in , ,

Голем неделен хороскоп од 16 до 22 јануари

Што ви предвидуваат ѕвездите следната недела?

Астрологот Олга Савиќ објаснува што да очекува секој хороскопски знак во поглед на здравјето, работата и љубовниот живот.

ОВЕН

Љубов

Да помине уште оваа недела и владетелот на Близнаците (таму се наоѓа вашиот Марс) да стартува директно, а потоа да влезе „во брзина“, вие ќе бидете „на коњ“. Енергијата веќе ви е неспоредливо подобра од порано, почнавте да се враќате на себе и не е чудно што почесто од порано привлекувате заинтересирани погледи, а полесно ви е да остварите интересни контакти, да флертувате и да се забавувате. Некој случајно ќе налета на поранешен партнер, а некој ќе налета на личност која многу брзо би можела да му стане важна. Зафатени – вие и вашиот партнер очигледно сте порасположени, ситуацијата е коректна и доста стабилна.

Работа

На деловен план ќе има само делумно поместување. Или ќе треба да вложите огромен напор за да поправите и решите некои ситуации кои се одолговлекуваат долго време. Многу работи поврзани со работата ќе ве изнервираат бидејќи можни се технички, административни и проблеми со документација, а можни се и недоразбирања со оние со кои работите. Сето ова ќе го решите и завршите, но можно е да доцните по некои прашања. Финансиските приливи ви се солидно поставени, но ќе мора да платите некоја поголема ставка или поголем трошок.

Здравје

Можни се проблеми со коските, зглобовите, кичмата. Помлади – движете се. Внимание во сообраќајот.

БИК

Љубов

Иако односот со емотивниот партнер е коректен, вие лично не сте задоволни со нешто. Можеби ова ваше незадоволство не е поврзано со самата врска, но премногу сте зафатени со други работи кои ве прават нервозни и не ви дозволуваат да се опуштите со саканата личност. А можеби кај некои од вас имало одредена заситеност, ладење, дистанцирање. Во секој случај, нешто ви е „влезено“ во главата. Што се однесува до сингл Биковите – добро, нема навистина да се прославите во љубовните прашања. Или ќе погледнете назад во минатото или ќе налетате на луѓе за кои знаете дека не можат да ви донесат леснотија и емоционална стабилност.

Работа

Деловниот сегмент е она што ве окупира и одзема најмногу енергија во овој период. Прилично сте оптоварени и стегнати од некои ситуации, а сосема е можно претпоставените да не ви олеснуваат, туку напротив – само ја отежнуваат работата со своите барања или контрола. Згора на сето ова – финансискиот сегмент, нешто што ви е од големо значење за да бидете смирени – постојано има големи осцилации и постојано размислувате како да го поправите ова. Таму работите станаа малку подобри, но сепак ви носат немир и нервоза.

Здравје

Помладите нека го чуваат грлото. Постари – проверете ги хормоните, тироидната жлезда. Можни проблеми со циркулацијата.

БЛИЗНАЦИ

Љубов

Уште малку и ќе бидете добри како нови – ситуацијата досега требаше значително да се подобри во партнерските односи, комуникацијата е многу солидна, вие и вашиот партнер полека се движите кон реализација на заедничките планови и има добра енергија меѓу двајцата. Ок, сè уште не чувствувате дека сè е на свое место, уште сте малку во грч и нервозни, но тоа наскоро ќе се реши. Слободни Близнаци – Венера многу убаво гледа во вашиот знак, љубовта ви се насмевнува – а вие возвратете ѝ со насмевка. Венера сега е во прегратка на Сатурн, па тие љубови или ќе бидат стари или пак ќе се разгорат со некои компликации. Но, како и да е, тие се тука за вас.

Работа

Сè уште чекате нешто или некого. И веројатно на тоа чекање ќе му дојде крајот во вториот дел од работната недела или евентуално следната недела. Можеби чекате информација, важен труд, можеби чекате потврда од некого или договор. Што и да чекате, брзо ќе го најдете. Затоа, немојте да се нервирате и да се ставате под стрес. Неделава ќе имате чуден однос со колегите – ќе ве изнервираат, но ќе можат да ви дојдат на помош кога работите ќе станат тешки. Финансии – евидентно подобри приливи во овој период.

Здравје

Вистински момент да започнете да го решавате здравствениот проблем кој долго време го одолговлекувате.

РАК

Љубов

И партнерот, и вие чувствувате потреба отворено и искрено да разговарате за некои работи во вашата врска. Но, исто така – и партнерот, и вие чекате другиот да го иницира разговорот, па лесно може да се случи оваа недела да разговарате за сè, освен за она што е навистина потребно. И двајцата може да бидете нервозни и напнати и наместо да се зближувате – да се повлечете. Слободни Ракови – некои од вас се целосно заглавени во емотивното минато, а големо прашање е дали ќе има конкретен напредок. Нема нови љубови или има луѓе за кои знаете дека би биле комплицирани и тешки за разговор.

Работа

Деловно, ова нема да биде ни лесен период бидејќи повремено ќе имате чувство дека си играте расипан телефон со соработниците и колегите. Лошата комуникација ќе ви ја исцрпи енергијата, а можно е да има технички или административни проблеми. Некои ситуации во почетната фаза ќе изгледаат како брзо да се завршат или решат, но ќе има проблем и прекин кој може да трае неколку дена. Финансии – можно е да се зголеми приливот, но за жал – трошоците ја јадат заработката.

Здравје

Проблеми со несоница, напнатост, чувствителност на респираторниот систем и зглобовите, коските, ‘рбетот.

ЛАВ

Љубов

Во вашите емотивни врски продолжува периодот наречен „ни вода, ни киселина“. Нешто ќе тргне малку, па застанува. Додуша, можно е малку да заживеале страстите, па можете да се „вадите“ на тоа. И можете да се вадите и на друштвото и заедничките пријатели. Почнувајќи од следната недела, работите ќе се подобрат. Слободни Лавови – новата Месечина на полето на партнерствата, па дури и во добар аспект со Јупитер, кој владее со вашето поле на љубов и забава, ветува љубовни приказни во наредниот период. Со Венера и Сатурн на полето на партнерствата – овие можат да бидат убави, но напорни љубови. А може да биде и враќање во минатото.

Работа

Ова е доста напорна деловна недела за вас. Постои презаситеност на еднообразните обврски. Меркур стои (прво во ретроградна, а потоа во директна фаза) во вашето поле на секојдневните работи и обврски – ќе се трудите да завршите со заостанати работи или со некои ситуации од порано кои сега се појавуваат на дневен ред. И ќе успеете, но ова ќе ви ја одземе секоја трошка енергија што ја поседувате. Некои од вас имаат нови деловни понуди во средината на неделата од кои очекувате многу.

Здравје

Присутен е замор.

ДЕВИЦА

Љубов

Деловниот сегмент, но и социјалните мрежи и контактите со пријателите им нудат емотивни можности на слободните Девици. Сега, изгледате прилично будно, колку што може да ве задоволат овие ситуации. Или едноставно, не сте подготвени да скокнете во љубовна приказна додека подобро не ја запознаете личноста која ве интересира. Некои од вас сè уште се под силно влијание на минатото – можеби и тоа ве кочи. Зафатени Девици – партнерот е фокусиран на себе и на своите приоритети, вие сте фокусирани на себе – тука нема многу простор за уживање и љубов, но исто така нема позначајни проблеми во текот на оваа недела. Прилично монотоно.

Работа

Во голема мера се вложувате во работата – што кога станува збор за тековни обврски или проекти во кои сте вклучени некое време – генерално ќе дадат добри резултати и завршување на задачите во дадените рокови. Но, кога станува збор за нови зделки, проекти или идеи – сè уште е прилично бавно и можеби ќе сакате да размислите да го префрлите вашиот фокус на нешто друго и да го оставите ова за следната недела. Финансии – Ви претстојат сериозни заработки. Но, паралелно со нив се зголемуваат и трошоците.

Здравје

Чувствителност.

ВАГА

Љубов

Помалку зборување, повеќе сакање – тоа нека биде мотото за оние во емотивни врски од секаков вид. Додуша, за оние кои живеат заедно или се во брак – ова ќе биде малку потешко да се направи бидејќи ќе има многу ситуации и теми во кои треба нешто да се договори, а тие договори нема да бидат лесни и едноставни. Имајте повеќе трпение еден за друг. Слободни Ваги – контактот на Венера и Сатурн на полето на љубовта и уживањето на некои ќе им донесе силни контакти со минатото (дали ќе има обнова или не – зависи од лични фактори), а на некои ќе донесе нови приказни кои обезбедуваат сигурност и трајност, но носат навестување на тежина.

Работа

Финансиите ќе ве заболат оваа недела. Не мора да значи дека ќе има проблеми со приливите, но трошоците – особено оние поврзани со членовите на семејството и домаќинството ќе бидат доста високи. Генерално – ова е донекаде напорен деловен период за вас, пред сè затоа што или сте обземени од замор или немате мотивација да го дадете најдоброто од себе. Обидете се да бидете јасни, прецизни, практични и реални во договорите и контактите со колегите за да избегнете недоразбирања.

Здравје

Грло, жлезди, хормони, настинки. Постари – зглобови, коски, циркулација.

СКОРПИЈА

Љубов

Ќе имате чувство дека врската со саканата личност нон-стоп заглавува на едни исти прашања, теми. Можеби тоа е затоа што ви е непријатно да се справите со тоа или затоа што никогаш навистина не ја туркате ситуацијата. Сега е време да се справите токму со она што знаете дека не е добро во вашата врска или што ве сопнува и двајцата. Решете го еднаш засекогаш. Слободни Скорпии – можеби вашиот владетел се преселил, но суштински вие не сте се поместиле. Или сте заглавени во минатото и сè уште таму, или го немате вистинскиот мотив, односно вистинската личност кон која треба да се движите. И понатаму се нагласени контактите и размислувањето за минатото.

Работа

Стоењето на Меркур (прво ретроградно, па директно) на полето поврзано со комуникација, состаноци, договори, но и со вашиот начин на размислување и идеи, мотиви – укажува на тоа дека ќе изгубите многу сила и енергија во проекти или договори кои биле започнати порано и кои не можете да ги завршите.  Не е време за прифаќање нови работни места, обврски – затоа што додека не завршите со она што е веќе во тек, само ќе го надополните товарот и ќе заглавите. Од следната недела ситуацијата ќе биде значително поинаква.

Здравје

Внимавајте на сообраќајот, но и на можноста за повреди и настинки. Постари – зглобови, ревматизам.

СТРЕЛЕЦ

Љубов

Контактот на Венера и Сатурн на терен поврзан со комуникација, состаноци, договори – за некои припадници на овој знак ќе им ја отвори вратата на минатото – што ќе се случи понатаму и дали минатото ќе стане сегашност, а иднината ќе зависи пред сè од вашите натални предиспозиции. На другите ќе им донесе познанства, и почеток на комуникација или емотивни разговори со луѓе кои ќе ви остават одличен впечаток, кои ќе ви ја разбудат страста, но и преку кои ќе има некаква тешкотија. Зафатени – директното движење на Марс на полето на партнерствата ви дава можност да ја поправите врската и да ги исправите грешките од изминатиот период.

Работа

Финансиски ќе заглавите оваа недела. Или плаќањата нема да стигнат навреме, или ќе се соочите со трошоци за кои мислевте дека ќе можете да ги продолжите. Што се однесува до деловниот дел – ова е недела за многу активности, за договори, контакти, започнување нови колаборативни приказни или обновување на комуникацијата со поранешните колеги. Ќе имате многу работа, некои обврски лесно ќе ги носите, додека за други ќе треба да вложите многу сила и труд во извршувањето. Бидете трпеливи со колегите.

Здравје

Чувствителност на респираторниот тракт. Кај постарите лица можни се проблеми со стомакот или зглобовите.

ЈАРЕЦ

Љубов

Можеби нема да можете да ги пронајдете вистинските зборови, но вашите постапки ќе зборуваат многу. Партнерот е под зголемен стрес, донекаде несигурен, дури и кавгаџиски настроен – на вас е да се поставите на вистински начин, да разберете и да дадете поддршка. Доколку нешто не ви одговара во односот со партнерот, не се повлекувајте и не се затворајте – ова е периодот кога треба да поминувате што повеќе време заедно. Слободни Јарци – Венера се приближува кон Сатурн, владетелот на вашиот знак – за некои од вас ова ќе го врати минатото или размислувањата за него, за други ќе се отворат нови емотивни можности – можеби токму онакви какви што сте чекале долго време.

Работа

Меркур во вашиот знак ќе биде релативно стационарен во текот на оваа недела, што може да укаже на голем број ситуации. Прво, може да почувствувате зголемен недостаток на мотивација или присуство на ментален, па дури и физички замор. Второ, ќе треба исклучиво да се занимавате со заостанатите обврски, а сега не е вистинско време за нови проекти, работни места или договори. Понатаму, веројатно е дека сè на што ќе се посветите ќе оди особено бавно во овој период или ќе мора да вложите многу енергија за да го реализирате. Финансиите – солидни, иако не сте задоволни.

Здравје

Внимавајте на повреди во сообраќајот. Можни се респираторни инфекции.

ВОДОЛИЈА

Љубов

Венера е со вас за да ви даде љубов и уживање. И Сонцето влегува во вашиот знак во вториот дел од неделата – за да заблескате, но и за да стане поцврста врската со саканата личност. Да, ќе го имате Сатурн некое време на гости – така што нема да може да се исполни секоја желба, а ќе има бранови на малку суво расположение и чекање. Но, во суштина, партнерските односи се движат кон подобрување. Ако сте сингл – директното движење на Марс на полето на љубовта и уживањето ќе започне некои контакти кои беа во мирување, генерално ќе го започне вашиот љубовен живот. Можно е обновување на врските, но и нови љубови – оние кои се „наменети“ за уживање, но и за големи животни лекции.

Работа

Некои ситуации можеби нема да одат како што сте замислиле, ќе ви треба многу повеќе труд и посветеност за да ги остварите. Исто така, може да имате компликации со одредени соработници или деловни партнери, а во некои случаи дури и прекини во соработката. Влегувањето на Сонцето во вашиот знак во вториот дел од неделата позитивно ќе влијае на вашата самодоверба, но и на зајакнување на вашите амбиции и потребата да се истакнете. Младата месечина за викендот пред вас отвора нова деловна фаза исполнета со добри можности.

Здравје

Проблеми со жлезди, хормони, репродуктивни органи. Постари – циркулација, притисок.

РИБИ

Љубов

Блискиот контакт на Венера и Сатурн на полето поврзано со тајните може да го „зачини“ животот и на слободните и на зафатените Риби. И двајцата може многу да ги привлече „забранетото овошје“, особено ако вие и „овошјето“ имате разлика во години, статус, километри. Сега, би ве советувала да избегнувате такви приказни, но љубовта не прашува дали сме подготвени за тоа – таа само доаѓа. За зафатените, предупредување – црвениот аларм е вклучен кај партнерот и може да открие нешто што треба да остане тајна. Ако немате што да криете – ќе поминете просечна недела со партнерот без спектакуларни настани.

Работа

Како прво, ќе ви олесни бидејќи ќе се намали притисокот преку семејството. Исто така, оние кои се занимаваат со приватни бизниси ќе почувствуваат олеснување и конечно ќе ја фатат вистинската насока, ќе бидат во тек со случувањата. Посебно за приватниците, од оваа недела следуваат поповолни финансиски услови, иако и другите Риби не би требало да поминат лошо во овој сегмент. Општо земено – во почетната фаза на која било зделка или договор ќе има некаква форма на застој или недоразбирање, но тоа ќе се реши позитивно. Време е за сериозно планирање.

Здравје

Здравствената состојба се подобрува. Само хроничните пациенти може да имаат зголемени тешкотии.

Извор: kajgana.com

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Хороскопски знаци кои ќе имаат голема среќа во љубовта во 2023 година

ФОТО: ПРЕКРАСНИ СЛИКИ КОИ НЕ ТРЕБА ДА ГИ ПРОПУШТИТЕ – 9 ДЕЛ