in , ,

Дали е здраво да јадеме семки од лубеница?

Сите сме сретнале приказна дека ако јадете семки од лубеница, лубеница ќе почне да ви расте во стомакот. Иако тоа не е точно, се отворија многу прашања дали е навистина здраво да се јадат овие црни семки.

Истражувањата покажуваат дека лубеницата нуди многу здравствени придобивки.

Една студија се фокусираше на потенцијалното намалување на болката во мускулите, како и на тоа дека семките ја прават кожата поздрава. Додека друга се зафати со големо прашање и наведува дека овие семиња дури и го намалуваат ризикот од малигни тумори.

Експертите, вклучително и диететичарот Лорен Манакер, велат дека не само што семките се безбедни, туку и се преполни со хранливи материи.

– Семките од лубеницата се природен извор на манган, фосфор, калиум, протеини, фолати, есенцијални масни киселини, железо и цинк. Овие различни хранливи материи, како што е манганот, му помагаат на мозокот и нервниот систем да функционираат правилно, додека фосфорот помага во здраво формирање на коските и го подобрува варењето – вели Манакер.

Семките од црна лубеница се полни и зрели семиња кои можат да се садат. Здрави се за јадење, но имаат слаб вкус и многу потешко се џвакаат од незрелите бели семки.

– Иако и двете се безбедни за јадење, повеќето луѓе ги плукаат црните семки бидејќи тешко се џвакаат и го прават непријатно јадењето месо од лубеница – вели нутриционистот Тами Лакатос Шамс.

И белите и црните семки од лубеница содржат растителни влакна, а се смета дека никнатите семки од лубеница даваат уште повеќе хранливи придобивки.

Кога се печени, семките од лубеница личат на семки од тиква и се здрава ужинка.

Магнезиумот во семките игра клучна улога во производството на енергија, функцијата на нервите и одржувањето на стабилен крвен притисок, пренесува „Dailymail.co.uk“.

извор:попара.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

З.П е најдобриот шизик во историјата

Дневен хороскоп за 18.09.2023 – мотика.мк Хороскоп