Posts in category

ЖИВОТНИ


Научниците во Виетнам открија нов вид змија кој значително се разликува од другите членови на нејзиниот вид. Истражувачи од Националниот музеј на природна историја на Смитсонијан (САД) и Институтот за екологија и биолошки ресурсиВиетнамската академија за наука и технологија го лоцираше овој вид на рептили во темна боја и малите риги на риги на северот …

0 201

Шенон од Алјаска имаше блиска средба со мечка додека извршувала физиолошка потреба во полски толает. “Само што седнав на полската wc школка скокнав и почнав да врескам”, изјави Шенон Стивенс за АП. Нејзиниот брат Ерик и неговата девојка дојдоа неколку дена порано да го поминат одморот во неговата викендица, околу 32 километри северозападно и Хајнс, …

0 95

Силно зимско невреме кое го зафати Тексас запре сè. Милиони луѓе останаа без електрична енергија, а најмалку 21 лице беше убиено. Но, ова студено време е време на храброст и сочувство. Тексашите во своите домови внесуваат домашни миленици, и диви животни за да ги заштитат од студениот студ. Новинарот Јашар Али ги покани луѓето да …

0 191

Жолт пингвин за прв пат е виден на остров во Јужен Атлантик, без никаква трага од црно на телото. Фотографот кој го снимил необичното животно го нарекол искуството „претстава за цел живот“. Жолтиот пингвин е забележан меѓу илјадници црно-бели пингвини на островот Јужен Атлантик. Ивс Адамс, кој го сликал пингвинот, вели дека никогаш порано не …

0 325

Еден човек кој пешачел со куче на италијанските Алпи преживеал седум ноќи на отворено по пад во кој го скршил скочниот зглоб. Спасувачките екипи во хеликоптерот забележале маж како лежи во близина на поток во четвртокот на планините северно од Удине во североисточна Италија. Тој беше покриен со лисја, но во близина го видоа неговото …

0 1.2k

Студијата објавена во „Журнал за современа психологија“ се базира на студија на 134 машки и женски делфини од осум институции ширум светот, во која делфините биле оценувани од вработените во институциите, пишува „Гардијан“. Овие сличности биле откриени и покрај фактот дека делфините еволуирале во сосема поинакво опкружување од приматите, а последниот заеднички предок живеел пред …

0 33

Карневалот во Рио де Жанеиро и придружните прослави оваа година беа откажани, но сопствениците на кучиња од тој град се собраа да продефилираат со своите костумирани миленици во конкуренција за најдобар костим. Традиционалните улични забави и паради околу Самбадром беа откажани поради коронавирус, но кучињата имаа пет минути на „Блокао“.Името на настанот е паричка од …

0 18

Франција  ќе забрани употреба на диви животни во циркусите, како и воведување нови животни во три морски паркови во земјата, најави министерката за екологија Барбара Помпили и објави 021. Министерот, кој презентираше низа мерки во врска со благосостојбата на дивите животни во заробеништво, најави дека ќе се укине одгледувањето на американски бизони за крзно, наведувајќи …

0 147

Не постои скоро ништо по прекрасно убаво од домашно милениче, а постојат и оние кој не се за по дома а се исто така прекрасни, завани и слатки. Овие 22 слики од разновидни животни ќе ви го разубават денот, погледнете ги испод:

0 121

Сиара Нолан и Џеан-Франсоа Бонет пронајдоа осумгодишен златен ретривер по име Неша во близина на  планините Виклов, Ирска. Тие го завиткаа кучето, кое беше пријавено за исчезнато две недели порано, во палто и Џеан го носеше на грб 10 километри дур не стигнат до рамен терен. Извор: motika.mk

0 2.4k

(ВИДЕО) Куче спаси десетгодишно момче од волк кој излегол од шумата во рускиот град Синдор во Република Коми. Камерите за видео надзор го снимиле херојскиот чин на домашно милениче кое го даде својот живот за да спаси дете. Три деца играа криенка надвор, а едно од нив се криеше зад кочија. Волкот кој излезе од …

0 329

Понекогаш животот може да се промени целосно во само неколку мигови. Дин Николсон од Шкотска го доживеа ова од прва рака. Уште во септември 2018 година, Дин реши да патува низ целиот свет со својот велосипед, сам. 31-годишникот се изморил од работата од девет до пет и сакаше некоја нова авантура. Патувањето помина одлично – …

0 378

Една крава во Англија е продадена за верувале или не за 299 000 евра. Таа се вика Пош Спајс, според „титулата“ што Викторија Бекам ја носеше во женскиот бенд „Спајс Грлс“, и тоа е рекорд за добиток што припаѓа на расата лимузин. Пош Спајс е потомок на говеда кои добивале награди, пренесува Би-Би-Си, а нејзината …

0 67

Британката од Роузендејл направи неверојатна деловна зделка од целосна шега. Имено, Дот Мекарти (32) дала смешен предлог за изнајмување кози за состаноци преку апликацијата Зум за време на карантин, а не ни сонувала дека ќе заработи скоро 60.000 евра. Овој земјоделка вели дека многу луѓе нуделе пари за нејзините кози и целото стадо да се …

0 69

Јубилејното 55-то издание на Супер Бол се игра в недела, а еден делфин од Флорида го даде своето предвидуваше за овогодинешниот победник. Ник е делфин кој живее во „Клирвотер“ морскиот аквариум во Флорида. Тој доби задача да го предвиди победникот на настанот кој е веројатно најгледан спортски натпревар во САД. Оваа сезона за место во финалето …

0 15

Сакајќи да откријат што најмногу сакаат да слушаат нашите миленици, истражувачите од OnBuy.com спроведоа тримесечно истражување за да откријат кои зборови и фрази милениците лудуваат од среќа. Тие испитале 4389 сопственици на кучиња низ Велика Британија за да откријат кои се нивните омилени зборови. Откако сопствениците откриле што најчесто им велат на кучињата, биле анализирани …

0 151