на солидарност. Оваа хипи-оаза во конзервативна средина натера многумина да го опишат градот како „необична мешавина на хипи и реднек култура“. Туристичките пароли и фразите за добредојде обично се обидуваат да стимулираат позитивни емоции и да ги истакнат најубавите работи на тоа место – …

0 181

Келимари Хаус (35) од Вестон-супер-Мареа ги оствари соништата на нејзиниот петгодишен син Брајсон и ја претвори градината во Диноленд, каде што е нареден секој последен детал за диносаурусите. Забележа дека нејзиниот стар дрвен под на терасата почна да скапува и помисли дека е време да ја обнови терасата. Тогаш и дојде идејата дека може да …

0 1k

Таа вели дека нејзиното тело сега изгледа како цветна ливада полна со пеперутки. Веројатно веќе сте слушнале дека има луѓе кои кога ќе ја направат својата прва тетоважа, веќе не можат да запрат. Ист е случајот и со оваа жена која има и внуци. Германката порано мразеше тетоважи, но сè се смени во 2015 година кога …

0 60

Фотографот Сајмон Дел создаде минијатурно село за глувци во неговиот двор. Куќите ги градел од дрво, а инспирација му биле сценографијата од филмовите Господар на прстените и Хобит. Идејата му дошла, вели тој, кога еден ден, седејќи во дворот, забележал глушец. Веќе следниот ден, тој започнал да гради куќа за глувци. Еден ден отишол да …

0 55

Овој едноставен визуелен тест ќе го открие вашиот начин на гледање на реалноста во неколку чекори и ќе ви овозможи темелно да ја истражите вашата личност. Што видовте прво? Одговорете инстинктивно. ВилушкаАко вилушката е првото нешто што го гледате на сликата, тоа значи дека сте многу сигурна личност. Имате прекрасен карактер, kindубезни сте и многу …

0 67

Сите жители живеат во идентични вили кои пукаат од луксуз. Кинеското село Хуаки се наоѓа во провинцијата Џиангсу, исто така познато како „село на богатите“. Облакодери од 72 ката, хеликоптери кои кружат на небото, како и тематски парк го прават ова место целосно поразлично од остатокот од светот. Но, има еден услов. Ако некој реши …

0 176

Малото рибарско село Лас Колорадас во Јукатан, Мексико може да се пофали со розова лагуна опкружена со насипи со бела сол. Припаѓа на најголемиот мочуриште на мексиканскиот полуостров наречен резерват за биосфери Риа Лагартос. Розовата боја на морето доаѓа од голем број микроорганизми со изразен црвен пигмент, но и поради зачудувачката количина на ракчиња Артемија. …

0 23

Има повеќе Хобија но само во трите е тхе бест. Тоа се Сликањето, Блогерсвото и Диџејството. Иако никогаш не пуштал музика преку контролерска миксета, тој располага со раскошна креација на миксање на музика. Иако тој никогаш нема сликано со професионален фото апарат, тој вади слики кој се број еден во Велесов. Иако тој нема заработено …

0 322

Можеме само да го замислиме карактерот на великаните кои живееле пред да се измисли технологијата на фотографија. Некои сочувале слики или статуи што ги претставувале, иако дури и врз основа на нив, не е лесно да се повикате како навистина изгледале. Графичкиот дизајнер Бека Саладин отсекогаш бил фасциниран од историјата. Од таа љубов, се создаде …

0 443

Младиот уметник Александар Драмишанин реши малку да ја разубави својата баба. Фотографиите ги сподели на социјалните мрежи, а потоа почнаа да пристигнуваат и комплиментите Минатата година, за време на карантин, модниот уметник, фризер и шминкер Александар Драмишанин реши да ја „среди“ својата баба Милоратка (86), која инаку живее во село во близина на Ивањица. Бабата, …

0 490

Пред повеќе од една деценија, сестрите близначки од Македонија, Виолета и Кристина Ралеви, учествуваа во реалното шоу „Големиот брат“, а нивната непосредност и шарм го привлекоа вниманието на целиот регион. За повеќе кликнете на наредниот линк: Македонките од „Големиот брат“ Извор: vistina.com.mk

0 368

Куќата е целосно изолирана од ветер, дожд, снег и други метеоролошки појави, така што може да се користи во текот на целата година во различни клими. Камп Бививи е име на компанија со седиште во Портланд, Орегон, која ги воодушеви светските патници со својата модуларна преносна куќа. Преносната куќа ви овозможува да престојувате на различни …

0 268