Posts in category

ФИЛМ


„Повеќе немам трпение за некои нешта, не затоа што сум станала арогантна, туку едноставно затоа што стигнав до степен во својот живот кога не сакам да го трошам своето време на нешто кое ми нанесува болка или не ми е пријатно.“ „Немам трпение за цинизам, претерана критичност или желби од било каков облик. Ја изгубив …

Таа со сигурност ја носи титулата  на една од нашите најголеми  sвезди на естрадното небо. Ако не и најголемата на Балканот! Уште како девојченце била многу талентирана, надарена и за спорт и за  музика, па не е ни чудо што нејзината кариера трае повеќе од 40 години. Од самата појава, па се до денес, таа …

Хероината од „Медена земја“, македонскиот документарен филм кој беше номиниран за „Осакар“, повторно се соочува со истите проблеми како од нејзиното секојдневние кое беше документирано со камера и прикажано пред целиот свет. Во интервју за порталот „ММС“, Атиџе вели дека не се плаши од ситуацијата со коронавирусот, туку се плаши од лошите луѓе кои неодамна и …

Ѕвездите на серијата „Game of Thrones“, Питер Динклиџ и Џејсон Момоа ќе глумат заедно во новиот хорор филм „Good Bad & Undead“. Динклиџ го глумеше ликот на Тирион Ланистер, а Момоа ликот на Кал Дрого во мегапопуларната серија на HBO, „Game of Thrones“. Динклиџ ќе го глуми Ван Хелсинг, ловецот на вампири. Тој ќе се спријатели со …

Во недостиг на идеи Холивуд работи на нови верзии на познати филмови од минатото. Сега на ред е култниот филм „Scarface“ од 1983 година во кој главната улога ја толкуваше славниот Ал Пачино. Вчера беше објавено дека почина 72-годишниот актер Џино Силва, кој ја толкуваше улогата на тивкиот убиец на Тони Монтана. Universal Pictures веќе го одреди режисерот …

Серијата „Подобар живот“ премиерно се прикажуваше на домашните телевизии во периодот од 1987 до 1991 година, а бројни репризни изданија го обезбедија култниот статус.Во последното интервју, Лидија Вукиќевиќ, која го играше ликот на тогаш младата Виолета Попадиќ, откри колку пари можеле да се заработат од овој проект. „Се сеќавам на сè како да беше вчера. Многу …

Познатиот Бобa што  го паметите од филмовите „Луди години“, „Дошло доба љубовта да се проба“, „Каков дедо, таков внук“, „Иди ми, дојди ми“, серијалот „Жикина династија“, сега изгледа сосема поинаку. Тој оддамна се повлече од јавноста, никогаш не стана познат актер и денес е дедо, односно има внука! „Имам рекламна агенција и со години го …

Познатиот американски глумец Роберт де Ниро има желба, ако воопшто некогаш се снима филм за корона-пандемијата, да го глуми гувернерот на американската сојузна држава Њујорк, Ендрју Куомо. „Куомо го прави она што би требало да го прави претседателот (на САД)“, истакна Де Ниро во видеоврската во емисијата The Late Show на Стивен Колберт. Де Ниро (76) натаму …

Џорџ Лукас, Стивен Спилгерг и Харисон Форд се дефинитивно тим за големи дела, а тоа го потврдија во летото 1981 кога филмаџиите ширум светот се запознаа со новиот акционен херој. Во наредните години снимени се уште три продолженија, а се зборува дека следната година не чека и петтиот дел. Ова се податоците кои можеби не …

Љубителите на филмови и серии ќе ви понудат различни теории и концепти по кои ги делат и ценат нивните омилени дела. ТВ и филмската индустрија врти милијарди долари годишно благодарение на нашата фасцинација со екранизацијата на измислените ликови. Посебна приказна и магија се негативците како Дарт Вејдер, Џокерот и Лорд Волдеморт, покажуваат најновите истражувања. Има …

Помалку од 1% од населението, богато и славно, е познато по нивниот стил за кој би се бореле до смрт. Но, рестрикцијата ги враќа ѕвездите на Земјата. И, тие паѓаат како некои метеороиди. Како на пример на растечката брада како Том Хенкс во Каставеј, овие карантирани познати личности сигурно ја заборавија модната полиција. Сите ние …

Додека многу луѓе пораснаа гледајќи ги Попеј и Том и Џери, или нивните деца ги гледаа цело време, најверојатно само мал број го познаваа генијалноста зад неа. Јуџин Мерил Деич, најчесто позната како Џин Деич, беше американски илустратор, аниматор, стрип уметник и режисер на филмот. Тој беше познат и по креирањето на анимираните цртани филмови …

Како настана најпознатиот цртан филм на сите времиња за бескрајната бркотница помеѓу најпознатиот мачор Том и глушецот Џери Вечната игра на мачорот и глувчето, нашите омилени Том и Џери ги расвеселуваа нашите детски денови. Најпознатите епизоди од овој серијал беа во продукција на Јуџин Дејч, најнаградуваниот илустратор и аниматор кој почина во 95-тата година од својот …

Познатиот актер Раде Шербеџија, кој неодамна отвори профил на Фејсбук по инсистирање на сопругата, ги изненади сите свои обожаватели со тоа што сними видео со својата ќерка Милица, што предизвика голем број на коментари на социјалната мрежа. – Еве, дозволете ми конечно да ви го покажам мојот снимател … Ова е мојата најмлада ќерка Милица, …

На 95 – годишна возраст почина Џин Дајч, аниматорот и режисерот на цртаните филмови „Том и Џери“ и „Попај“. Додека растевме, честопати нашите мајки секогаш ни велеа: „Јади го спанаќот за да бидеш силен како Попај!“ Легендарниот аниматор Џин Дајч исто така е режисер на 13 епизоди на цртаниот филм „Том и Џери“. Извор: srekja.mk

Ако овој продолжен викенд со полициски час сакате да го поминете со квалитетно филмско уживање, а едноставно немате идеја каде да пронајдете добри препораки, тогаш треба да ја погледнете Suggest Me Movie страницата. Оваа веб-страница фукционира така што можете да одберете период кога филмот е снимен/прикажан (помеѓу 1900 и 2020 година), како и јазикот на кој сакате …