Posts in category

ХРАНА И ЗДРАВЈЕ


Солта е неизоставен зачин кој ѝ дава на храната подобар вкус, но нејзиниот претеран внес може да има катастрофално влијание по здравјето. Експертите препорачуваат внес од 1500 до 2400 милиграми сол дневно. Најлошо е ако солта во најголема мера ја внесувате преку процесирана храна бидејќи тоа дополнително го зголемува ризикот од здравствени проблеми, со оглед …

0 83

Не треба да јадете тешка храна пред спиење бидејќи тоа може негативно да влијае на варењето, а потоа и на ритамот на спиење. Но, нутриционистите препорачуваат да пиете еден од овие три вида чај пред спиење. Овие чаеви не содржат кофеин, здрави се, добри се за варењето и за здравјето на цревата. Чај од ѓумбирЧајот …

0 192

Недостаток на железо може да доведе до сериозни промени во организмот, затоа е потребно да се земе во доволни количини. Железото е многу важен минерал што му е потребен на човечкото тело од многу причини. Откриваме зошто на телото му треба железо, кои се знаците на недостаток на железо и која храна може да ја …

0 413

Ако сакате вашите дрвени даски за сечење да траат со години, исклучително е важно правилно да ги одржувате. Ако ги следите овие пет совети од производителот на плочата за сечење, веројатно ќе го издржите тестот на времето Дрвените плочи за сечење се дел од кујната со векови и ги сакаат и аматерите и професионалните готвачи …

0 113

Јагоди, малини и други бобинки не можат да стојат долго време, па ако не ги јадете за неколку дена, тие ќе почнат да се расипуваат. Но, постои трик како да се зголеми нивната свежина, на здрав и безбеден начин. Потребна ви е само една состојка, која сите сигурно ја имате во кујната – оцет! Ги …

0 120

Резултатите од студијата „Рандерс-Скаген“, објавена на веб-страницата на Националниот центар за информации за биотехнологија, докажуваат дека диетата богата со јод е директно поврзана со долговечноста кај постарите лица. Испитаниците биле следени 20 години. Содржината на јод во водата во Скаген е 70 пати поголема отколку во Рандерс (139 микрограми наспроти 2 микрограми). Смртноста се следеше …

0 24

Малку се оние кои не сакаат чоколадни колачи, а според овој рецепт можете да направите и сладок магичен вкус. СОСТОЈКИ:1,4 л вода,18 лажици меко брашно,18 лажици кристален шеќер,3 лажици џем, мармалад или мармалад по ваш избор,100 гр посни мелени бисквити,6 лажици масло,2 лажици какао,2 лажички сода бикарбона,120 гр пудинг од чоколадо,200 гр чоколадо за готвење,250 …

0 66

Еден од најпознатите традиционални виенски десерти низ Европа кој има аристократстко потекло. Како да подготвите неодолива штрудла од јаболка со сладолед од ванила. Штрудлата од јаболка (Афелструдел) е традиционална виенска штрудла популарна низ цела Европа, особено во европските земји кои некогаш припаѓале на Австро-Унгарија (1867–1918). Најстариот познат рецепт за штрудла е од 1697 година, за …

0 23

Две коцки темно чоколадо може да се сметаат за здраво задоволство! Ново истражување сугерира дека може да ви помогне да согорите повеќе калории! Темното чоколадо со 70% и повеќе какао е богато со растителни соединенија наречени флавоноиди и флаваноли кои се поврзани со помал ризик од срцеви заболувања и други кардиоваскуларни придобивки. Американското здружение за …

0 94

Лица на возраст меѓу 50 и 70 години кои преку ноќта спијат шест или помалку часови се поизложени со зголемување на ризикот од развојот на деменција, покажуваат резултатите од новата студија на речиси 8.000 возрасни Британци чиишто навики, хигеаната на спиење, квалитетот на сонот и дневниот ритам се следени повеќе од 25 години, Студијата којашто …

0 29

Палачинките Дорајаки се традиционален деликатес во Земјата на изгрејсонцето. Овие се помали и подебели палачинки кои се јадат како сендвич во Јапонија – слатка паста од грав азуки се шири помеѓу две меки парчиња и се сервира на тој начин. Но, ако ја немате овој јапонска деликатес при рака, исто така ќе ви служат и …

0 44

Може да имате рамен стомак со малку напор за само две недели, или уште помалку време. Советите подолу ќе ви помогнат во тоа. Испијте шолја кафе наутро. Кофеинот во кафето е можеби најбрзо кршење додаток на маснотии. Пијте и шолја кафе пред да вежбате за дополнително брзо дејствување.Направете вежби пред појадок. Кога вежбате на празен …

0 170

Институтот за експериментална медицина (ИЕМ) од Санкт Петербург планира во текот на следната година да ги заврши претклиничките испитувања на првата вакцина во светот против коронавирус која може да се јаде, која ќе има вкус на познатиот руски млечен производ „Рјаженка“, изјави директорот на ИЕМ, Александар Дмитријев. Претходно, потпретседателот на Руската академија на науките (РАС), …

0 350

Бидејќи започна сезоната на јагоди, мора да ја направите оваа торта. Совршена кора од меринги, лесен и воздушен крем и овошје што ја комплетираат оваа торта. Со оваа торта, повеќето луѓе имаат проблеми со правењето и сушењето на корите од меринги. Мора да имате трпеливост и време за нив, бидејќи тоа е клучот за успехот. …

0 39

Една од главните причини за првут е габата Pityrosporum ovale, која природно живее во фоликулите на косата, а со множење предизвикува воспаление и лупење. На првутот влијаат и болести како што се дерматитис, хиперактивни лојни жлезди, но и многу други причини како што се алергии, козметика, климатски услови. Причини за првутИако оваа состојба сериозно не …

0 109

Драги љубители на џин, гордо наздравувајте со вашите чаши – се чини дека џинот, пијалок обожуван уште од осумнаесеттиот век, доаѓа со низа придобивки за нашето здравје. За почетници, тоа е алкохолен пијалок добиен од плодови од смрека или бор, а ако не сте го чуле терминот „смрека како аптека“, тоа е многу здрава „супер …

0 77