in , ,

Малку ви се лабави или тесни? 6 одлични трикови кои можат да ви помогнат да ги проширите или стесните фармерките!

Сите сме се нашле во таа фрустрирачка ситуација – или фармерките не стегаат или ни станаа преголеми, или материјалот беше стиснат па тешко дека ќе можете да ја облечете микроскопската верзија на вашите омилени панталони.

Фармерките можат да бидат навистина проблематично парче облека.

Поради лош материјал или неправилно одржување, нивната големина се менува при перењето и – по неколку перења изгледаат сосема поинаку отколку кога ги купивме!

Поради тоа понекогаш едноставно повеќе не ни се допаѓаат омилените фармерки. За среќа, постојат неколку различни опции кои можат да ја спасат оваа ситуација.

Во продолжение прочитајте како да ги проширите или намалите фармерките кога веќе не ви одговараат како порано …

Ако фармерките се преголеми

1. Измијте ги во топла вода – ако се малку растегнати, само ставете ги на стандардно миење во топла вода. Овој трик најдобро функционира со фармерки кои главно се направени од памук. Дополнителен совет: не користете омекнувач за материјалот да не ја менува премногу почетната форма!

2. Ставете ги во машината за сушење – откако ќе заврши перењето, ставете ги во машината за сушење и вклучете ја топлата опција. Ткаенината ќе се намали, а фармерките подобро ќе стојат.

3. Секогаш можете да зашиете мал дел од ластикот од внатрешната страна на ременот – ако ременот е отпуштен, испробајте го овој мал трик кој ќе ги затегне фармерките одвнатре до степен што најмногу ви одговара.

Ако фармерките се премногу мали

1. Попрскајте ги со млака вода, па истегнете ги да се истегнат – истегнете ги мокрите фармерки со рацете во сите правци и гледајте ја магијата која повторно ќе ве натера да застанете како плунка!

2. Седнете во топла када додека носите фармерки – ова можеби звучи малку лудо, но делува: облечете ги фармерките, наполнете ја кадата со топла вода и седнете во неа. Топла (не топла!) Водата ќе се опушти и ќе го истегне материјалот. Секако, овој трик треба да го направите претходниот ден и да дозволите фармерките да се исушат кога ќе завршите со процедурата.

3. Внимателно отстранете го ременот – оваа техника е малку драстична, но одлична е доколку сакате да бидете креативни – практично ќе додадете материјал на ременот на фармерките и на тој начин ќе ги направите поголеми.

Извор: zoom.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Чешка го има најдолгиот висечки пешачки мост во светот

СЛИКИ ОД КОМИЧНИ И ЗАБАВНИ ЖИВОТНИ – 10 ДЕЛ