Posts in category

ЖИВОТ


Едно срце треба да се скрши пред другото да се поправи. Некои луѓе го напуштаат твојот живот и тоа е тоа. Тие не се враќаат, и вие не го добивате извинувањето што го посакувавте, и нема ништо повеќе во врската што ја споделивте над тој момент. Понекогаш луѓето заминуваат, не за да се вратат, туку …

0 57

Ако сте „тазе“ вљубени, тогаш овие денови можеби страдате од несоница, бидејќи во фазата на интоксикација, карактеристична за почетокот на врската, организмот е возбуден и затоа човек не успее да заспие така лесно. Атли Ен Веир, автор на „Зависност од љубов: секс, романса и други опасни дроги“, објаснува дека науката докажала дека заљубувањето влијае на …

0 29

Самољубието е најдобриот лек. Тоа е најдобрата форма на лекување. Самољубието ве прави посилни. Ве тера да ја отворите вратата ширум за оние што сакаат да заминат, оние кои мислат дека ќе трчате по нив кога ќе заминат. Самољубието ви дава самодоверба што треба да знаете дека ќе бидете во ред сами и дека не …

0 42

Најновите истражувања сугерираат дека природата може да помогне многу за да им помогне на нашите мозоци и тела да останат здрави. Престојот во природа го намалува стресотЈасно е дека секоја физичка активност може да го намали стресот и вознемиреноста, но има нешто во природата што помага уште повеќе. Во неодамнешниот експеримент спроведен во Јапонија, учесниците …

0 26

Солта е неизоставен зачин кој ѝ дава на храната подобар вкус, но нејзиниот претеран внес може да има катастрофално влијание по здравјето. Експертите препорачуваат внес од 1500 до 2400 милиграми сол дневно. Најлошо е ако солта во најголема мера ја внесувате преку процесирана храна бидејќи тоа дополнително го зголемува ризикот од здравствени проблеми, со оглед …

0 83

Во централното градсо подрачје Дворови очигледно одговорните заборавиле да ја средат околината и паркот кој е се друго само не парк ,ве молиме во најскоро време да интервенирате да не случи змиите повторно да си најдат живеалиште ,тоа се случи и минатата година.,Загрижени сме и сакаме чиста и здрава околина позз,

0 64

Џејнс Андрадес им раскажа на сите на Фејсбук за своето патешествие од болничка чистачка до медицинска сестра и рече дека сето тоа започнало во болницата кога добила повик за разговор. Џејнс Андрадес прво започна да работи како чистачка во медицинската болница Бејстејт во Спрингфилд, Масачусетс. Таа го продолжила своето образование и обука и се вратила …

0 311

Не треба да јадете тешка храна пред спиење бидејќи тоа може негативно да влијае на варењето, а потоа и на ритамот на спиење. Но, нутриционистите препорачуваат да пиете еден од овие три вида чај пред спиење. Овие чаеви не содржат кофеин, здрави се, добри се за варењето и за здравјето на цревата. Чај од ѓумбирЧајот …

0 192

Кога ќе се случи ова, кога љубовта ќе замине, треба да запомниш една работа: Ти беше некој пред нив. Да, ти беше Не се сеќаваш? Се смевте многу пред тие да успеат да ве насмеат. Вие бевте важни пред тие да ви кажат колку им значите. Имавте вредност пред тие да ви се обратат за …

0 69

Несогласувањата во врска или брак се нормални. Брачните кавги за мали нешта што брзо се забораваат може да бидат смешни, а тие често се смешни шеговити што се прераскажуваат потоа. Ова се најсмешните изјави објавени на твитер од корисници кои раскажуваат како постапиле кога нивниот дечко или сопруг баш ги изнервирал: 1. „Мојот сопруг ме …

0 105

Значи, сосема е нормално луѓето да ја донесат таа одлука подоцна во животот кога ќе бидат еволуирани, зрели и посигурни во она што го сакаат и е сосема нормално луѓето да останат неженети ако не ја пронајдат вистинската личност наместо да се решат за погрешна личност и покајание за тоа подоцна. Знам дека луѓето се …

0 298

Само бидете трпеливи и гледајте како сè на крајот работи во ваша корист, дури и ако сега не изгледа така. Само бидете трпеливи и ќе разберете зошто некои луѓе не требаше да останат во вашиот живот. Ќе ги видите нивните вистински бои, ќе видите како тие се однесуваат кон другите луѓе, ќе видите како тие …

0 581

Секој во одредена фаза од животот се заситува и секој од нас има денови кога стресот ќе завладее и веќе ништо нема да оди како што треба. Тогаш стануваме нервозни, депресивни, лути и едноставно сме сè што не е од наша природа. Во овие ситуации, не треба да ја губите главата, бидејќи со овие неколку …

0 53

Се надевам дека знаете дека не мора никому да ги објаснувате своите избори. Особено оние кои се обврзуваат на недоразбирање од вас или оние кои очекуваат да бидете некој кој секогаш игра на сигурно. Се надевам дека знаете дека не мора да се спречувате да го правите она што сакате да го направите затоа што …

0 56

Повеќе од сè би знаеле дека ова е нешто за кое вреди да се борите или за кое вреди да се остане. Би знаеле дека ова не се појавува многу често, затоа ќе дадете сè од себе за да го заштитите. Ако е реално, ќе го чувствувате тоа. Сè ќе биде усогласено Ако е реално, …

0 49

Ако сакате вашите дрвени даски за сечење да траат со години, исклучително е важно правилно да ги одржувате. Ако ги следите овие пет совети од производителот на плочата за сечење, веројатно ќе го издржите тестот на времето Дрвените плочи за сечење се дел од кујната со векови и ги сакаат и аматерите и професионалните готвачи …

0 113