Posts in category

МОДА И УБАВИНА


Негата на лицето е основа на убавината и многу е важно да го изберете вистинскиот производ што одговара на потребите на вашата кожа. Иако скоро сите го гарантираат најдоброто за кожата, тоа не значи дека ќе одговара на вашиот тип. Кога помислуваме на нега на лицето, првото нешто што ни паѓа на памет е многу …

0 26

Ѕвездите и месецот на раѓање можат да влијаат на убавината на една личност. И не станува збор само за физичкиот изглед, туку и за карактерните црти кои ги прават луѓето привлечни и убави. Ова се најубавите знаци во хороскопот. ВАГА Со овој знак управува планетата Венера и благодарение на своето влијание, Вагата ја има најубавата …

0 2.6k

Со години важи правилото за отстранување на масните наслаги: ако го намалите бројот на калории во вашата исхрана (односно строго ги броите), ќе изгубите тежина. Научниците од Харвард објаснуваат зошто ова не функционира. Специјалист за дебелина и доцент по медицина и педијатрија на Медицинскиот факултет Харвард, Фатима Коди Стенфорд истакнува: „Отфрлете го концептот на броење …

0 201

Ова е последниот моден тренд! Цело лето го поминавме во фустани во сите можни должини, бои и форми. Сега, кога температурите се намалија, расположени сме за панталони, и тоа оние, вистинските, како од оделата, убави панталони со широк крој и висок струк кои можат да се прилагодат на секоја комбинација. За повеќе кликнете на наредниот …

0 210

Една од работите со кои жените се најоптоварени е нивниот задник. Тие се оптоварени со неговиот изглед. Поточно, големината и обликот.Тие главно се загрижени дали нивната позадина е премногу дебела и премногу широка. Тоа е, на некој начин, прашање на вкус, меѓутоа, ако зборуваме за нив интелектуално, дебелиот задник е совршен и добредојден. Таквиот, имено, …

0 270

Ова се неколку едноставни и ефикасни маски, од кои вашето лице повторно ќе заблеска. Маска од рибино масло Верувајте, најдобриот лек за брчки е рибиното масло. Тоа содржи голема количина на витамините А и Е кои го забрзуваат процесот на регенерација на кожата, а исто така ја прават мазна и еластична. Ако се борите со …

0 241

Совршената фризура што одговара на вашето лице ќе внесе свежина во вашиот секојдневен изглед. Помеѓу класичните и модерните, елегантните и секојдневните, постојат и фризури кои им пркосат на годините и се совршени за секого. Иако имаат доза на елеганција, овие фризури создаваат и младешки изглед. За повеќе кликнете на наредниот линк: 4 фризури што им …

0 569

Опуштете се и уживајте знаејќи дека го правите најдоброто за вашето тело. Научниците од Универзитетот во Лофборо и Лестер во Обединетото Кралство објавија податоци кои укажуваат дека топла бања може да согори калории и значително да го намали нивото на шеќер во крвта. Се покажа дека времето поминато во овој вид уживање го намалува нивото …

0 28

Направете сами маска за јајца за побрз раст на косата – ќе биде погуста, поцврста и ќе има прекрасен сјај! Маските за коса од јајца се стар рецепт што го користат жените за нега на коса, а популарноста на овој третман не е намалена ниту денес. Јајцата се лесно достапни намирници, а најважни во нивниот …

0 97

Ако имате пеги на лицето и сте склони кон дамки од сонце, мора да обрнете посебно внимание на тоа во текот на летните месеци. Ако имате пеги, треба да и се заблагодарите на вашата ДНК. Имено, според дерматолозите, пегите се од генетска природа. Сепак, вие не сте родени со нив (бебињата, на пример, немаат пеги), …

0 77

(ВИДЕО) Висока, разбушавена пунџа е идеален избор за секој ден, особено во жешката летна сезона кога ја носиме косата најчесто во опашка или пунџа. Сепак, иако изгледа многу едноставно, неуредната пунџа не е лесно да се состави без шик призвук. Сакаме што изгледа ноншалантно, а во исто време и елегантно за да може да се …

0 138

Папучињата Coca-Cola Crocs се автентичен симбол на ова време и веројатно најдоброто што го видовме неодамна. За жал, тие пристигнуваат само за јужнокорејскиот пазар, така што најверојатно нема да можете да дојдете до нив. Crocs ја потврди својата глобална популарност минатата година, за време на пандемија и престој дома поради карантин. И сега доаѓа оваа …

0 28

Јогуртот е популарно јадење ширум светот, а покрај нутритивните придобивки, јогуртот е и одлична состојка за многу проблеми со нега на кожата. Го осветлува тонот на кожатаМлечна киселина во јогурт ја инхибира синтезата на тирозиназа. Тирозиназата е ензим одговорен за производство на меланин, супстанца што ја прави кожата темна. На овој начин, јогуртот може да …

0 55

Порано или подоцна, но секоја жена во одреден момент од својот живот наидува на кора од портокал кога ќе се погледне во огледало. Покрај тоа, темата целулит кај жените има толку многу митови и легенди што ниту една друга тема не може да се спореди со неа. Сепак, дерматолозите се дефинитивно вистинската адреса за разбивање …

0 173

Големата топлина, покрај тоа што влијае на здравјето, има влијание и на убавината, бидејќи силното сонце и високите надворешни температури ја сушат кожата и ја прават да перута почесто во текот на летото. Понекогаш прибегнуваме кон несвесно погрешна нега на кожата, а козметолозите и дерматолозите тврдат дека ова најмногу се однесува на тоа колку често …

0 43

Кога велиме нега на тело, честопати забораваме дека тука спаѓа и одржувањето на хигиената и естетиката на рацете. Претежно сметаме дека е доволно ноктите да бидат уредни, фино обликувани и лакирани, но целосниот впечаток, сепак, зависи од тоа колку е убава целата наша рака. На крај, кога ќе се ракуваме со некого, нема ли да …

0 49