Posts in category

ЖИВОТЕН СТИЛ


Ниско завиткан кок е класика меѓу фризурите, бидејќи е чест избор на припадниците на благородничките семејства, како во минатото, така и денес. Станува збор за винтиџ-фризура, која се’ уште е актуелна и кај познатите личности, кои често ја избираат за црвениот килим. Во туторијалот во продолжение можете да погледнете како можете сами да ја направите. …

Емоционалната исцрпеност не е шега и може да се маскира во различни видови стрес. Време е да препознаете кога сте на работ на вашата издржливот и како да го прифатите тоа што ви се случува. Во продолжение прочитајте кои знаци откриваат дека сте емоционално исцрпени. Повеќе прочитајте на наредниот линк: Знаци дека сте емоционално исцрпени, …

Како и останатите третмани за убавина, и трајната шминка е процес околу кој постојат некои митови во кои веруваат многу девојки. Сега ви ја откриваме вистината. 1.Трајната шминка изгледа неприродноМожеби порано, пред 10-15 години, овој процес изгледат сложени и не премногу природно, но времињата се променија.Денес во трајната шминка важат потполно истите правила како и …

Тим од американски и кинески научници откри дека жените коишто пијат бело вино или ликери, имаат поголема веројатност да страдаат од проблеми со кожата на лицето, а резултатите од нивното истражување се објавени во списанието Journal of the American Academy of Dermatology. Како што утврдиле во својата студија дерматолозите од Универзитетот Браун, кај жените коишто …

Сигурни сме дека барем еднаш сте се нашле во ситуација кога сте доживеале непријатност во форма на изгореници. Негата на кожата во летните месеци мора да вклучува подготовки за заштитен фактор. Иако со години се зборуваше дека премногу интензивно изложување на сончеви зраци може да биде штетно за изгледот на кожата, сепак има голем број …

Јадењето јаболко е подобар начин да останете будни од пиење кафе, бидејќи шеќерот во јаболкото е попотентен од кофеинот во кафето. Науката која ги проучува овошјата се вика Помологија. Доаѓа од латинскот збор pomum, што значи овошје. Повеќе видите на наредниот линк: ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА ОВОШЈАТА Извор: srekja.mk

Според податоците на една финансиска фирма, Флорида е најдоброто место за живот на пензионерите, но пред одлуката за преселување сигурно би требало да ги разгледате овие фактори. Најдобрата сојузна држава во САД за живот на пензионерите, а воедно и онаа која што добар дел од Американците сакаат да ја избегнат, барем засега е Флорида. Околу …

Многу е вообичаена заблуда дека сите хранливи материи се наоѓаат во кората од компири. Но тоа е далеку од вистината, вели нутриционистот Констанс Браун-Ригс, додавајќи дека повеќе од половина од хранливите материи се во самите компири. Единствената важна состојка што ја губиме ако лупиме компири се влакна, тврди таа, додавајќи дека станува збор за околу …

“Ладната фризура“ беше ултимативен тренд во осумдесетите. Ако сте од помладата генерација, прашајте ги вашите мајки или баби и ќе ви кажат колку беше распространет и популарен. Жените со часови седеа во фризерските салони, под „хауба“ за да ги добијат совршените кадрици. Две децении подоцна, кадриците се повторно „ин“. Колку поубаво дефинирани и со волумен …

Еден јога клуб од Торонто изнајде оригинално решение за на своите членови да им овозможи посета на часови, а истовремено да бидат на дистанца и заштитени од коронавирусот. Јога клубот Lmnts Outdoor Studio набави 50 големи меури, по еден за секој член. Во секој од нив се одржува температура од 37 степени целзиусови, или 100 …

Кивито за првпат станало популарно на Нов Зеланд, а плодовите на ова овошје денес ги уживаат луѓето ширум целиот свет. Зад добриот вкус лежат многуте хранливи материи, како што се витамин Ц, К и Е, фолна киселина, калиум, растителни влакна и антиоксиданти. Кивито може да се консумира цела година. Следат некои од здравствените придобивки од …

Кои се главните одлики на жената која знае што сака од животот и не се плаши да посегне по тоа Независна е во секоја смисла на зборотВаквите девојки уште од рана возраст сонуваат како ќе го изградат својот живот. Не се плашат да одат во друг град или земја за да се школуваат, развиваат и …

Претходните неколку години, популарните нежни и природни летни нијанси беа надополнети со многу поинтензивни и впечатливи бои. Па така, и ова лето ќе уживате во модерните бои на лакови за нокти, чиј опсег на нијанси се движи од нежни светли до силни неонски нијанси. Овие седум нијанси ќе бидат најпопуларните бои на лакови за нокти …

Ако сте љубител на печурки сигурно сакате шампињони, кои имаат супер вкус и арома и се надополнуваат во многу оброци. Имаат многу влакна и протеини, витамини Ц, Д, Б1, Б2, Б3, Б6, Б12. Помагаат за имунитет, за да се чувствуваме здрави и полни енергија. Помагаат за  за нервниот систем, коските, дигестивниот тракт. Извор: готви.мк

За денешниот појадок ви препорачуваме да подготвите мини пици со моцарела и сос од домати.  Овој рецепт се подготвува брзо и лесно, а потребни ви се само неколку состојки. По желба може да додадете свежи домати, но доколку сакате да го замрзнете тестото, се препорачува да не ставате свеж зеленчук бидејќи тестото ќе го изгуби …

За време на пандемијата на социјалните мрежи имаше разни предизвици, па така познатите можевме да ги видиме како изгледале како деца, на нивните свадби, како готваат… Македонската пејачка Антониа Гиговска неодамна драстично го промени својот изглед, па од русокоса се офорба во розова боја. Гиговска е активна на социјалните мрежи каде постојано објавува фотографии, но …