in , ,

Осум златни правила за здрав имунитет

Доколку до состојбата со коронавирусот не размислувавте многу за имунитетот, денес сигурно се прашувате како да го зајакнете, со оглед на тоа што експертите постојано наведуваат колку е тој важен во борбата против овој постојан вирус. Имунолошкиот систем е армија составена од одбранбени клетки чија задача е да го бранат телото од напаѓачите – пишува N1.

Како што старееме, способноста на имунолошкиот систем се намалува, што придонесува за развој на некои сериозни болести, како што се тешки инфекции и рак. Додека некои луѓе ќе останат целосно здрави на старост, сепак ова е група која полесно ќе се инфицира, но за жал може и да умрат како резултат на тоа. Болестите на респираторниот систем како што се грип, СОВИД-19 или пневмонија сè уште се една од водечките причини за смрт кај луѓето над 65 години – пишува N1.

Во оваа ситуација, се чини дека постои врска помеѓу лошата исхрана и слабиот имунитет. Недостатокот на микронутриенти е она што се забележува кај постарите, а се чини дека и тие јадат помалку и не внимаваат исхраната да биде разновидна.

Имунитетот секогаш ќе инвестира многу енергија во здравјето на дигестивниот систем, што е исклучително силна сила за заштита на здравјето на целиот организам, затоа исхраната е многу важна за зачувување на силата на имунолошкиот систем. Научниците одамна го препознаа фактот дека луѓето кои живеат во сиромаштија се многу поподложни на заразни болести. Во моментов постојат докази дека недостатокот на микронутриенти, како што се цинк, селен и железо, и витамини А, Ц и Е кај животните го менува имунолошкиот одговор, дали тоа е случај кај луѓето, останува да се види.

Што можеш да направиш? Ако се сомневате дека вашата исхрана не му го обезбедува на телото она што му е потребно, размислете да земете мултивитамин, бидејќи земањето само еден витамин нема да донесе голема корист.

Влезете во само една продавница за здрава храна и ќе видите многу шишиња и апчиња кои велат дека го зајакнуваат имунолошкиот систем. Иако некои препарати содржат компоненти кои се корисни за здравјето, досега нема докази дали тие навистина му помагаат на имунолошкиот систем. Научниците не знаат дали растение за кое се смета дека го зголемува нивото на антитела во крвта, всушност може да направи нешто корисно за имунолошкиот систем.

Меѓутоа, модерната медицина прифатила дека телото и духот се поврзани. Различни проблеми, како што се варење, несоница, па дури и срцеви заболувања, се поврзани со влијанието на стресот врз телото. И покрај сите пречки, научниците не се откажуваат од дополнително докажување на влијанието на стресот врз имунолошкиот систем. Исто како и зајакнувањето на имунолошкиот систем, стресот е поим кој е тешко да се дефинира, а она што е многу стресен настан за една личност не мора да значи дека ќе го има истиот ефект врз вас.

Кога човек е изложен на непријатна ситуација, на научниците им е тешко да го измерат субјективниот впечаток за стресот, па затоа се фокусираат на работи кои можат да го откријат, како што се отчукувањата на срцето, брзиот говор… Концентрирање на хроничниот стрес кој останува во нечиј живот подолг период се обидуваат да откријат дали овој тип на стрес е одговорен за слабеење на имунолошкиот систем, а и покрај тешкотиите, конечните резултати наскоро ќе нѐ чекаат.

Сигурно ви е позната фразата „Облечете јакна за да не настинете“, но не е баш точна бидејќи умерената изложеност на студ нема да влијае на тоа како телото се бори со инфекциите.

Редовното вежбање е столб на здравјето, го подобрува кардиоваскуларното здравје, го намалува крвниот притисок, помага во одржување на телесната тежина и штити од разни болести. Но, дали му помага на имунолошкиот систем да функционира? Исто како правилната исхрана, физичката активност може да придонесе за целокупното здравје и затоа е добра за одржување на правилното функционирање на имунолошкиот систем. Тоа директно ќе помогне со стимулирање на циркулацијата, што им овозможува на клетките и супстанциите на системот слободно да се движат низ телото и да ја вршат својата работа без пречки.

Златните правила на здрав имунитет се: не пуши, јадете многу овошје и зеленчук, редовно вежбајте, одржувајте здрава телесна тежина, ако пиете алкохол, не претерувајте, спијте доволно, внимавајте на личната хигиена и избегнувајте стрес – пишува N1.

Извор: duma.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ФОТО: Даљинското :)

Во Чешка се пие најмногу алкохол, колку се пие во Македонија?