Posts in category

ПАТУВАЊА


Градот во кој се снимени некои филмски класици. Древните, тесни улички и прекрасниот брег од 16 километри сега се борат со новиот противник – туризмот. Прочида се наоѓа во близина на брегот на Неапол во јужна Италија. Островот е помеѓу Мисено и островот Искја. Со својот мал сателитски остров Вивара, Прочида е град во составот …

0 182

Температурата на нејзиниот песок достигнува дури 70 степени! Тоа навистина го направи најтоплото место на Земјата.  Отпрвин може да се каже дека сите пустини се слични, а некои дури и се исти. Куп песок, сонце на хоризонтот, неколку карпи или карпеста формација. Но, вистинските љубители ги знаат нијансите – не секој песок е со иста …

0 104

На северозападот на Турција, во близина на градот Мудурну, лежи необично место наречено Бурџ Ал Бабас. Тоа е град на духови исполнет со дури 530 минијатурни и делумно изградени замоци кои се празни празни. Кога браќата Јерделен започнаа да го градат Бурџ Ал Бабас во 2014 година, се веруваше дека зградите што потсетуваат на сцените …

0 269

Откако пет лица го загубија животот на ова дрвено шеталиште во јужна Шпанија во 2001 година, управата на Каминито дел Реја ги затвори вратите. Патот широк триесет сантиметри на карпа Ел Коро во Малага е изграден пред сто години за да се скрати пристигнувањето на работниците во блиската хидроцентрала. Патот, во меѓувреме, е засилен со …

0 65

Швајцарското село Лаутербрунен изгледа како да излегло од зад сцената за некој романтичен филм снимен во природа. Кога ќе слушнете дека е можно да се поминат 72 часа активно во село, веројатно сте зачудени, но верувајте дека во оваа швајцарска населба, која според пописот во 2018 година има 2290 луѓе, се исплати да останете три …

0 108

Знаеме дека убавината е во окото на посматрачот, но вреди да се спомене дека окото на новозеландскиот писател Реви Алеј заклучи дека Фенгуанг е „најубавиот град во Кина“. Ако сакате да го видите стариот дух на Кина и да се оттргнете од сјајот на метрополата, ви предлагаме да се упатите кон Фенгуанг на вашето азиско …

0 40

За една и пол година што ја помина работејќи на овој проект, собра околу милион пластични шишиња. Пластичните шишиња се поврзани со метална жица, а во некои делови се бетонираат. Роберт Безео дојде во архипелагот Бокас дел Торо во Панама во 2012 година за да помогне во фрлањето пластичен отпад и рециклирање на островите.За една …

0 218

Неодамнешната епидемија на антракс во Русија го потврди она што малку норвешки град го знаеше одамна – дека умирањето треба да биде нелегално. Арктичкиот град Лонгјербин, каде во моментов 2.100 жители се борат со екстремно ниски температури, го донесе овој необичен закон во 1950 година. Причината за тоа лежи во постојаниот мраз, кој спречува распаѓање …

0 89

Ова се највисоките (непрекинати) водопади во светот. Водата паѓа од висина од дури 979 метри и потоа ја исполнува реката Кереп. Водопадот се руши во т.н. Кањон на ѓаволот. Ова се највисоките (непрекинати) водопади во светот. Водата паѓа од висина од дури 979 метри, а потоа ја исполнува реката Кереп National Националниот парк Канаима во …

0 74

Можете ли да замислите комбинација од смарагдно зелена вода, бел песок, сино небо и црква да се издигаат на карпа? Звучи како рај на земјата! Тој рај се наоѓа во Калабрија, Италија, а посебна приказна е црквата што се најде на врвот на карпа. Опкружена со Тиренското Море, црквата Санта Марија dell’Isola е една од …

0 153

Кенија Националниот парк е дом на дивиот свет како што се носорози, зебри, жирафи и лавови, а езерото Накуру е особено познато по еден вид животно – фламингото. Солтото езеро Накуру се наоѓа јужно од истоимениот град во Кенија, во долината Голем Рифт, а алгите во езерото привлекуваат голем број фламинга. Фламинго годишно јадат околу …

0 28

Масивната карпа, лоцирана во Саудиска Арабија, е поделена на половина исклучително прецизно и има чудни симболи на нејзината површина, покрај тоа, два поделени камења успеале да стојат, совршено избалансирани, со векови. Оваа неверојатна античка камена зграда привлекува илјадници туристи секоја година кои доаѓаат во Ал-Наслау да го набудуваат нејзиното совршенство и рамнотежа, а неколку теории …

0 147

На островот Бохол на Филипините се наоѓа широко познатиот Чоколаден рид. Тешко е да се поверува дека ова спектакуларно место не е вештачко, но вистината е дека е сосема природно и дека овој извонреден пејзаж е единствен во светот. Оваа чудна геолошка формација зафаќа површина од околу 30 квадратни километри. Ридовите се шират низ целата …

0 44

Малото рибарско село Лас Колорадас во Јукатан, Мексико може да се пофали со розова лагуна опкружена со насипи со бела сол. Припаѓа на најголемиот мочуриште на мексиканскиот полуостров наречен резерват за биосфери Риа Лагартос. Розовата боја на морето доаѓа од голем број микроорганизми со изразен црвен пигмент, но и поради зачудувачката количина на ракчиња Артемија. …

0 23

Според проценките на „National Geographic“, во светот има дури 117 милиони езера. Во жестоката конкуренција, според многу истражувачи и научници, ова може да се круниса со ласкавата титула на најчистото езеро во светот – поточно, оптички чиста, скоро како дестилирана вода. Синото езеро, или покомплицирано Ротомаиревенуа, е мало езеро лоцирано во Националниот парк Нелсон езера …

0 108

(ВИДЕО) Овие нереални сцени не се резултат на Фотошоп, навистина можете да ги доживеете ако одите во Сибир. Ова е езерото Бурлин во регионот Алтај во близина на границата со Казахстан, кое секое лето претрпува малку психоделична трансформација. Имено, секој август езерото станува розово. Како и во случајот со некои други примери во светот, ова …

0 88