Posts in category

ЖИВОТНИ


Несекојдневна глетка беше забележана во околината на Битола, најверојатно во с. Бистрица. На видеото се гледа мало мече кое трча по снегот кој ја покри Битола. Погледнете за што станува збор! Видеото можете да го погледнете ТУКА. Видеото е на Стефан Узуновски.

0 4.7k

(ВИДЕО) Златниот ретривер Бејли морал да чека да ги запознае своите кученца, а кога сопственикот конечно му го покажал своето легло, тој се стопил од среќа. Видеото за состанување е објавено на Јутјуб, а на него се гледа како сопственикот носи корпа со кученца, па ја спушта на креветот и ги вади едно по едно …

0 184

Помало јато фламинга деновиве повторно е забележано во плиткиот крајбрежен дел на Охридското Езеро, на потегот меѓу македонско-албанската граница кај Свети Наум. Слични ситуации беа забележани и пред неколку години, кога фламинга беа фотографирани на Охридското Езеро. Фламингата се хранат со одредени видови планктон и на езерата слетуваат само по храна. Не се забележани појави …

0 25

Мајките лебеди се особено заштитнички настроени кон своите младенчиња и се подготвени да ги одбранат во било какви ситуации. Но, на овие фотографии и видео се гледа нежната страна на мајчинскиот инстинкт. Погледнете како изгледа пливањето на мајката лебед со своите младенчиња. За повеќе кликнете на наредниот линк: Лебед ги носи своите 8 бебиња Извор: …

0 108

Животни (науч. Animalia) — многуклеточни хетеротрофни организми, од кои поголем дел минуваат одредени растојанија во потрага по храна, а друг, помал дел, има седентарен начин на живот. Науката што ги проучува животните се нарекува зоологија. Порано, во животинското царство било вклучени и праживотните и некои други претставници, но со денешните поделби на живиот свет, тие се во посебно царство – протисти. Од еколошки аспект, животните претставуваат потрошувачи (консуматори) во рамките на екосистемот. …

0 43

Највкусна торта готова за 30 минути! Богата раскошна торта за секоја прилика! Направена од едноставни состојки. Состојки: 250 г мелени бисквити75-100 г стопен путер1-2 лажици Нутела3 супени лажици печени лешници400-500 г крем сирполовина шолја шеќер во прав350-400 г Нутелапола шолја печени лешници Подготовка: Мелените бисквити помешајте ги со стопениот путер. Сѐ добро измелете и доколку …

0 41

Еден пингвин се појавил на брегот на Нов Зеланд, најмалку 3.000 километри оддалечен од своето природно живеалиште на Антарктикот. Аделискиот пингвин, кого локалните жители го викаат Пинги, пронајден е загубен на брегот. Хари Синг, локалниот жител кој го пронашол, рекол дека на почетокот мислел дека се работи за плишана играчка. Ова е веќе трет забележан …

0 27

Армадилите (што значи „мали оклопни“ на шпански) се плацентарни цицачи од Новиот свет во редот Cingulata. Chlamyphoridae и Dasypodidae се единствените преживеани семејства во редот, кој е дел од суперредот Xenarthra, заедно со мравојадите и мрзливите. Опишани се девет изумрени родови и 21 постоечки вид на армадило, од кои некои се разликуваат по бројот на …

0 14

Просечната тежина на поларните мечки изнесува околу 450 килограми, но мечката која локалните жители ја нарекуваат Дебелиот Алберт тежи неверојатни 680 килограми. Но, како се здебелил Алберт толку многу?Жителите на Кактовик, Аљаска, каде што живее Алберт, од морето извлекуваат многу риби кои им ги оставаат на мечките за исхрана, од почит кон нив. Изгледа дека …

0 125

(ВИДЕО) Огромна желка тешка 272 килограми залутала во реката и насукала. Таа беше спасена благодарение на напорите на волонтерите. Сепак, благодарение на доброволците, желката била спасена и вратена во Атлантскиот Океан. Извор: srekja.mk

0 29

(ВИДЕО) Времето од годината повторно дојде кога деновите стануваат се пократки, а ноќите подолги. На некои кучиња кои се плашат од темнина им е тешко, а меѓу нив е и кучето Џејк. Ова куче од Нов Зеланд затоа научи да користи фенерче, па го зема во заби и излегува со него во дворот за да …

0 98

(ВИДЕО) Минатиот месец, откако ураганот Ида го погоди Њу Орлеанс, 15-годишната Бејли Вилавасо и нејзиното семејство мораа да бидат евакуирани од градот. Но, дури и среде сопственото искушение, оваа девојка најде време да им подаде рака на неколку ситни души чии животи беа целосно превртени од силната бура.Се се случи кога виде гнездо на земја. …

0 6

Тие можат да туркаат предмети додека одат, да дремат на многу невообичаени места или едноставно да гледаат во празен ѕид. Што е тоа што толку ја фасцинира вашата мачка во празниот ѕид? Ако некогаш сте си го поставиле ова прашање, денес ви нудиме можност да го најдете вашиот одговор. Постојат голем број причини кои ги …

0 112

„Мали Рачиња“ е ракунот кој бил пронајден на сред пат и згрижен од страна на жена која работи во центар за рехабилитација на диви животни. Тој тогаш бил стар само неколку недели. Ники Робинсон, жената која го пронашла овој мал ракун вели: „Кога ќе ги прашате луѓето што да правите со мал ракун тие ќе …

0 205

Неизбежно е да го доживееме губењето на крзненото милениче, бидејќи нивниот животен век е многу пократок од нашиот. Толку често ни се чини дека немаме доволно време на овој свет со нашите влакнести пријатели. Повеќето кучиња живеат просечно само 10 до 14 години, иако некои природно можат да живеат подолго, други може да бидат склони …

0 81

(ВИДЕО) Луѓе од целиот свет го посетија за да запознаат навистина специјален продавач зад шалтерот. Имено, на сопственикот во работата му помагала неговото куче „шиба ина“ по име Шиба-сан. Тој со години ги освојуваше срцата на многумина, а од 2015 година, кога се затвори киоскот, ужива во заслужената пензија. Безброј посетители на социјалните мрежи објавија …

0 227