Слапшок – Филипински Метала Бенд

Read More

Ова е Ирена Сендлер таа почина на 12 мај 2008 година во годината, во 98 година од животот. Во Втората светска војна барала да биде испратена во Варшавското гето како мајстор инсталатер, бидејќи имала голема причина за тоа.Знаела за нацистичките планови за истребување на Евреите, а била Полјанка. Децата имале крилја во кутија за алат, …

0 8

Според светцката наука Божилакот е природана метеоролошка природна појава. Виножито е метеоролошки феномен кој е предизвикан од рефлексија, прекршување и дисперзија на светлината во капките вода што резултира со спектар на светлина што се појавува на небото. Таа има форма на повеќебоен кружен лак. Виножитата предизвикани од сончевата светлина секогаш се појавуваат на делот од …

0 12

Постојаниот развој во истражувањето на вселената и вклучувањето на нови, приватни компании во тоа истражување, претставува ризик за Земјата од инвазијата на вонземјани, но не какви што очекуваме и си замислуваме, предупредуваат научниците. Тие наведуваат дека заканата е всушност инвазија на непознати вируси и бактерии од вселената. За повејќе дознај од:24sedum.ne

0 145

Помало јато фламинга деновиве повторно е забележано во плиткиот крајбрежен дел на Охридското Езеро, на потегот меѓу македонско-албанската граница кај Свети Наум. Слични ситуации беа забележани и пред неколку години, кога фламинга беа фотографирани на Охридското Езеро. Фламингата се хранат со одредени видови планктон и на езерата слетуваат само по храна. Не се забележани појави …

0 25

На релативно топлото време за овој период од годината полека му доаѓа крајот. Според она што може да заклучи од долгорочните прогнози, веќе по крајот на идната недела температурите ќе почнат да одговараат на овој период од годината. Стартот на декември ќе почне со ниски утрински температури и облачно време. По првата недела од идниот …

0 132

Градоначалникот Марко Колев денеска го потпиша договорот за грант со Делегацијата на Европска Унија  за реализација на проектот „Паметни решенија за Велес- продолжуваме“, со кој ќе се уредува централното градско подрачје. Проектот во вкупна вредност од 46.365.699 денари или 751.470 евра е наменет за реконструкција на улицата „8 Септември“ , нови сообраќајни решенија во централното …

0 75

Медиумите од Србија пренесуваат дека фудбалерите решиле премијата од 1 милион евра за победа над Португалија да ја донираат и овие пари да бидат користени за лечење на болни деца. Пред експедицијата на Србија да отпатува во Португалија, претседателот Александар Вучиќ се качи во авионот за да им посака среќа и да им вети премија …

0 34

Македонскиот спуст репрезентативец Љубомир Спасиќ изминатиот период од 02.07 до 04.07.2021 учествуваше на три кола од светскиот куп во Бања Лука (Босна и Херцеговина). На Светските купови учество земаа 150 натпреварувачи од 17 држави додека Љубомир Спасиќ настапи на два спринт натпревари на 600метра и еден класик на 5км во сениорска категорија. На првиот спринт …

0 30

Македонската фудбалска репрезентација вчера доживеа нов успех на кој се радуваше цела Македонија. По победата над Исланд од 3:1 нашите „фудбалски рисови“ се најдоа во баражот за Светското првенство во Катар 2022 година. Иако сè уште не се знае кои ќе бидат наши противници на следните два натпревари на кои ќе треба да издвојуваме победа, …

0 27

Натпреварувачот ги освои сите со својот неверојатен талент Пејачот од Македонија што се натпреваруваше во претходната сезона во„ Ѕвездите на Град, Мите Стоилков, важи за еден од најталентираните пејачи што некогаш се појавиле во ова популарно музичко шоу. Тој по финалето во „Ѕвездите на Гранд“ им се посвети на студиите, а по завршувањето на Музичката …

0 39

Поради голем број поплаки од граѓани за преполни контејнери ширум градот градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, информираше дека во текот на вчерашниот ден веднаш излегла на терет.  -Го посетивме ЈП „Комунална Хигиена“ каде добивме ветување од одговорните на смена дека ситуацијата ќе биде надмината во најкраток можен рок, а проблемот беше решен за неполн …

0 565

Кој ќе најде жена добродетелна? Таа е поскапа и од најскапоцените камења.Срцето на мажот нејзин е убедено во неа, тој нема да остане без добивка; таа ќе му прави добро на мажот свој, во сите дни од животот негов.Набавува волна и лен, и весело работи со рацете свои.Таа е како трговски кораб, – оддалеку си …

0 19

Ноне Неделковска, која секогаш е интересна за јавноста, по осум години работа на брод како советник за убавина во фришоп, долг период беше во  Велес, а моментално е во Велика Британија. „Среќен роденден мама. Те сакам и ми фалиш“- напиша таа. Деновиве нејзината мајка имала роденден, па по тој повод Ноне објави фотографии и ја …

0 364

Со едноставноста што ја покажа откако 1980 година беше пуштено во продажба, „Југо“ имаше свој шарм и им понуди евтин автомобил на луѓето на СФР Југославија. Возилото во 1985 година „слета“ и на американска почва. И, иако работите не одеа најдобро во САД за фабриката со седиште во поранешна Југославија, автомобилот сепак успеа да добие …

0 88

Поздрав од тимот на ВИРАЛНО до секој посетител на нашата веб страна вирално.мк. Ви посакуваме добаро расположение, добар почеток и многу забaва во секој ваш ден со ВИРАЛНО. Посебана благодарнос од тимот до вас посетителите, до оние кој се редовни а и до оние кој за прв пат не запознаваат. ГЛАВЕН УРЕДНИК: ЉУБОМИР ПЕПИЌ И …

0 88

СУПЕРКНИГА Крис, Џој и Гизмо, робот, патуваат низ времето за да набљудуваат легендарни приказни од Библијата и да научат важни лекции од нив. СЕРИЈАТА Е СИХРОНИЗИРАНА НА ХРВАТСКИ ЈАЗИК Без разлика колку понекогаш грешиме и што и да правиме, Бог може да ни помогне да се промениме.

0 51