Posts in category

ФИЛМ


Поранешната актерка Меган Маркл не се појавуваше во јавноста откако беше снимена во средината на април во друштво на нејзиниот тригодини помлад сопруг, принцот Хари, како доставува храна во Лос Анџелес за време на пандемија на коронавирусот. Токму заради ова, многумина напишаа дека војвотката меѓу четири sида ја крие својата втора бременост, а тие гласини …

Холивудскиот актер Робер де Ниро (76) се разведува од неговата 11 години помлада сопруга Грејс Хајтауер. Во 2018 година парот потврди дека се разведува по 21 година брак, а Грејс по судска постапка побара месечниот лимит на кредитната картичка да изнесува од 50 000 на 100 000 долари. Но, се влоши финасиската состојба на актерот, …

Џон Траволта соопшти дека неговата сопруга Кели Престон починала од рак на дојка. Актерот напиша на Инстаграм: „Со многу тешко срце ве известувам дека мојата убава сопруга Кели ја изгуби својата двегодишна битка со ракот на дојка. Таа храбро се бореше со толку многу љубов и поддршка“. Актерката (57) избра да ја задржи приватноста околу својата …

Од денеска на Netflix е достапен новиот акционен блокбастер „The Old Guard“ во кој прекрасната Шарлиз Терон игра бесмртна хероина. Нејзиниот лик повеќе е платен убиец отколку Хајлендер, но тематиката на приказната е поблиска до вториот. „The Old Guard“ во режија на Џина Принс-Бајтвуд е филмска адаптација на истоимениот стрип на авторот Грег Рука (Lazarus, …

Анџелина Џоли и Бред Пит ги закопаа „воените секири“ и одлучиле заедно да побараат помош од психотерапевт за тоа како заедно да учествуваат во воспитување на своите шест деца. „Дефинитивно им беше потребна помош околу надминување на битката за старателството и како Бред повторно да биде татко на своите деца. Бидејќи децата се повозрасни не …

Актерот Александар Дуниќ кој ја играше улогата на Костадин Кокан Прдановиќ во „Породично благо“ во последно време не се појавува во јавност. Освен во горенаведената серија, Александар играше и во „Среќни луѓе“, „Пристигнуваа долари“… Тој во една прилика откри зошто не завршил глума во Белград. „Влегов во потесниот избор во Белград, но не бев примен, …

Во последните месеци постојано кружат шпекулации дека Бред Пит е во врска со колешката Алија Шокат, а таа сега се огласи и откри каков однос има со актерот. Имено, неодамна во интервју за „Vulture“ објасни во каква врска е со Бред Пит. „Не сме пар, само сме пријатели“ откри актерката. Таа откри дека не и …

Хју Џекман ќе ја игра улогата на Енцо Ферари во новиот филм на Мајкл Ман, едноставно наречен „Ferrari“. Џекман (51) ќе има тешка задача да ја долови животната приказна на основачот на емблематичната автомобилска компанија од Италија. Мајкл Ман го преработил сценариото за филмот, напишано од Трој Кенеди Мартин, a фабулата ја изградил врз книгата …

Disney по третпат ја одложи премиерата на филмот „Mulan“, а како причина за тоа ја наведуваат пандемијата на коронавирусот која ги поремети плановите на продуцентите. „Mulan“ требаше да биде прикажан на 24 јули, но поради пандемијата ја одложија премиерата за 21 август оваа година. Креативниот директор на филмот, Алан Хорн рече дека пандемијата ги поремети плановите …

Анџелина Џоли и Бред Пит се разделија пред скоро четири години, но нивниот развод е сè уште една од главните теми во Холивуд. Сепак, вистинската причина зошто таа ги доставила документите за развод, досега никој не знаел. Како што рече во интервјуто што го даде неодамна за „Вог“, таа реши да преземе таков чекор – …

Со проекцијата на македонскиот документарец „Медена земја” беше отворен Фестивалот на документарен филм во Словенија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Манифестацијата кој има 22-годишна традиција требаше да се одржа уште во март, но поради епидемијата на коронавирусот беше одложен за јуни. Телевизија Словенија објави и прилог за Фестивалот, ставајќи посебен акцент на „Медена земја”, …

„Со првиот сопруг се уште е во врска, а вториот беше 13 години помлад од неа. Побегна од земјата, а потоа се најде во центар на скандал“, „Два пати се разведе: Со првиот и понатаму е во врска, а другиот беше 13 години помлад од неа, побегна од земјата , а животот и беше полн …

Славниот актер Кристијан Бејл ја смени својата религија и се преобрати во Православие откако се ожени со моделот со српско потекло. Странските медиуми пишуваа за тоа како мајката и сестрата на Кристијан биле против оваа врска, но актерот не се откажал од љубовта, па дури и цврсто одлучил дека неговите деца ќе го зборуваат српскиот …

Македонскиот документарец „Медена земја“ е во режија на Љубомир Стефанов и Тамара Котевска. „Медена земја“ е филм за Атиџе, последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа. Главна идеја на филмот е да се прикаже припадноста на човекот кон природата. Атиџе со ведрина во гласот се присетува на безгрижните детски денови во селото Бекирлија. Во детството, …

„Two and a Half Man“, познатата американска комедија ќе добие српска верзија, пишува Kurir. Серијата ќе се вика „Tri muškarca i tetka“ а во главните улоги ќе бидат Марко Јанкетиќ, Петар Бенчина и Јелисавета Сека Саблиќ. Снимањето на пилот-епизодата е закажано за средината на јуни, а премиерата е закажана за оваа есен. Серијата „Two and a …

Актерот Ричард Херд, кој е најпознат во пошироката јавност како Вилхелм од „Сајнфелд“, почина во неговиот дом во Лос Анџелес на 87-годишна возраст. Според странските медиуми, актерот починал по компликациите предизвикани од борбата со карциномот. Да потсетиме, тој го доби најновото признание во 2018 година, за улогата на пензиониран детектив Милтон Купер. Други големи проекти на кои …