Posts in category

ВАУ


Една мачка станала вирална ѕвезда на Интернет затоа што го средува домот на сопствениците, ги чисти садоперот, ги собира играчките и го вакумира тепихот. Иако е целосно јасно дека таа има „помош“ од човек, видеото во кое тој ги извршува своите домашни работи стана вирално. pic.twitter.com/GecrWPKziD— Cats where they shouldn’t be (@nocatplaces) May 4, 2021 …

0 60

Кога еден од светски познатите милијардери го отвори новчаникот и ќе даде десетици илјади или милиони долари, тоа не го изненадува обичниот свет и огромното мнозинство мисли дека треба. Но, тука се и оние мали дела на хуманост и милосрдие кои ги загреваат човечките срца. Овие се едни од најневообичаените. Данецот Карви имаше проблеми со …

0 15

За една и пол година што ја помина работејќи на овој проект, собра околу милион пластични шишиња. Пластичните шишиња се поврзани со метална жица, а во некои делови се бетонираат. Роберт Безео дојде во архипелагот Бокас дел Торо во Панама во 2012 година за да помогне во фрлањето пластичен отпад и рециклирање на островите.За една …

0 212

Шестгодишниот германски овчар Сади го спаси животот на сопственикот Брајан откако доживеа срцев удар. Во куќата немаше никој освен него и Сејди, и таа беше цело време со него и не сакаше да го напушти. Таа го држеше буден постојано лижејќи го лицето, па дури и влечејќи го кон неговиот мобилен телефон за да може …

0 193

Ова се највисоките (непрекинати) водопади во светот. Водата паѓа од висина од дури 979 метри и потоа ја исполнува реката Кереп. Водопадот се руши во т.н. Кањон на ѓаволот. Ова се највисоките (непрекинати) водопади во светот. Водата паѓа од висина од дури 979 метри, а потоа ја исполнува реката Кереп National Националниот парк Канаима во …

0 24

Тој е еден од најблагодарните цветови за одржување, а неговите величествени цветови се најубавиот украс на градините и домовите на пролет. Божур е повеќегодишна грмушка, дрвенеста фабрика, која најчесто се одгледува заради своите украсни цвеќиња. И, она што не е најубаво за сите лозари е тоа што не мора да се пресадува секоја пролет, туку …

0 54

Можете ли да замислите комбинација од смарагдно зелена вода, бел песок, сино небо и црква да се издигаат на карпа? Звучи како рај на земјата! Тој рај се наоѓа во Калабрија, Италија, а посебна приказна е црквата што се најде на врвот на карпа. Опкружена со Тиренското Море, црквата Санта Марија dell’Isola е една од …

0 150

Каков љубовен гест! Еден човек дошол во фризерски салон за да научи како да витка кос затоа што неговата сопруга повеќе не можела да ја прави сама. Како што старееме, нештата што секогаш ги земавме здраво за готово, како што е можност да одиме и да се грижиме за себе, стануваат сè потешки и попредизвикувачки. …

0 109

Полските научници во четвртокот објавија дека ја откриле првата бремена египетска мумија во светот додека скенирале остатоци стари 2.000 години, чувани во Националниот музеј во Варшава. „Сопругот Станислав, египетски археолог, и погледнавме рендгенски зраци и во стомакот на мумијата забележавме позната глетка за родителите на три деца – мало стапало!“ Марзена Озарек-Шилке, антрополог и археолог …

0 144

Се трудам скоро секоја слика која што ја сликам да биде итересна и атрактивна за да ги пренесам убавините на Велес што е можно подобро. На мојот профил кој што можете да го отворите на наредниот линк можете да ги видите најубавите и најдобри кадри од градот Велес: Профилот на Љубомир Пепиќ

0 34

Еден од најпознатите традиционални виенски десерти низ Европа кој има аристократстко потекло. Како да подготвите неодолива штрудла од јаболка со сладолед од ванила. Штрудлата од јаболка (Афелструдел) е традиционална виенска штрудла популарна низ цела Европа, особено во европските земји кои некогаш припаѓале на Австро-Унгарија (1867–1918). Најстариот познат рецепт за штрудла е од 1697 година, за …

0 23

Погледнете ја мојата најнова фото сесија од градот Велес која е направена во вчерашниот ден. Сликите се испод: View this post on Instagram A post shared by Ljubomir Pepic (@ljubomirpepic) View this post on Instagram A post shared by Ljubomir Pepic (@ljubomirpepic) View this post on Instagram A post shared by Ljubomir Pepic (@ljubomirpepic) View …

0 140

Поминаа години од кога го направив мојот прв инстаграм и кога добивав лајкови од Калиопи Букле. Овој истаграм ми е втор поред и е моментален мој официјален. Погледнете ја втората моја фото сесија направена во градот Велес: View this post on Instagram A post shared by Ljubomir Pepic (@ljubomirpepic) View this post on Instagram A …

0 307

Постојат луѓе чија животна енергија е навистина за восхит. Меѓу нив е и најстариот професионален модел во светот. Дефни Селф наполни 93 години на 1 јули и, како што вели, нема намера да се повлече. Почна да се шета по модните писти по Втората светска војна, кога победи на локалниот натпревар за девојчето на насловната …

0 41

Овие слики ги направив денес и се сликани со не баш одлична камера, но сепак испаднаа добро така да погледнете ги на наредниот линк: Велешка Фото сесија

0 122

Институтот за експериментална медицина (ИЕМ) од Санкт Петербург планира во текот на следната година да ги заврши претклиничките испитувања на првата вакцина во светот против коронавирус која може да се јаде, која ќе има вкус на познатиот руски млечен производ „Рјаженка“, изјави директорот на ИЕМ, Александар Дмитријев. Претходно, потпретседателот на Руската академија на науките (РАС), …

0 350