in , ,

Кога треба да се тушираме – наутро или навечер?

Клиничкиот психолог и експерт за спиење д-р Џенет Кенеди откри кога треба да се туширате.

Вечерно туширање

За оние кои страдаат од несоница, д-р Кенеди препорачува туширање најмалку 90 минути пред спиење.

„Кога се подготвувате за сон, телото нормално се лади со забавување на ритамот на срцето. Туширањето со топла вода повторно ја зголемува температурата, што може дополнително да не разбуди. Затоа е неопходно да се туширате барем еден час и половина пред спиење”- објаснилa д-р Кенеди.

Утринско туширање

Оние кои претпочитаат утрински туш велат дека не постои подобар начин да се започне денот. Туширањето предизвикува циркулација и разбудува.

„Утринското туширање особено се препорачува за оние кои потешко се будат”- изјави д-р Џенет Кенеди, клинички психолог и специјалист за спиење.

За да се постигне вистински ефект на будење, д-р Кенеди препорачува да се туширате со млака вода, наместо жешка.

Извор: курир.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Зорица, новото музичко име со љубовна балада за сите вљубени срца – „Јас и ти” (ВИДЕО)

Дневен хороскоп за четврток (12.05.2022)