Posts in category

ФИЛМ


Во последните месеци постојано кружат шпекулации дека Бред Пит е во врска со колешката Алија Шокат, а таа сега се огласи и откри каков однос има со актерот. Имено, неодамна во интервју за „Vulture“ објасни во каква врска е со Бред Пит. „Не сме пар, само сме пријатели“ откри актерката. Таа откри дека не и …

Хју Џекман ќе ја игра улогата на Енцо Ферари во новиот филм на Мајкл Ман, едноставно наречен „Ferrari“. Џекман (51) ќе има тешка задача да ја долови животната приказна на основачот на емблематичната автомобилска компанија од Италија. Мајкл Ман го преработил сценариото за филмот, напишано од Трој Кенеди Мартин, a фабулата ја изградил врз книгата …

Disney по третпат ја одложи премиерата на филмот „Mulan“, а како причина за тоа ја наведуваат пандемијата на коронавирусот која ги поремети плановите на продуцентите. „Mulan“ требаше да биде прикажан на 24 јули, но поради пандемијата ја одложија премиерата за 21 август оваа година. Креативниот директор на филмот, Алан Хорн рече дека пандемијата ги поремети плановите …

Анџелина Џоли и Бред Пит се разделија пред скоро четири години, но нивниот развод е сè уште една од главните теми во Холивуд. Сепак, вистинската причина зошто таа ги доставила документите за развод, досега никој не знаел. Како што рече во интервјуто што го даде неодамна за „Вог“, таа реши да преземе таков чекор – …

Со проекцијата на македонскиот документарец „Медена земја” беше отворен Фестивалот на документарен филм во Словенија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Манифестацијата кој има 22-годишна традиција требаше да се одржа уште во март, но поради епидемијата на коронавирусот беше одложен за јуни. Телевизија Словенија објави и прилог за Фестивалот, ставајќи посебен акцент на „Медена земја”, …

„Со првиот сопруг се уште е во врска, а вториот беше 13 години помлад од неа. Побегна од земјата, а потоа се најде во центар на скандал“, „Два пати се разведе: Со првиот и понатаму е во врска, а другиот беше 13 години помлад од неа, побегна од земјата , а животот и беше полн …

Славниот актер Кристијан Бејл ја смени својата религија и се преобрати во Православие откако се ожени со моделот со српско потекло. Странските медиуми пишуваа за тоа како мајката и сестрата на Кристијан биле против оваа врска, но актерот не се откажал од љубовта, па дури и цврсто одлучил дека неговите деца ќе го зборуваат српскиот …

Македонскиот документарец „Медена земја“ е во режија на Љубомир Стефанов и Тамара Котевска. „Медена земја“ е филм за Атиџе, последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа. Главна идеја на филмот е да се прикаже припадноста на човекот кон природата. Атиџе со ведрина во гласот се присетува на безгрижните детски денови во селото Бекирлија. Во детството, …

„Two and a Half Man“, познатата американска комедија ќе добие српска верзија, пишува Kurir. Серијата ќе се вика „Tri muškarca i tetka“ а во главните улоги ќе бидат Марко Јанкетиќ, Петар Бенчина и Јелисавета Сека Саблиќ. Снимањето на пилот-епизодата е закажано за средината на јуни, а премиерата е закажана за оваа есен. Серијата „Two and a …

Актерот Ричард Херд, кој е најпознат во пошироката јавност како Вилхелм од „Сајнфелд“, почина во неговиот дом во Лос Анџелес на 87-годишна возраст. Според странските медиуми, актерот починал по компликациите предизвикани од борбата со карциномот. Да потсетиме, тој го доби најновото признание во 2018 година, за улогата на пензиониран детектив Милтон Купер. Други големи проекти на кои …

„Повеќе немам трпение за некои нешта, не затоа што сум станала арогантна, туку едноставно затоа што стигнав до степен во својот живот кога не сакам да го трошам своето време на нешто кое ми нанесува болка или не ми е пријатно.“ „Немам трпение за цинизам, претерана критичност или желби од било каков облик. Ја изгубив …

Таа со сигурност ја носи титулата  на една од нашите најголеми  sвезди на естрадното небо. Ако не и најголемата на Балканот! Уште како девојченце била многу талентирана, надарена и за спорт и за  музика, па не е ни чудо што нејзината кариера трае повеќе од 40 години. Од самата појава, па се до денес, таа …

Хероината од „Медена земја“, македонскиот документарен филм кој беше номиниран за „Осакар“, повторно се соочува со истите проблеми како од нејзиното секојдневние кое беше документирано со камера и прикажано пред целиот свет. Во интервју за порталот „ММС“, Атиџе вели дека не се плаши од ситуацијата со коронавирусот, туку се плаши од лошите луѓе кои неодамна и …

Ѕвездите на серијата „Game of Thrones“, Питер Динклиџ и Џејсон Момоа ќе глумат заедно во новиот хорор филм „Good Bad & Undead“. Динклиџ го глумеше ликот на Тирион Ланистер, а Момоа ликот на Кал Дрого во мегапопуларната серија на HBO, „Game of Thrones“. Динклиџ ќе го глуми Ван Хелсинг, ловецот на вампири. Тој ќе се спријатели со …

Во недостиг на идеи Холивуд работи на нови верзии на познати филмови од минатото. Сега на ред е култниот филм „Scarface“ од 1983 година во кој главната улога ја толкуваше славниот Ал Пачино. Вчера беше објавено дека почина 72-годишниот актер Џино Силва, кој ја толкуваше улогата на тивкиот убиец на Тони Монтана. Universal Pictures веќе го одреди режисерот …

Серијата „Подобар живот“ премиерно се прикажуваше на домашните телевизии во периодот од 1987 до 1991 година, а бројни репризни изданија го обезбедија култниот статус.Во последното интервју, Лидија Вукиќевиќ, која го играше ликот на тогаш младата Виолета Попадиќ, откри колку пари можеле да се заработат од овој проект. „Се сеќавам на сè како да беше вчера. Многу …