Posts in category

ПАТУВАЊА

Category description is an optional

Каза Санта Тереза е квинтесенцијална куќа за одмор покрај синото Средоземно Море, кое се тркала и се пени на само неколку метри оддалеченост по должината на брегот на Ајачо во Франција. Ехото на куќата од 50-тите години на минатиот век што некогаш стоеше овде, Амелија Тавела Архитектс го обмисли како модерна светло бела зграда од …

Аруба е островска полунезависна држава во Карипското Море во близина на венецуелскиот брег. Официјално е дел од Холандија како една од четирите уставни држави. Официјални јазици се холандски и папименто. Има површина од 180 км² на која живеат 112.309 жители. Главен град е Оранјестад со 35 илјади жители. Мнозинството од населението се Арубанци кои се мешавина …

Поради рестриктивните мерки за коронавирусот, излегувањето од државата за ова лето 2020-то е ограничено. Изборот на многумина е релаксација и разладување во топлите денови на домашен терен, а најчест избор се: Охрид , Дојран и Маврово. Оние кои се уште не избрале некоја од ваквите слични куси дестинации, се сеќаваат на убавите времиња од претходните …

Лепа Брена наскоро ќе стане сопственичка на уште една јахта која ќе биде поскапа и полуксузна од јахтата која сега ја поседува. Според пишувањата на српските медиуми, ова ќе биде инвестиција од која Брена планира да заработи. Имено, во светот е познато дека може да се изнајмат јахти за пловидба, како за поединчено така и …

Според податоците на една финансиска фирма, Флорида е најдоброто место за живот на пензионерите, но пред одлуката за преселување сигурно би требало да ги разгледате овие фактори. Најдобрата сојузна држава во САД за живот на пензионерите, а воедно и онаа која што добар дел од Американците сакаат да ја избегнат, барем засега е Флорида. Околу …

Кoроната дојде и протатна, предизвика здравствени и економски немири и ги остави во чудо жителите на Хвар. Цените на коктелите се намалија од 50 куни (близу 400 денари) на 25 куни (200 денари), а една ноќ оваа сезона чини само седум или осум евра. На крајот на минатата недела, кафулињата на познатиот хрватски остров беа …

Социјалното дистанцирање на плажите ова лето ќе се применува низ сите плажи во светот. Многубројни летувалишта ширум светот морале да пронајдат начин како успешно да го остварат социјалното дистанцирање на плажите оваа година. Додека Италијанците имаа идеја за развивање лежалки од плексиглас и големи куполи од бамбуси, во Франција примениле едноставна варијанта. Плажите се заградени …

Лифтот Лацерда е јавен лифт во Ел Салвадор кој се наоѓа на северно-источниот брег на Бразил. Тој го поврзува долниот со горниот град односно Сидаде Баха (долен град) со Сидаде Алта (горен град). Долг е 72 метри и ќе ве однесе до врвот за само 30 секунди. Билетот за возење не чини многу, па дефинитивно …

Погледнете како изгледа Јапонија во овие денови на пандемија, фотографиите ќе ви го одземат здивот Црешовиот цвет е еден од симболите на јапонската култура и ја претставува убавината, будењето и минливоста. Цветањето на црешовите цветови токму во овој период се случува низ цела Јапонија а пејсажите кои ги создаваат го одземаат здивот. Прават да се …

Најубавата цветна градина во Холандија „Keukenhof“ годишно ја посетуваат милиони посетители ширум светот. Сега, за првпат по 71 година, градината е затворена поради пандемијата со коронавирусот. Алберт е талентиран фотограф кој добил дозвола да ја фотографира цветната магија без посетители. Неговите фотографии се најубавото нешто кое ќе го видите денес: За да ги видите сликите кликнете …

Поради Короната е откажан најпознатиот фест во светот, Германскиот Октомбрискиот Фест кој се одржува секоја година во Минхен. Со тоа градот и хотелијерите а и други ќе останат на цедило вели градоначалникот денес. Градот секоја година заработува примање од 1,23 милијарди евра, што не е навистина малку. Се надеваме дека во иднина ќе биде поинаку …

Импресивните локации пренесени во цртаните филмови на Дизни се наоѓаат на неколку делови од светот. Eве кои места од познатите цртани филмови се вусшност инспирирани од вистински локации. Кога ќе го споменеме Волт Дизни, првото нешто што ни паѓа на памет се спомените од детството и незаборавните ликови од многубројните цртани филмови. Фановите ширум светот …