Posts in category

ХРАНА И ЗДРАВЈЕ


Дали скарата или која било „поизгорена“ храна е опасна и нездрава – е дебата што никогаш не завршува… Некои тврдат дека таква храна е исклучително опасна по здравјето, а други не гледаат проблем во сѐ тоа. Претставничката на Европската агенција за безбедност на храна во Хрватска, д-р Јасенка Петриќ смета дека изгорените делови од храната …

0 2

Луѓето кои имаат чести вознемирувачки соништа во средните години имаат поголема веројатност да добијат деменција подоцна во животот, сугерира истражување. Студијата покажа дека лошите соништа може да се појават зачестено неколку години или дури и децении пред да се појават проблеми со размислувањето и меморијата. Една претходна студија кај луѓе со Паркинсонова болест, исто така, …

0 13

Фото: Градоналачник на Општина Велес Марко Колев и Претседател на Совет на Општина Велес Зоран Љутков Привршуваат подготовките за традиционалната манифестација „Питијада 2022“. Од седми до девети октомври, на централната градска улица „Благој Ѓорев“ по неколку годишна пауза повторно ќе се продава велешката пастрмајлија и вино, додека, сладокусците ќе уживаат во музичка програма со македонски …

0 13

Фото: Ученици фармацевти во новата училишна аптека Дваесет и една година во Велес се образуваат фармацевтски техничари и исто толку време во средното стручно училиште „Димитрија Чуповски“ функционира училишна аптека. Во неа учениците ја изведуваат практичната настава што е составен дел на образовниот процес. Аптеката после подолг временски период доби целосно нов лик што беше …

0 91

За долг, здрав и активен живот, во кујната или при рака, секогаш треба да се има – ореви. Ново истражување на Факултетот за јавно здравје при американскиот Универзитет на Минесота, коешто опфаќа повеќегодишни испитувања, посочува дека луѓето кои редовно јадат јаткасти плодови, имаат поголема веројатност да бидат физички поактивни, како и помала опасност од срцеви …

0 45

Ако постојано имате потреба нешто да грицнете, најдобро би било тоа да бидат јаткастите плодови. Еден од најважните е индискиот орев. Оваа здрава ужинка е богата со железо, селен, фосфор, магнезиум и цинк. Го штити здравјето на срцето, благотворно делува на дијабетесот, тој е антиоксиданс, а се користи и при слабеењето. Но тоа не се …

0 43

Потребни состојки: 1,4 литри вода18 лажици брашно18 лажици шеќер3 лажици џем или мармалад по избор100 грама мелени бисквити6 лажици масло2 лажици какао2 лажички сода бикарбона120 грама чоколаден пудинг200 грама чоколадо за готвење250 грама маргарин100 грама шеќер во прав300 грама шлаг крем500 милилитри минерална или обична вода Начин на подготовка: 1. Загрејте ја рерната на 180 …

0 10

Дали имате навика да останувате будни до доцна во ноќта? Доколку одговорот е „да“ тоа значи дека најверојатно и не ги добивате препорачаните 7-8 часа сон. Но, дали и како тоа влијае врз вашето ментално здравје? Прочитајте во продолжение. 1. Когнитивно нарушувањеНедостатокот на сон значително може да го зголеми ризикот од деменција и когнитивно нарушување …

0 53

Доматите се омилениот летен зеленчук на многу луѓе. Може да се конзумира свеж, во форма на салата, може да се пржи, но и да се направат вкусни јадења. Доколку сакате да го зачувате за зима, можете да го направите така што ќе го ставите во замрзнувач или уште подобро, од него да подготвите вкусен кечап …

0 46

Докторката Џес Андраде смета дека сите треба да носиме чорапи во кревет – можеби не е секси, но помага да заспиеме побрзо. „Носењето чорапи ќе ги загрее стапалата и ќе ги отвори крвните садови кои ќе го оладат телото. Кога телото се лади, тоа е сигнал до мозокот дека е време за спиење, па практично …

0 179

Убавата коса е секогаш во мода и ако е здрава и негувана тоа може да се види. Но, исто така е точно дека и покрај употребата на соодветни производи за нега, едно нешто што можеби го правите погрешно и го земате здраво за готово, е чешлањето. Дали правилно се чешлате? Имено, истражување спроведено на 2.000 …

0 44

Доколку спиете помалку од шест часа, голема е можноста да се соочите со здравствени проблеми.Доктор Ребека Робинс навела дека во мозоците на луѓето што спијат помалку од шест часа, се создаваат токсини што создаваат многу сериозни последици. „Со текот на времето, овие токсини ќе се наталожат и ќе предизвикаат неврокогнитивни нарушувања. На крајот, може да дојде …

0 22

Бабите секогаш имаат решение за секој ваш проблем. Спасете се од досадниот вирус и настинки со помош на овие бабини совети. 1. Топла супа Пилешка, говедска – каква што сакате, важно е само да не е ладна, бидејќи топлата и солена течност помага при рехидрација и при отстранување на секретот. 2. Мед Кај бактериските инфекции …

0 53

Како да исчистите мијалник од нерѓосувачки челик? Мивалите од не’рѓосувачки челик се многу лесни за чистење и одржување. Секојдневно користете малку вода со сапуница и сунѓер. Избришете ги рабовите со паста направена со сода бикарбона и малку вода за да ги отстраните остатоците од бигор. Или наполнете го мијалникот со ладна вода и додадете бел …

0 52

Хидратацијата на организмот е многу важна за општото здравје на поединецот и подразбира внесување на доволно количество течност за да може телото да функционира правилно. Таа доволна количина течност, како што препорачуваат лекарите, најдобро се компензира со внесување вода. Сепак, многу луѓе се прашуваат дали кафето и чајот, пијалоци чија главна состојка е вода, може …

0 20

Трчањето е здраво, во каква форма и да го практикувате, бидејќи има многу придобивки, но важно е и однесувањето пред и после тоа, односно навиките што ги практикувате, особено оние во исхраната. Пред трчање, важно е да се загреете и да се истегнете, за време на тоа да знаете што може да издржи вашето тело …

0 17