in ,

Експертите потврдија: Жените блескаат во бременоста – тајната е во хормоните

Често слушаме дека жените блескаат во бременоста, а се чини дека не се работи само за комплименти од околината. Имено, експертите сега потврдија дека бременоста сјај постои и објаснија зошто и како настанува.

– Исто како и самата бременост, сјајот на бременоста може да изгледа различно од трудница до трудница. Иако изгледа дека подобрувањето на тенот за време на бременоста се случило случајно, работата е всушност многу едноставна. Имено, хормоналните промени се одговорни за зголемување на производството на маснотии, што ја прави кожата на трудниците посјајна, објаснува дерматологот Мариса Гаршик за Very Well Family.

– Исто така, за време на бременоста, крвните садови се шират за да се обезбеди подобар проток на крв до бебето, а зголемената циркулација на крвта може да придонесе за посветол тен, додава тој. Со нејзината изјава се согласуваат и гинеколозите.

Зголемување на протокот на крв во телото
– За време на бременоста промената на волуменот на крвта е значајна. Кај трудниците, протокот на крв може да се зголеми за 50 проценти или повеќе, што е навистина многу. Целиот тој дополнителен волумен може да придонесе за сјајот на кожата, а бидејќи естрогенот ги прави крвните садови попропустливи кај трудниците, тие можат да бидат уште поизразени на лицето и образите, објаснува гинекологот Натаниел ДеНикола.

Сепак, сјајот за време на бременоста не е правило, па затоа голем број трудници забележуваат влошување на состојбата на кожата на лицето, појава на мозолчиња и акни, па дури и појава на розацеа токму како резултат на претходно споменатите масти. на кожата.

Некои трудници може да добијат и хиперпигментација, односно големи кафени дамки на лицето предизвикани од зголеменото влијание на хормоните. Добрата вест, нагласуваат дерматолозите, е што оваа состојба поминува со бременоста и не се повторува по породувањето.

извор:курир.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Дневен хороскоп за 12. октомври

И со водата можете да претерате, еве по колку течност треба да пиете