Posts in category

ЖИВОТЕН СТИЛ


FIFA 20 СТРИМ: ВАЛЕРИ ДИМОВСКА БЕШЕ КАКО ГЛАВНА ТЕМА

Read More

Пред да пораснеш, мора да се заљубиш 3 пати. Првиот пат ќе се заљубиш во твојот најдобар пријател, уништувајќи го пријателство засекогаш. Ова ќе те научи кои се вашите вистински пријатели, и линијата помеѓу пријателството и многу повеќе. Еднаш мора да се заљубиш во некого за кој веруваш дека е совршен. Ќе научиш дека никој …

0 76

Ако се чувствувате слабо и уморно или гледате дека настинките лесно ве фаќаат, треба да пробате специјална диета, која брзо ќе ве зајакне. Тоа е лесна и претежно овошна, супер здрава исхрана. Менито на луѓе чиј имунитет се намалува треба да содржи многу протеини, минерални елементи и витамини, особено витамин Ц. За да воспоставите физичка …

0 25

Оваа позната намирница содржи повеќе од 30 важни витамини и минерали, има повеќе протеини за разлика од другите јаткасти плодови и е одличен извор на влакна и масти. Истражувачите открија дека секојдневното јадење кикирики може да му помогне на здравјето на срцето. Научниците укажуваат на тоа дека со консумирање на 400 г јаткасти плодови, вклучувајќи ги …

0 78

Соништата се многу силна слика за потсвеста и она што во суштина не проникнува. Ако некој сонува за вас во последно време, може да каже многу за таа личност и нивното искуство со вас..Кога сте во нечиј сон, тоа не значи дека вие сте нивната тајна љубов. Понекогаш е многу повеќе од тоа! Може да …

0 479

Цветовите во домот се мелем за очи, па дури и ако е подарок од некој драг, сакаме да трае што е можно подолго. И додека цвеќињата во саксии траат долго, дури и години, цвеќињата во вазна имаат многу пократок рок на траење. Се чини дека прекрасната декорација што го украси вашиот дом исчезнува речиси во …

0 135

Еден аргентински фармер создал неверојатна шума во облик на гитара во знак на сеќавање на својата покојна сопруга. Шумата е толку голема што НАСА може да ја види преку својот сателит. Оваа шума е внимателно направена со дрвја во различни бои. Идејата за ваков проект започнала од неговата сопруга која заедно со него патувала преку …

0 469

Поврзаноста помеѓу сестрите е навистина посебна, без оглед на годините. Расправата за тоа дали е подобро да се биде помлада или постара сестра нема крај. Меѓутоа, сите постари сестри ќе се сложат со тоа дека нивните помлади миленички се вистински благослов без оглед на сестринските расправии кои понекогаш се случуваат. 1.Покрај нив станува поодговорниПостарата сестра …

0 49

Мудра приказна со длабока и силна поука. Во една кинеска провинција живеел сиромашен кинез кој целиот живот ги работел најтешките работи но не стекнал ништо. Се што имал бил неговиот син единец кој неизмерно го сакал. Го научил да чита и пишува а исто така понал да го подучува и калиграфија. Пред да му се …

0 123

И покрај тоа што раѓањето е нешто најприродно и најблагородно, единствената причина поради која сите сме тука денес, сепак темата е сè уште табу. Овие фотографии се создадени за да се долови на најдобар начин раѓањето на нов живот и борбата на мајката. За повеќе кликнете на наредниот линк: фотографии кои најдобро го доловуваат раѓањето …

0 650

Семето Чиа е одличен избор за здрав оброк или ужинка доколку се грижите за урамнотежена исхрана. Семето му помага на нашето тело како извор на железо, калциум, магнезиум, но и со содржина на важни антиоксиданси. Ќе бидете најзадоволни од фактот дека не треба да го готвите овој лесен десерт. Потребни се чиа семе, малку растително …

0 43

Никогаш не е на одмет да се потсетиме на зборовите на таткото на античката мисла. Сократовите поуки кои говорат за скромноста и мудроста се бисер на тоа богатство. 1. Вистинска мудрост е да знаете дека ништо не знаете. Јас сум најмудриот човек затоа што знам дека ништо не знам. Да се знае значи да знаете …

0 70

Храната е потребна и здрава, но само кога точно знаеме што јадеме, па често се случува да фрлиме дел од неа мислејќи дека е ѓубре, а всушност е многу корисна и вкусна. Најголемата грешка што ја правиме е фрлање делови од храна што се здрави и корисни за организмот, бидејќи мислиме дека не се јадат. …

0 88

Неговото име е Василије Вујовиќ и роден е и живее во Белград. Овој 32-годишен дечко е хирург за реконструктивна и естетска хирургија, а на социјалните мрежи честопати објавува слики од својата работа, но тоа не е причината што го следат околу 200 илјади следбеници. Жените сакаат да бидат со него, а мажите да бидат како …

0 1.8k

Градот во кој се снимени некои филмски класици. Древните, тесни улички и прекрасниот брег од 16 километри сега се борат со новиот противник – туризмот. Прочида се наоѓа во близина на брегот на Неапол во јужна Италија. Островот е помеѓу Мисено и островот Искја. Со својот мал сателитски остров Вивара, Прочида е град во составот …

0 178

Доколку сте во потрага по оригинално име за своето бебе и не ви е важно што не е од домашно потекло, погледајте го списокот на преубави имиња кои потекнуваат од зборовите “те сакам“ и “љубов“. Поголемиот број од необичните имиња ретко ќе ги слушнете на нашите простори, но тие сепак се прекрасни и се однесуваат …

0 434

Овие крофни не се потопуваат во длабоко масло, туку се печат во рерна. Печени, подеднакво се воздушни и вкусни, а послужени со домашен џем, стануваат неодолив специјалитет. Состојки: 4 јајца100 гр шеќер250 гр маргарин250 мл млеко1 коцка квасец1 кг брашно1 лимон1 лажиче течна ванилашеќер во прав по вкусПодготовка: Ставете го квасецот во млако млеко да …

0 193