Како да знаете дали вашето домашно милениче има топлотен удар?


Кучињата добиваат топлотен удар почесто од мачките, а особено се погодени младите и старите животни кои не се во добра состојба. Срцевите заболувања, дебелината, староста или респираторните проблеми ги ставаат кучињата на дополнителен ризик. Кучињата со пократки муцки, како што се мопс или булдози, потешко ја „исфрлаат“ топлината со задишување, а одредени раси не поднесуваат топлина како другите. Во оваа група спаѓаат англиски и француски булдози, боксери, бернарди, мопс и ши цу.

Директната изложеност на сонце не е единствениот проблем бидејќи и вашето домашно милениче може да добие топлотен удар доколку остане во прегреано место.

Доколку забележите дека вашето куче е нерасположено, брзо дише, повраќа, има дијареа и температура повисока од 40ºC, веднаш отстранете го од сонце и изладете го со туширање или со ставање топли облоги околу вратот.

Во летните горештини, иако кучињата се капат, сепак може да дојде до топлотен и сончев удар. Чувањето кучиња на плажите под чадори не ја намалува можноста тоа да се случи. Исто така, во текот на летото, кучињата се изложени на поголем ризик да ги изгорат шепите од топлината, да се дехидрираат или да доживеат топлотен удар.

Топлотниот удар кај кучињата може да доведе до откажување на органите, оштетување на мозокот, крварење, слепило, конвулзии или дури и смрт. Нивната нормална телесна температура е од 38 до 39 степени. Температурата повисока од 41 степен е фатална и бара итна ветеринарна помош. Затоа е важно веднаш да ги препознаете првите симптоми на топлотен удар и навреме да реагирате.

Симптоми
Симптомите на топлотна исцрпеност вклучуваат: дијареа, гадење и повраќање, брзо задишување и црвенило на кожата во ушите.

Првиот и основен знак за предупредување е задишувањето на кучето, односно како што велат сопствениците „јазикот се лепи за подот“. Се подразбира дека секое куче на сонце ќе задишува, но ако задишувањето продолжи заедно со други симптоми, веднаш побарајте помош.

Други симптоми се грчеви во мускулите, кои се многу видливи. Кучето станува нервозно, оди бесцелно, се лиже, седи и станува. Непцата му стануваат темноцрвени или целосно бледи, а температурата на телото му е покачена. Таквата состојба е многу опасна бидејќи може да предизвика пукање на мускулното ткиво на кучето, собирање течност во мозокот, а уште повеќе може да предизвика шок и кома. Конечниот исход може да биде смрт. Затоа мора многу брзо да реагирате.

Првата помош е можеби клучна. Кучето треба веднаш да се однесе на темно и ладно место и да се завитка во крпи натопени во млака вода. Особено е важно предивото да му го завиткате околу вратот. Не користете мраз или многу ладна вода бидејќи тоа може да биде контрапродуктивно бидејќи пребрзото ладење може да предизвика други опасни по живот услови за кучето.

Обезбедете слободен пристап до вода, но не го присилувајте животното да пие. Во тој случај може да вдиши вода или да се задуши.

Веднаш по пружањето прва помош, однесете го кучето кај ветеринарот завиткано во крпи натопени со млака вода. Ветеринарот ќе му даде инфузија и ќе му помогне. Дури и ако се чини дека кучето се опоравува, однесете го на ветеринар што е можно поскоро. Дехидрацијата е само една компликација на топлотниот удар што ветеринарот треба да ја дијагностицира.

Терапијата со кислород често се дава за да се подобри перфузијата на виталните ткива и органи, а антибиотиците се даваат за да се спречи сепса.

Заедно со топлотниот удар, изгорениците се најчеста летна болест која е последица на прекумерното изложување на сонце. Се јавува, исто како и кај луѓето, кога не ја заштитуваме доволно главата на кучето. Симптомите се многу слични на топлотниот удар, што значи дека кучето ќе има треска, општа слабост, проблеми со видот и забрзан пулс. Сè што важи за превенција и третман на топлотен удар важи и за сончевиот удар.

Што можете да направите за да го спречите вашето куче да добие топлотен удар?

Кога температурата е висока, не дозволувајте кучето да остане на жешки површини како што се асфалт и цемент. Намалете ги прошетките на такви површини на минимум.

Однесете го вашето куче за лесно дотерување бидејќи краткото летно палто може да помогне да се спречи прегревање, но никогаш не го шишајте кучето до кожа. На кучињата со долга коса мора да им останат најмалку 3 сантиметри влакна за да се заштитат од изгореници од сонце.

Обезбедете му на вашето куче пристап до свежа вода во секое време, како и до сенка.

Не држете ја муцката на вашето куче бидејќи тоа ја намалува можноста кучето да задиши.

Многу кучиња уживаат во пливање, прскање во мали базени или трчање низ прскалките кога времето е топло. Може да помогне во намалување на телесната температура.

Никогаш не го оставајте вашето куче во автомобил.

извор:курир.мк

Previous Тамара Тодевска се исуши: Пејачката позираше по долна облека, а постигнатото се гледа од прва (фото)
Next Слушнете го мојот најнов МИКС: Funky G - Drugu si hteo (DJ Ljupce1982 MIX HD)

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *