Posts in category

ЗАБАВА


Ако го погледнете ноќното небо или универзумот, ќе видите дека универзумот е црн. Ако се прашувате зошто вселената е темна, односно црна веднаш да ви кажеме дека одговорот нема многу врска со недостатокот на светлината. “Ќе помислите дека бидејќи има милијарди starsвезди, милијарди галаксии во универзумот и други објекти во нашата галаксија, како планети што …

0 63

Женските комарци зависат исклучиво од протеини од човечка крв, а некои сепак се „повкусни“ од другите за овие мали крвопијци. Во секое општество постои личност која е попривлечна за комарците, додека има и такви кои тоа го избегнуваат во широк лак. Луѓето со крвна група Б се во златна средина. За што точно станува збор?Имено, …

0 81

Мачките имаат прилично лоша репутација кога станува збор за можноста да бидат лојални. Причината за тоа лежи во фактот дека, за разлика од кучињата, тие се независни, па дури и малку себични. Но, дали е вистина дека мачките не можат да бидат лојални? Бидејќи ние, како сопственици на мачки, сме пристрасни, во овој напис, ќе …

0 180

Повеќето мачки не сакаат да се бањаат, а тоа го знае секој сопственик кој некогаш се обидел да избања домашно милениче. Експертите за однесување на животните наведуваат неколку причини зошто мачките не сакаат вода, сепак, постојат некои раси кои уживаат во вода. Сепак, повеќето ќе реагираат крајно негативно на обидот да го „искапат“ своето беспрекорно …

0 125

Сонце, убаво време, изгрејсонце, забава – секој ќе си помине убаво, особено некои хороскопски знаци Летото 2021 година многумина ќе го паметат по сонцето, дружењето, морето, излегувањето и забавувањето. Три лика ќе имаат посебна причина да го паметат ова жешко лето. ЛАВПред Лавовите, стои лето е полно со страст. Ова ќе биде посебно нагласено од 22 …

0 232

Сопствениците на куќата во Италија беа прилично исплашени кога точно 8,5 кг чист кокаин „слетаа“ или паднаа на покривот на куќата.Бидејќи предавањето не се покажа како што треба, Франческо Рицо – 28-годишен инструктор за летање од Рим – е обвинет за „фрлање“ на скоро 9 килограми дрога во куќа во Ористано, Сардинија, во март годинава. …

0 110

Еден папагал од Бангкок имаше многу луксузен појадок! Осуммесечен папагал по име Фрости за појадок изеде дијаманти. Фрости папагалот вметнал точно 21 вистински дијамант. За среќа, по операцијата, папагалот е добро. Без разлика дали станува збор за „мозок на птица“ или слепило од сјајот на дијамантите, останува мистерија: папагалот Фрости изеде 21 дијамант, кој го …

0 48

Обидете се да замислите: само што откривте дека вашиот партнер ве изневерува … И не со никого, туку со жена што живее неколку куќи подалеку од вас. И да биде работата уште полоша, таа е бремена со него. Каква е вашата реакција? Одговор А – соберете ги сите работи во вреќа со ѓубре и фрлете …

0 354

Единаесетгодишно момче од Белгија со најголема чест заврши физика на Универзитетот во Антверпен. – Не ми е гајле дали сум најмладиот. За мене, работата е да научам и да стекнам знаење – изјави Лорен Симонс за медиумите.Ова е зачудувачко достигнување, а Симонс дополнително ги шокираше многумина признавајќи го неговиот план да живее вечно, претворајќи се …

0 367

Иако сигурно не мислевте дека крвната група кажува многу за нашиот карактер, тоа не е точно. Тоа всушност открива со каков партнер би биле компатибилни! КРВНА ГРУПА А Мажи: Оние со крвна група А се пријателски расположени, шармантни луѓе, иако малку интровертни. Тие се точни, имаат големи очекувања и работат напорно на сè што прават. …

0 189

(ВИДЕО) На социјалната мрежа ТикТок со денови кружи сцената на најлошиот хорор од поткатегоријата „Како да се уништи свадба“. Очигледно, тоа е создадено во Казахстан, и досега собра милиони прегледи! Тоа покажува како некои младенци останаа без нивната свадбена торта, која на церемонијата не само што ја претставува таканаречената кралица на вечерта, туку има и …

0 60

Метин Терчан, столар од северниот турски град Ризе, ги покажа своите столарни вештини на оригинален начин трансформирајќи стар автомобил во камион направен целосно од дрво. Терчан, долгогодишен столар во Гунејсу, во источниот дел на Црното Море, пронашол автомобил произведен во 1988 година, чиешто веќе застарено тело било исфрлено, зачувал здрав мотор и потоа се решил …

0 40

Европски колекционер купил копија од Да Винчи Мона Лиза од 17 век во аукцијата „Кристи“ во Париз во петокот за 2,9 милиони евра, рекордна сума за репродукција на сликата. Сликата позната како „Мона Лиза на Хекинг“ е именувана по еден колекционер кој купил реплика во 1950-тите и безуспешно тврди дека е оригинал, а онаа што …

0 17

Џексон-Џејмс Ајерс е тримесечно бебе кое ги собра симпатиите на луѓето преку Интернет. Роден е осум недели порано, но неговата коса ги воодушеви сите. Имено, на Џексон му е дијагностицирана ретка вродена болест наречена хиперинсулинизам, која погодува едно од 30 000 деца. Затоа тој мора редовно да зема одредени лекови, а ефектот на лековите што …

0 396

(ВИДЕО) Постојат различни рецепти за тестенини, но новиот рецепт што се појави на Тик Ток стана вирален. Тоа е всушност чипс од тестенини, и можете да го јадете како закуска. Прво сварете ги тестенините, па прелијте ги зачините по желба. Потоа додадете сирење и маслиново масло и ставете ги во длабок пржење или рерна додека …

0 33

(ВИДЕО) На 1.300 километри од Сана, главниот град на Јемен, постои огромна дупка позната како „Пеколен бунар“. Локалното население избегнува да и приоѓа, верувајќи дека е полна со демони. „Бунарот на пеколот“ веќе подолго време го привлекува вниманието на авантуристи и научници, кои сè уште не сфатиле како се формирала џиновската дупка во пустината, широка …

0 301