Posts in category

ФОТОГРАФИЈА


FIFA 20 СТРИМ: ВАЛЕРИ ДИМОВСКА БЕШЕ КАКО ГЛАВНА ТЕМА

Read More

Снежната бура Филомена ја погоди Шпанија и го замрзна Мадрид, упадот и апсењата во Капитол Хил, избори во Уганда, влијанието на COVID-19 во светот, оштетена црква по ерупција на вулкан на Филипини, посетата на Доналд Трамп при посетата на границата меѓу САД и Мексико, минусни температури во Омск, Русија, силен земјотрес во Индонезија се дел …

0 70

Елена Ристеска својата музичка кариера ја стави во втор план и моментално е посветена на својата кариера која оди во друг правец односно лансираше парфем со својот потпис. Нејзината линија постигна голем успех, а Ристеска добива комплименти како од нејзините фанови, така и од нејзиното семејство. Елена во една прилика истакна дека за нејзиниот нов …

0 86

Кинеските медиуми објавија дека вчера го пуштија во употреба најголемиот мост на светот наречен Xi Jiang. Овој мост во вид на лачен мост беше изграден за само 36 месеци. Мостот Xi Jiang или на англиски Pingnan Third Bridge ја превзеде титулата за најголем мост од исто така кинескиот мост Choatianmen кој беше изграден пред 11 …

0 331

Оваа необична структура се наоѓа на планината Татри во Словачка,  иако на прв поглед делува како објект од некоја друга планета. Таа е всушност архитектонска идеа која стои на ивицата на планината.Оваа необична коцка која делува како да е ротирана и половина затрупана во снег е туристички центар.Во внатрешноста има ресторан, соби за преноќување и …

0 92

Ако некогаш сте посакале како полжавот да ја носите својата куќа секаде со себе, сега желбата може да ви биде исполнета. Компанијата од Летонија, Брет Хаус нуди мали расклопувачки куќички со однапред инсталиран водовод и електрична мрежа. Нивното склопување потсетува на древната јапонска вештина оригами. Првите модели на вакви куќи се појавија овој декември и …

0 107

Доколку не сте биле во Велес ви препорачувам да го посетите, за тоа што располага со своја посебна убавина и елементи кои зборуваат за минато време, за добри мигови и лоши. Велес е еден од наубавите градови во Македонија кој е населен на рамнина и ридови. Еве неколку слики од Велес, кои се сликани од …

0 81

Вашиот миленик завзема само еден дел од вашиот живот, но вие нему му сте целиот живот. Кучињата се навистина едни посебни суштества кои ни го исполнуваат животот со радост, љубов и насмевки. Само оние кои се сопственици на куче ќе се пронајдат во овие ситуации прикажани преку илустрации кои го растопуваат срцето. Погледнете ги илустрацијите на …

0 152

„Читање помеѓу редови“ е називот на ова невообичаено архитектонско дело кое плени со својата невообичаеност.Интересно е тоа што и кога паѓа дожд во оваа црква нема да се намокрите.  Овој проект е надалеку препознатливо дело на Гијс Хан Варенберг. Тешко дека овој назив асоцира на црква но има свое оправдување.Во светот е позната како прозирната …

0 45

Светот изгледа совршен барем за момент кога ќе седнете покрај огништето, слушајќи ја „Let It Snow!“ На Френк Синатра! Нека врне снег! Нека падне снег! ”, Целосно за Божиќниот дух што ве враќа во сеќавањата од детството. Но, како што велат тие, внимавајте што сакате, затоа што навистина може да добиете (мало малку) премногу снежно …

0 67

36 задоволувачки слики кои се совршени за перфекционистите. Погледнете ги на наредниот линк: 36 фотографии

0 44

Името го добиле по конците што ги градат мускулните влакна во телото, па не е ни чудо што изгледа дека зградата „се врти“ исто како нив.Во иднина, Sarcostyle може да стане голема туристичка атракција во Њујорк – град што го посетиле дури 66. милиони домашни и странски гости во 2019. година, но кој оваа година …

0 56

Ако барате инспирација за тоа како да преуредувате или сте за добар дизајн на ентериер, ќе ви се допаднат овије избрани фотографији. Сигурно и веројатно ќе уживате дури и ако ви е здодевно и случајно сурфате низ Интернет. Работава е едноставна: погледнете ги незаборавни, висококвалитетни слики од прекрасни просторији. Од часовничката кула во Бруклин до …

0 92

Градината се простира на 72,000 квадратни метри поради што ја носи титулата за најголема градина на светот. Во 2013 година насреден пустина никна градина со 150 милиони цветови. Симболично градината беше отворена на Денот на вљубените. Божествената градина се наоѓа во Дубаи и во неа е се направено од цвеќе: срциња, авиони, мечки, дизниеви јунаци.. …

0 1k

Ова шармантно село ќе ве освои со својот невообичаен бајковит изглед. Кастелул во Трансилванија веќе со години привлекува туристи од ширум светот поради својот невообичаен бајковит изглед и куќичките кои изгледаат како од фантазиите, зелената долија и жуборот на реката. Ова село настана пред само 5 години и е вистинска туристичка атракција.Ако еден ден патот …

0 101

Областа Котсволдс изгледа како некое магично место од бајките. Ви ја претставуваме една од најубавите области на Англија – Котсволдс.Областа Котсволдс е позната низ целиот свет по бајковитиот изглед со средновековни градби. Неговата архитектура поминала недопрена низ промените на неколку епохи како што била пред повеќе од 300 години.Котсволдс со право може да се нарече …

0 58

Доколку планирате да ја преуредувата бањата и сте во потрага по нови идеи и инспирација, еве кој тренд на уредување е моментално најпопуларен. Bathroom Trend Study интернет страницата посветена на дизајн и идеи за преуредување на домот ги открива најпопуларните стилови за кои луѓето најчесто се одлучуваат кога е во прашање уредувањето на бањата. Монохроматската …

0 26