Posts in category

ЗАНИМЛИВОСТИ


Едно срце треба да се скрши пред другото да се поправи. Некои луѓе го напуштаат твојот живот и тоа е тоа. Тие не се враќаат, и вие не го добивате извинувањето што го посакувавте, и нема ништо повеќе во врската што ја споделивте над тој момент. Понекогаш луѓето заминуваат, не за да се вратат, туку …

0 57

Една мачка станала вирална ѕвезда на Интернет затоа што го средува домот на сопствениците, ги чисти садоперот, ги собира играчките и го вакумира тепихот. Иако е целосно јасно дека таа има „помош“ од човек, видеото во кое тој ги извршува своите домашни работи стана вирално. pic.twitter.com/GecrWPKziD— Cats where they shouldn’t be (@nocatplaces) May 4, 2021 …

0 60

Најновите истражувања сугерираат дека природата може да помогне многу за да им помогне на нашите мозоци и тела да останат здрави. Престојот во природа го намалува стресотЈасно е дека секоја физичка активност може да го намали стресот и вознемиреноста, но има нешто во природата што помага уште повеќе. Во неодамнешниот експеримент спроведен во Јапонија, учесниците …

0 26

Џејнс Андрадес им раскажа на сите на Фејсбук за своето патешествие од болничка чистачка до медицинска сестра и рече дека сето тоа започнало во болницата кога добила повик за разговор. Џејнс Андрадес прво започна да работи како чистачка во медицинската болница Бејстејт во Спрингфилд, Масачусетс. Таа го продолжила своето образование и обука и се вратила …

0 311

Овој едноставен визуелен тест ќе го открие вашиот начин на гледање на реалноста во неколку чекори и ќе ви овозможи темелно да ја истражите вашата личност. Што видовте прво? Одговорете инстинктивно. ВилушкаАко вилушката е првото нешто што го гледате на сликата, тоа значи дека сте многу сигурна личност. Имате прекрасен карактер, kindубезни сте и многу …

0 66

За една и пол година што ја помина работејќи на овој проект, собра околу милион пластични шишиња. Пластичните шишиња се поврзани со метална жица, а во некои делови се бетонираат. Роберт Безео дојде во архипелагот Бокас дел Торо во Панама во 2012 година за да помогне во фрлањето пластичен отпад и рециклирање на островите.За една …

0 212

Со голема болка во душата мора да ви сопштам дека Џенифер Лопез се врати на својата стара љубов, на типот со кој одеше пред дваесет години. Ми беше омилена пејачка и незнам зошто не ме чекаше мене, мене суртукот кој бев таен нејзин обожавател а и личност која можеше да ја усреќи со едно кафе …

0 171

Сопственик на мачка по име Чаки објави видео на социјалните мрежи во кое го снима своето милениче како користи вц шолја. Видеото собра илјадници прегледи на Инстаграм и ТикТок, а многумина се прашуваа колку е тешко да се научи мачка да користи тоалетна чинија. „Има свои добри и лоши денови, но, сè на сè, беше …

0 212

Затворете ги очите и обидете се да ја замислите најбизарната црква во светот. Дали е поневообичаена од огромна кокошка среде џунглата на Јава? За разлика од многу луѓе кои сакаа да градат светилишта или цркви, побожниот Даниел Аламсјах успеа во тоа. Христијанин од Јава во Индонезија, тој вели дека добил повик една вечер во 1988 …

0 135

Некои хороскопски знаци сакаат партнери кои се директни, други оние кои изгледаат елегантно и се држат до традицијата. Амбициозноста за некои е многу важна, а романтиката за некои е прва. ОвенБидете директни, нека бидат тие што ќе одлучат за нешто, да бидат авантуристи, дајте им простор. БикОдете бавно и измерено, изгледајте добро, не играјте игри …

0 478

(ВИДЕО) Илјадници монументални згради изградени од камени sидови во Саудиска Арабија се постари од египетските пирамиди и античките камени кругови на Велика Британија, велат истражувачите – што ги прави можеби најраниот ритуал пејзаж досега идентификуван. Мустатилите се стари околу 7.000 години, што значи дека се постари од Стоунхенџ и египетските пирамиди. Студија објавена во четвртокот …

0 167

Несогласувањата во врска или брак се нормални. Брачните кавги за мали нешта што брзо се забораваат може да бидат смешни, а тие често се смешни шеговити што се прераскажуваат потоа. Ова се најсмешните изјави објавени на твитер од корисници кои раскажуваат како постапиле кога нивниот дечко или сопруг баш ги изнервирал: 1. „Мојот сопруг ме …

0 105

Неодамнешната епидемија на антракс во Русија го потврди она што малку норвешки град го знаеше одамна – дека умирањето треба да биде нелегално. Арктичкиот град Лонгјербин, каде во моментов 2.100 жители се борат со екстремно ниски температури, го донесе овој необичен закон во 1950 година. Причината за тоа лежи во постојаниот мраз, кој спречува распаѓање …

0 88

Жителите на индиската држава Трипура неодамна организираа „венчавка“ на две жаби, за да му угодат на богот на дождот пред сезоната на монсуните. Жителите на неколку индиски села, кои се потпираат на земјоделството, веруваат дека бракот на две жаби може да предизвика монсунски дождови, што е добро за земјоделските култури. На Твитер беше објавено видео …

0 36

Тој е еден од најблагодарните цветови за одржување, а неговите величествени цветови се најубавиот украс на градините и домовите на пролет. Божур е повеќегодишна грмушка, дрвенеста фабрика, која најчесто се одгледува заради своите украсни цвеќиња. И, она што не е најубаво за сите лозари е тоа што не мора да се пресадува секоја пролет, туку …

0 54

Досега ве имаме запознаено со многу паметни кучиња. Но, остроумниот Морти е вистински скапоцен камен. И тој има необично хоби. Овој интелигентен австралиски овчар обожава игри на табла како што се „Connect 4“ и „Jenga“. Неговите сопственици се натпреваруваат со него секој ден. Морти стана непобедлив и покрај тоа заработи илјадници следбеници кои беа воодушевени …

0 51