in , , ,

Кремаст колач со гриз и јаболка: Се топи во устата, а и многу брзо се подготвува

Овој рецепт за кремаста торта со гриз и јаболка ќе ви биде еден од омилените, бидејќи колачот брзо се подготвува, а уште побрзо се јаде.

Овој колач со гриз и јаболка особено се разликува од другите, кремаст е многу, бидејќи има богат фил одозгора. Многу едноставно се прави, а вкусот му е неодолив.

Состојки:

200 гр гриз
200 мл ладно млеко
3 јајца
200 гр шеќер
100 мл масло
1 ванилин шеќер
200 гр мелени ореви
3 лажици брашно
1/2 прашок за пециво
3 големи рендани јаболка
500 мл слатка павлака

Извор: Курир.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

За овие пет хороскопски знаци 2023 година ќе биде најдобра

Дневен хороскоп за 09.12.2022