in , ,

Тоа што еден ред лубеница му го прави на човековото тело е неверојатно

Што има во лубеницата?
На 100 грама лубеница има само 30 калории, содржи многу вода, што ни е многу важно во лето, а во исто време изобилува со витамини А и Ц, калиум и магнезиум.

Иако сите сакаат ладна лубеница, чувајќи ја во фрижидер всушност губи некои од нејзините својства, како што е ликопенот, кој ефикасно штити од болести. Меѓутоа, откако веќе ќе ја исечете, задолжително чувајте ја во фрижидер, пишува 24сата.хр.

Високиот процент на витамин Ц во лубеницата го зајакнува имунолошкиот систем и го скратува времето за опоравување од болеста, но го намалува и ризикот од срцев удар и рак. Цитрулинот, аминокиселина богата со лубеница, во телото се претвора во аргинин, кој е неопходен за добра циркулација на крвта. Лубеницата е добра за релаксација и опоравување после физичка активност.

Факти за лубеница
Моќен Л-цитрулин
Во лубеницата, можете да најдете најголем дел од аминокиселината цитрулин, која ги релаксира и ги проширува крвните садови, па затоа е важна за еректилната функција – 210 mg во 100 g лубеница.

Витамин Ц
20% од дневната потреба за витамин Ц се задоволува со 180 гр лубеница. Покрај тоа, витаминот Ц ќе ги заштити вашите мускули и коски.

Калории
Лубеницата е одлична за диета бидејќи содржи само 30 калории

Моќен ликопен
Вкусниот зеленчук може да го намали ризикот од мозочен удар за 20%, благодарение на високата количина на ликопен

Витамин А
Од 150 гр лубеница, 5 отсто е витамин А, кој е важен за здравјето на вашата кожа

Хидратација
Лубеницата се состои од 92% вода, 6% шеќер и 2% влакна

Не ја фрлајте ни кората од лубеницата
Иако луѓето често ја фрлаат кората од лубеницата, експертите велат дека таа содржи најмногу витамини и хранливи материи како што се витамините А, Б6 и Ц, како и калиум и магнезиум. Бидејќи кората не е премногу вкусна, можете да ја исечете на парчиња и да ја ставите во салата од туна или пилешко, само претходно добро измијте ја (дури и ако не ја јадете кората, запомнете дека расте на земја, па затоа често се наоѓаат голем број бактерии).

Семките од лубеница се лек за бубрезите
Семките од лубеница, кои речиси сите ги фрламе, може да се јадат! Во Кина семките се пржат и се јадат како закуски! Тие се здрава состојка која може да се користи за лекување на бубрезите. Чајот од свежи семки од лубеница е одличен диуретик, а можете да го подготвите така што ќе земете четири лажици свежи семки од лубеница, ќе ги згмечите и ќе ги варите 15 минути во два децилитри вода. Таа количина чај треба да се пие во текот на два дена, а третиот ден да се одмори. Со цел чајот од семки од лубеница да делува што е можно подобро, повторете ја постапката во текот на неколку недели.

Интересни факти за лубеницата
– Пред три години во Тенеси е измерена најголемата лубеница на светот – тежела дури 159 килограми
– Бројот на видови лубеници кои се одгледуваат во светот е 1.200, а се разликуваат по боја, големина и форма, а има и видови без семки.
– Иако потекнува од Африка, првиот запис за лубеницата е стар 5.000 години, а потекнува од Египет, каде што лубеницата била толку ценета што ја ставале во гробниците на кралевите.
– Во Америка и Азија кората од лубеницата редовно и обилно се користи во исхраната.

Извор: vistina.com.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Видео од породилна сала стана хит заради реакцијата на идниот татко: „Само да не е машко, па да се мачи вака како мене“ (ВИДЕО)

ФОТО: Страв од летање