in , , ,

СЛАБЕЕМЕ ЗАЕДНО: Најдобрите намирници за вечера

Иако нашироко се верува дека прескокнувањето на вечерата е единствениот начин за слабеење, експертите предупредуваат дека тоа е мит.

Имено, според нутриционистите, секој оброк е подеднакво важен, но важно е и што јадеме во кој период од денот. Иако не се согласуваат сите за тоа кое точно време е најдобро за вечера, она што никој не го спори е дека вечерата треба да се консумира најмалку два часа пред спиење.

Она во што сите се сигурни е дека гладот ​​му штети на нашето здравје. Затоа, не прескокнувајте оброци, туку вечерата засновајте ја на полесни и поздрави алтернативи. Еве за што се работи.

Најдобрите намирници за вечера:

Супа
Супа или супа од зеленчук нема многу калории, а во исто време може да не засити. Освен тоа, со овој оброк добиваме витамини, лесно се вари, а го олеснува и сонот. Покрај сето тоа, се хидрираме и со помош на супа.

Салата
Во овој случај, опцијата е бесконечна. Можете да измешате зеленчук со мешунки, зелена салата, пченка, малку протеини (бело пилешко или јајца) или тофу. Оброците од салати се полни со влакна и витамини неопходни за здраво функционирање на организмот.

Пилешко или риба на скара
Богато со протеини, ова месо особено им се препорачува на луѓето кои тренираат. Сепак, имајте на ум дека е потребно повеќе време за варење, затоа не избирајте вакво месо за подоцнежна вечера.

Киноа
Киноата може да се подготви како салата или со друг зеленчук. Богат е со влакна и протеини и не одржува сити.

Младо сирење
Одличен извор на протеини кој помага и за намалување на надуеноста. А благодарение на малата количина на калории е идеален за вечера.

Леќa
Леќата може да се консумира сама или со сезонска салата. Има малку јаглехидрати и богато со влакна и протеини.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ФОТО: ДОБРИ ДЕВОЈКИ СО ДОБРИ НОЗЕ – 2 Дел

Ова е Стефаниа: Евровизиската победничка песна е посветена на оваа жена (ВИДЕО)