in , ,

Што навистина се случува со вашето тело кога ќе престанете да пушите: Здравјето се подобрува од час во час

Иако стапката на пушење опадна во последните неколку децении, експертите се очајни да убедат уште повеќе луѓе засекогаш да се откажат од оваа смртоносна навика. Но, без оглед на очигледните проблеми што ги предизвикува пушењето, милиони луѓе сè уште пушат.

Според податоците што ги објави „Дејли мејл“, со надеж дека пушачите ќе го изберат здравјето, експертите ги претставија придобивките од животот без тутун од само 20 минути по последната цигара, а до една деценија подоцна од засекогаш откажување од пушење.

Само 20 минути
Придобивката од живеењето без чад од тутун може да се види по само 20 минути кога пулсот почнува да се нормализира. Ако оваа лоша навика се напушти цела година, ризикот од срцев удар ќе се намали за половина. Само 20 минути откако ќе ја изгаснете последната цигара, пулсот почнува да се забавува. Никотинот, хемикалија која создава голема зависност во тутунот, го зголемува отчукувањата на срцето преку стимулирање на ослободувањето на адреналин.

Треба да се нагласи дека одговорот на срцето на откажување може да се појави и во зависност од тоа колку години некој пушел, бидејќи со текот на времето пушењето може да остави лузни на срцевиот мускул и да ги оштети крвните садови, што доведува до негово неправилно работење или забрзано чукање на срцето познат и како тахикардија. Затоа пушачите се соочуваат со поголем ризик од срцев удар.

– Во рок од 20 минути од последната цигара, пулсот ќе почне да се забавува и да станува понормален. Во рок од еден час, нивниот крвен притисок ќе падне на понормално ниво. Кога некој пуши, крвниот притисок има тенденција да биде превисок, што може да биде многу штетно за луѓето со дијабетес или срцеви заболувања, објаснува Луиз Рос, експерт за откажување од пушење.

Осум часа
Осум часа по пушењето, нивото на кислород ќе почне да се опоравува. Всушност, штетното ниво на јаглерод моноксид во крвта се намалува за половина. Кога тутунот, кој содржи јаглерод, се согорува, се ослободува отровен гас кој нема вкус и мирис и го зазема местото на кислородот во крвта кога пушите. Јаглерод моноксид ги спречува вашите бели дробови да работат правилно и го тера вашето срце да работи понапорно. Ова потоа ги спречува вашите клетки и ткива да го добијат потребниот кислород, што исто така може да доведе до мозочен удар или срцеви заболувања. Ако пушите за време на бременоста, јаглерод моноксидот го спречува вашето бебе да го добие потребниот кислород.

48 часа
Откако ќе се откажете од оваа навика два дена, можеби ќе се изненадите колку е вкусен вашиот некогаш здодевен сендвич со сирење. Тоа е затоа што вашето чувство за вкус и мирис почнуваат да се подобруваат во рок од 48 часа. Во тоа време, целиот јаглерод моноксид е исфрлен од вашето тело и вашите бели дробови ќе почнат да ја чистат слузта. Пушењето може да ги оштети миризливите нерви во носот, што е директно поврзано со вашето чувство за вкус.

72 часа
Ако поминете 72 часа без пушење, ќе забележите дека полесно дишете. Тоа е затоа што вашите бронхијални цевки – воздушните кеси во белите дробови кои можат да бидат иритирани и оштетени од чад – почнаа да се опуштаат. Може да почувствувате и мало зголемување на енергијата бидејќи нивото на кислород во крвта се зголемува. Човек ќе забележи дека има недостаток на здив кога е активен.

Две недели
Две недели без пушење и ќе ви се подобри циркулацијата. Крвта многу подобро ќе пумпа во вашето срце и мускули. Според Британската фондација за срце, сè е сведено на хемикалиите во цигарите кои ги прават ѕидовите на артериите лепливи. Масниот материјал може да ги затне артериите и да го намали просторот за правилен проток на крв. Ако артериите кои носат крв до срцето се „затнат“, тоа може да доведе до срцев удар. Меѓутоа, по откажувањето од пушење, овој ризик се намалува.

Д-р Лион Шахаб, дел од Истражувачката група за тутун и алкохол на Универзитетскиот колеџ во Лондон, објаснува дека јаглерод моноксидот, нуспроизвод од пушењето цигари, се покажало дека го оштетува функционирањето на ендотелните клетки, кои ја обложуваат внатрешноста на крвните садови и се од витално значење за циркулацијата.

Три месеци
По три месеци вашата функција на белите дробови се зголемува до десет проценти. Во тоа време, кашлањето, отежнато дишење и проблемите со дишењето почнуваат да се намалуваат. Сепак, лекарите предупредуваат дека луѓето не треба да се вознемируваат доколку веднаш по откажувањето од пушењето развијат кашлица, бидејќи тоа е само знак дека белите дробови повторно почнуваат да работат.

Една година
Ако успеете да не запалите ниту една цигара цела година, ризикот од срцев удар ќе се намали на половина во споредба со пушач. Секоја година 1,9 милиони луѓе умираат од срцеви заболувања предизвикани од тутунот, според Светската здравствена организација. Ова е еднакво на една од пет од сите смртни случаи од срцеви заболувања. Дури и пасивното пушење и повременото пушење го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања. Исто како и ризикот од срцев удар, ризикот од срцеви заболувања исто така ќе се намали на половина по една година непушење.

10 години
По една деценија непушење, ризикот од смрт од рак на белите дробови ќе се преполови во споредба со пушачите. Според добротворната организација Cancer Research, кога пушите, цигарите ослободуваат повеќе од 5.000 различни хемикалии. Студијата од 2004 година, која следеше 50-годишно истражување на британските лекари, покажа дека ако пушачите се откажат пред 30-тата година, тие можат да избегнат повеќе од 90 проценти од ризикот од рак на белите дробови предизвикан од пушењето. Исто така, експертите веруваат дека пушењето предизвикува најмалку 15 видови на рак.

Извор:Курир.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 показатели дека добро Ви оди во животот

0

ФОТО: ЦРВЕНОКОСИ УБАВИЦИ – 6 ДЕЛ