in , ,

Маска за лице од краставица, мед и овесна каша – ефикасна за мрсна кожа и против мозолчиња

Доколку имате мрсна кожа на лицето склона кон акни, можете да пробате природна и освежителна маска со краставица. Комбинацијата од краставица, овесна каша и мед благотворно ќе влијае на вашата кожа – еве што можете да очекувате:

Краставицата ќе ја освежи вашата кожа и ќе ја хидрира, отстранувајќи го вишокот маснотии и нечистотија; овесната каша ќе ги отстрани мртвите клетки од кожата и вишокот на себум; медот ќе ја контролира абразивната текстура на овесната каша за да спречи прекумерно лупење и да ја нахрани кожата на лицето со витамини и минерали.

Користете краставица која претходно била на собна температура. Пред да ја користите маската, исчистете го лицето и пареа за да ги отворите порите за маската да навлезе длабоко и да ја нахрани кожата.

Состојки:

  • 1/2 краставица
  • 1 лажица мелена овесна каша
  • 1 лажица мед

Подготовка:

Изблендирајте 1/2 краставица во блендер или процесор за храна. Добиената смеса истурете ја во мал сад за матење, па додајте ги останатите состојки. Добро измешајте и нежно масирајте ја маската на лицето со чисти врвови на прстите со кружни движења. Оставете го да отстои 10 до 15 минути. Кога ќе истече времето, измијте ја маската од лицето со ладна вода. Исушете со чиста крпа.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Марија Шерифовиќ проговори за нејзиниот емотивен статус и откри дали е зафатена (фото)

Дрско: Кајли Џенер ја налути јавноста со најновата објава на Инстаграм (фото)