in , ,

Љубовен хороскоп за време на ретроградниот Меркур од 10 мај до 3 јуни

Пролетта пристигна, сонцето сјае, а ретроградниот Меркур официјално се врати во градот.

Од 10 мај до 3 јуни, Меркур ќе го има своето ретроградно движење низ знаците на Близнаци и Бик, создавајќи конфузија кога станува збор за комуникација, тајминг, пораки и друго. Ако имате некакви пролетни планови, ќе сакате да знаете како овој ретрограден Меркур ќе влијае на љубовниот живот на вашиот хороскопски знак – бидејќи овој транзит може да има големо влијание врз логистиката на вашата врска.

Меркур ја поминува првата половина од своето ретроградно движење преку својот домашен знак Близнаци, кој управува со комуникацијата, затоа внимавајте на состанокот да не кажете нешто што не го мислите или погрешно да протолкувате порака од партнерот, што може да доведе до фрустрација или недоразбирање. . На 22 мај, Меркур се враќа во земниот знак Бик, менувајќи ги енергетските вибрации за да биде повеќе фокусиран на вредностите и ресурсите. Во овој период, може да откриеме дека забавувањето на Меркур нè наведува да се преиспитаме што вреди нашето време во љубовните врски.

За време на поголемиот дел од овој ретрограден Меркур, романтичната планета Венера ќе биде во смелиот и смел Овен, што ќе не поттикне да бидеме понапредни во врските и дополнително импулсивни во однос на нашите задоволства. На 24 мај, планетата на страста Марс ја следи Венера во Овен, зголемувајќи ја нашата мотивација да ги бркаме нашите желби. Енергијата на овој брз огнен знак сака да се движи брзо – но ретроградниот Меркур е време да се забави и да размислиме каде сме. Ќе треба да ја ублажиме топлината на љубовните планети со дополнителна претпазливост, свесност и внимание.

Во продолжение дознајте како ретроградниот Меркур ќе влијае на љубовта во вашиот живот од 10 мај до 3 јуни.

ОВЕН

Комуникацијата е особено лоша за вас за време на овој ретрограден Овен – а кога станува збор за љубовта, може да доведе до збунувачки недоразбирања или дискусии за значењето на зборовите. Наместо да ги прифаќате вашите поимпулсивни инстинкти, бидете особено внимателни на зборовите што ќе ги изберете и на тонот што го користите кога ја кажувате вашата поента. Слушањето е исто толку важно како и споделувањето кога станува збор за врските!

БИК

Оваа ретроградна ќе има големо влијание врз вас и вашите вредности, Бик, па затоа е важно да направите простор за овие рефлексии во вашите односи. Важно е да ги процените вашите лични цели и да се осигурате дека ќе го добиете она што го заслужувате од животот, затоа искористете го ова ретроградно време за да процените дали и кога сте заљубени. Бидете сигурни дека ќе ја посветите вашата енергија на врски кои вредат вашето време и го поддржуваат она што сакате да бидете.

БЛИЗНАЦИ

Меркур е вашата владејачка планета, Близнаци, и тој ќе ја спроведе првата половина од ова ретроградно движење низ вашиот знак – така што можете да се обложите дека ќе ги почувствувате неговите ефекти на многу опиплив начин. Преиспитајте што сакате од љубовта и животот додека ги постигнувате вашите повисоки цели, затоа не плашете се малку да се одвоите од романтиката и фокусирајте се на негување на она што ви е важно на долг рок.

РАК

Старите деловни контакти или луѓе од поранешните општествени кругови сега можат да се вратат во вашиот живот, Ракови – но можно е овој пат овие познати личности да ги видите во поинакво и пококетно светло. Истражете ги искрите што се појавуваат во пријателствата или вашата професионална мрежа, но погрижете се да одвоите време да стапите во контакт со вашите долгорочни цели наместо да брзате во љубовна врска.

ЛАВ

Комуникацијата во вашиот професионален живот и пријателствата може да се збркаат за време на ова ретроградно движење, Лавови, па можеби ќе треба да посредувате во драмата во вашиот социјален круг или да го „гаснете огнот“ на работа. Ако овие одвлекувања одземаат време и енергија од вашиот љубовен живот, бидете особено искрени на состаноци и со партнерите. Кажете им дека знаете дека не зависи од нив овој пат и запишете го на ретроградниот Меркур.

ДЕВИЦА

Додека логистичките проблеми на работа можат да станат неуредно за време на оваа ретроградна, Девица, тоа не мора да го загрози вашиот љубовен живот. Можете да ги ублажите вашите фрустрации со сеќавање на авантурите со вашите партнери или со истражување на можностите со некои стари пламени. Размислете за работите кои ве натерале да се чувствувате возбудени за љубовта во минатото и одвојте време повторно да ги откриете вашите страсти.

ВАГА

Оваа ретроградна е поставена да ве однесе на бурно патување на самооткривање, Вага, затоа бидете подготвени да стапите во контакт со вашите страсти и да ги истражите емоциите под површината на вашите врски. Некои тајни или гнев сега може да излезат на површина, затоа бидете подготвени да обработите што и да се појави – и верувајте дека соочувањето со вистината ќе ви помогне да ги проширите вашите хоризонти и да се усогласите со вашето највисоко јас.

ШКОРПИЈА

Енергијата на ова ретроградно овој пат е конкретно фокусирана на вашите врски, Скорпијо, затоа бидете подготвени да копате во длабочините на вашите врски. Исчистете го воздухот од какво било незадоволство во љубовниот живот и видете што всушност очекувате од интимниот партнер. Сега е време отворено да комуницирате за какви било стравови, борби или неискажани претпоставки што стојат зад вашата врска.

СТРЕЛЕЦ

Бидете внимателни, Стрелец, бидејќи овој транзит може да доцни за некои важни датуми. Планирањето квалитетно време со партнерот или наоѓањето на вистинскиот момент за разјаснување на љубовната врска може да се покаже како предизвик, бидејќи ретроградната погрешна комуникација и проблемите со распоредот го попречуваат вашиот тајминг. Фокусирајте се на тоа да бидете флексибилни во односите и дајте си дополнително време за разговори кои можеби бараат повеќе напор отколку што мислевте.

ЈАРЕЦ

Ретроградните периоди се познати по тоа што ги враќаат поранешните партнери во нашиот фокус, или преку минатите спомени или неочекувани пораки на Инстаграм – а шансите да бидете прогонувани од вашето романтично минато за време на овој ретрограден Меркур се големи, Јарци. Можеби ќе сакате да се забавувате со стар пламен кој наеднаш повторно гори, но имајте на ум дека погрешната комуникација или откажувањето во последен момент може да ви пречат да ги остварите цврстите планови.

ВОДОЛИЈА

Ова ретроградно ве доведува во контакт со ситуации кои навистина ја поттикнуваат вашата енергија, Водолија. Што ја истакнува вашата флертувачка страна? Што правиш? Зошто се чувствувате безгрижно, разиграно и заљубено? Дајте си време да се поврзете со вашето срце, без разлика дали да ги истражите овие прашања со вашиот партнер или само да поминете малку интроспективно време дома размислувајќи за некои возбудливи спомени.

РИБА

Оваа ретроградност ве потсетува на она што е навистина важно за основата на вашата врска, Риби. Прегледате што ви носи сигурност, стабилност и емоционална удобност и се трудите да внесете повеќе од таа енергија во вашиот живот. Ако сте во врска, поминете малку време дома разговарајќи срце до срце и разгледувајќи го она што сте го изградиле еден со друг за да бидете сигурни дека сте на иста страна.

Извор: mk.tv21.tv

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ВИДЕО: Љубиша стана музичка ѕвезда

ФОТО: Очекување наспротив реалноста – 2 ДЕЛ