in , ,

Тоа е потреба, не е мода: На кои кучиња мора да им облечете зимска облека пред прошетка?

Времето е веќе прилично студено, но мора да го изнесете вашето домашно милениче неколку пати на ден без разлика на времето.

Многу луѓе се прашуваат дали треба да им облечат палта на своите кучиња во текот на зимата или дали нивното крзно е доволно за да го загрее.

Кои раси на кучиња навистина имат потреба да се облечат?

Помалите кучиња имаат помала површина за складирање на температурата од поголемите кучиња, па затоа им треба повеќе зимска облека. Раси кои припаѓаат на оваа група се: Чивава, Териер, Пинчер, Малтезер.

Исто така, многу витките кучиња како Greyhounds ќе го ценат тоа ако ги одржувате топли за време на зимските прошетки. Кучињата со многу тенко крзно или без крзно, бараат зимско палто.

Наспроти нив се кучиња со долга и густа коса, на кои не им е потребна зимска облека. Исто така, темното крзно апсорбира повеќе топлина во зима од светлото крзно. Всушност, тежината на палтото би можела да ги намали изолационите својства на крзното на кучето, па затоа треба да внимавате на дебелината на материјалот – да го одржува доволно топло, но да не го оптоварува вашето домашно милениче.

Извор:Курир.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Вест која нема да им се допадне на трудниците: Не смеете да пиете кафе

Супер брзи лазања ролни (рецепт)