in ,

Тајните на бујната коса на Индијките – Еве се што треба да знаете

Ова се тајните што сакаат да ги практикуваат Индијките, па затоа често можеме да ги видиме на телевизија со бујна и сјајна коса.

1. Миењето на косата завршете го со ладно плакнење
Користењето топла вода под туш ги раствора масните липиди кои ја оштетуваат вашата кожа и коса. Ладната вода е многу подобра за вашата коса отколку топлата бидејќи кога ја миете косата со топла вода, ја плакнете со хранливи масла. Топлата вода е добра само за шампонирање фаза велат индиските фризери.водата е за фазата на поставување на регенераторот.Завршете со ладно плакнење за да ја задржите влагата.

2. 4-минутна масажа на скалпот секој ден
Сепак, експертите додаваат дека масажата со врело масло за зајакнување и растење на косата.Сепак, експертите додаваат дека 4 минути масажа на скалпот дневно во текот на 24 недели покажала позитивен резултат.

3. Користете го вистинското масло за скалпот
Сувоста и првутот се различни проблеми и на секој скалп му треба индивидуален третман.Затоа, доколку вашиот скалп е иритиран, подобро е да избегнувате производи кои можат повеќе да го исушат.

Еве што ви треба за различни типови:

за сува чешање на скалпот користете алое
за мрсна кожа на главата користете лимон

4. Избегнувајте фенирање на косата по третманот
Индијците исто така препорачуваат да не ја сушите косата после каков било третман бидејќи тоа ја спречува максималната корист.Само оставете ја косата да се исуши природно. Исто така, за подобри резултати, измијте ја косата пред да нанесете каква било маска.

5. Користете зелен чај за коса
Зелениот чај е моќен пијалок за детоксикација на вашето тело, но истото го има и на вашата коса.Истражувачите докажаа дека го стимулира растот.Можете да измешате зелен чај во прав со розова вода за да ја подобрите формулата и да создадете мирис.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 5 МАЈ 2022 ГОДИНА

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 6 МАЈ 2022 ГОДИНА