Posts in category

ФОТО


Во Помпеја, античкиот град кој „исчезнал“ под пепелта и лавата на вулканот пред две илјади години, археолозите открија нов уникатен пронајдов, пренесува агенцијата Анса. Во ископувањата на тој антички град, во таканаречената вила Цивита Јулијана, пронајден е извонредно зачувана кола, засега единствен изум од ваков вид во Италија. Колата е извонредно добро сочувана, обоена е …

0 86

Сокотра што во превод значи „остров на блаженството“ е архипелаг во Индискиот океан кој се состои од четири острови и кој административно му припаѓа на Јемен, иако е географски најблизок до Сомалија. Во овој архипелаг има дури 825 ретки видови растенија, од кои повеќе од една третина се прогласени за ендемични – односно, видови кои …

0 63

Жолт пингвин за прв пат е виден на остров во Јужен Атлантик, без никаква трага од црно на телото. Фотографот кој го снимил необичното животно го нарекол искуството „претстава за цел живот“. Жолтиот пингвин е забележан меѓу илјадници црно-бели пингвини на островот Јужен Атлантик. Ивс Адамс, кој го сликал пингвинот, вели дека никогаш порано не …

0 325

Ова се слики одбрани од веб сајтот Klyker, погледнете ги испод:

0 66

Елените и срните се чести посетители во дворот на Џени Мекмилан. Особено лесно се забележуваат во зима кога се собираат таму за да копаат во снегот и да бараат храна. Неодамна Мекмилан ги гледаше низ прозорецот од нејзината соба, кога забележа сцена што ја збуни. Елен се скри зад едно дрво и се гледаше само …

0 133

Каза до Пенедо или Камената куќа е архитектонски споменик лоциран во северна Португалија на планините Фафе. Името го добиле по четири монументални парчиња гранитна карпа што ја играат улогата на темелот, sидовите и покривот на куќата. Поради својата необична форма, но и начинот на кој се вклопува во околината, оваа камена куќа стана вистинска туристичка …

0 121

Ова се слики одбрани од веб сајтот Klyker, погледнете ги испод:

0 29

Робин Лахаин (31) и Џудит Шнајдер (30), двојка од Германија, имаат многу интересно хоби – тие патуваат низ светот за да копираат познати сцени од филмови на локациите каде што биле снимени. Робин и Џудит се запознаа на забава на заеднички пријател пред околу 10 години а започнаа да посетуваат локации од познатите филмови во …

0 33

Постојат луѓе кои вистински генијалци а и супер дизајнери и архитекти. Погледнете ги 33 нај кул работи одбрани од веб страната кликер, сликите се испод:

0 28

Ова се слики одбрани од веб сајтот Klyker, погледнете ги испод:

0 34

Не постои скоро ништо по прекрасно убаво од домашно милениче, а постојат и оние кој не се за по дома а се исто така прекрасни, завани и слатки. Овие 22 слики од разновидни животни ќе ви го разубават денот, погледнете ги испод:

0 121

Ова се слики одбрани од веб сајтот Klyker, погледнете ги испод:

0 111

Портокалов снег ги покри Пиринеите, а особено погодено беше зимското одморалиште Ел Тартер во Андора. Причината е прашината што пристигна од Сахара. Честички од песок и прашина од Сахара пристигнаа со облачен фронт кој дојде од Северна Африка и погоди голем дел од јужна, но и делови од Централна и Западна Европа. Покрај Андора, забележано …

0 59

Снегот што паѓаше во областа на Германија претходните денови предизвика големи проблеми во земјата, а поединци се фрлија во бело ќебе, како да е тоа море. Според извештаите на медиумите, извесен Енрико Улбрих од Вернигероде денес нурнал во снегот. 41-годишникот не сакаше да ги пропушти „зимските радости“, па ја облече опремата за пливање и се …

0 65

20 нај промашени дизајни одбрани според веб страната klyker.com, погледнете ги сликите испод:

0 35

На рускиотДалечен исток, во регионот Амур, секоја година на територијата околу хидроцентралата Буреј, се формираат неверојатни сцени – големи печурки направени од мраз и дрво. Тоа е вообичаена појава за локалното население, но туристите постојано се насобираат кон Националниот парк Буреја за да ја видат оваа необична појава. Ледените печурки се делумно природни, делумно техноген …

0 68