in ,

Пет работи за кои младите брачни парови најчесто се расправаат

Од моментот кога ќе кажете „ДА“, работите стануваат поинакви. Покрај вашето, тука е и мислењето на вашиот партнер, кое треба да го почитувате.

Затоа, неизбежно е да има конфликти, бидејќи првите месеци и години од бракот, всушност, се период на прилагодување. Во тој период, треба да научите да го споделувате животот со некого, но и да останете верни на себе, што не е лесно. Ако мислевте дека расправиите и расправиите се присутни само во вашиот брак, можеби ќе бидете изненадени кога дознавте дека 9 од 10 парови се караат токму за овие работи:

Мокри пешкири

Оваа расправија изгледа e стара колку и човештвото. Ок, колку и пешкирите за бањање. Не е познато зошто мажите излегуваат од бањата со пешкирот замоткан околу половината, а потоа немарно го фрлаат, мокар, врз тазе исушените алишта на спалната, врз гарнитурата во дневната соба или на кое било друго место што не е наменето за сушење мокри пешкири.

Излегување во град

Ви се чини како цела вечност од времето кога сте почнале да се подготвувате до времето коога сте излегле од дома, но мажите не разбираат е дека шминката е уметност и дека ниту еден уметник не сака да го брзаат. Можеби на мажот му се доволни чисти фармерки и кошула, малку дезодоранс и средство за коса, но подготвувањето за излегување во град честопати е цел мал ритуал за жените.

Војна за температурата

Расправија што порано или подоцна избувнува во еден дом е онаа што се однесува на температурата во просторот за живеење. Непишано правило е дека жените на секогаш им е поладно, додека на мажите претежно им е жешко. Жената ќе се шета по дома во дуксер во август, додека тој е опуштен по маица и во јануари. Статистичките податоци велат дека паровите почесто се караат за температурата во куќата отколку за далечинскиот управувач.

Некој уште спие

Би било идеално ако сте совршено синхронизирани со вашата сакана личност во сè. Но, што ако едниот од вас е ноќна птица и сака да спие до пладне, а другиот е ранобудник кој „легнува со кокошките“? Еден од вас неизбежно ќе се обиде да го сврти другиот на страната што му одговара, што ќе биде причина за расправија.

Гаси светло!

Топ пет во листата расправии на младите брачни парови е гасењето на светлото. Кој одлучува кога е време да се исклучат светлата во спалната соба? Можеби едниот спие, а другиот решил да погледа телевизија или да погра на мобилниот телефон. И да не го забораваме светлото во ходник што ѕирка под вратата!

Извор: Кајана.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Со овие чорапи наскоро сите ќе бидат опседнати: Модно парче во кое се заљубија сите

ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 15.10.2022