in ,

Дали шеќерната депилација е подобра од обичната – Сите тајни што треба да ги знаете

Пред да скокнеме и да почнеме да се занимаваме со жаргон, ајде да одвоиме една секунда за да преминеме на основите на шеќерот. Како што објаснува естетичарот Наталија Александрова, шекерирањето е древна форма на отстранување на влакна која потекнува од Месопотамија, Египет и Грција – па не, тоа воопшто не е ново, дури и ако сега е во тренд.

За време на отстранувањето на влакната на овој начин, леплива златна шеќерна паста се нанесува на делот од кожата што сакате да остане без влакна, а потоа нежно се отстранува со брзо повлекување. Еве неколку работи што треба да ги знаете за целиот процес.

Дали „шеќерирањето“ е помалку болно од обчната депилација?
И депилацијата со шеќер и депилацијата вклучуваат влечење на влакната од коренот, така што дефинитивно ќе доживеете одредено ниво на болка со која било од нив.

Помеѓу сосема природна формула и нежна техника, шекерирањето во голема мера е алтернатива на депилацијата за чувствителна кожа. Депилацијата ги отстранува влакната, но може да ги отстрани и горните мртви слоеви на кожата. Спротивно на тоа, шеќерната паста воопшто не се лепи за кожата – само ги фаќа флакната и ги отстранува без да ја извади кожата. Бидејќи е помалку инвазивен метод, дерматолозите ја препорачуваат оваа техника на луѓе со почувствителна кожа.

Дали на овој начин може трајно да се отстранат влакната?
Бидејќи шеќерот го отстранува вашиот вистински фоликул на влакното (т.е. не само нивото на површината), може да очекувате да останете без влакна најмалку 3 недели и може да очекувате влакната да расте многу потенка со текот на времето. На крајот, овој фоликул на влакното целосно ќе престане да расте, па колку подолго продолжувате со депилацијата со шеќерна паста, толку помалку влакна ќе растат.

Ако сакате најдобри можни резултати, ќе мора да почекате најмалку 24 часа за да се истуширате, вежбате или имате секс
Дали може да се направи дома?
Ова можете да го пробате целосно дома, но треба да се забележи дека депилацијата со шеќер е тешка за почетник. Помеѓу добивањето на вистинската конзистентност при правењето свој шеќерен восок и совладувањето на техниката на грчење, вашиот прв обид нема да биде лесен процес, а вашите проблеми со кожата нема да бидат толку мазни. Но, ако имате малку време на рацете и влакна на нозете од кои сакате да се ослободите, дефинитивно! Еве што ви треба за да ја направите вашата прва серија:

Дали може да се направи шеќерна депилација на лицето?
Да, во ред е да закажете состанок за шекеринг за отстранување на влакната од лицето. „Секоја област од телото со несаканите влакна може да се третира со шеќер, вклучително и лицето“, вели дерматологот Хедли Кинг. „Леплива шеќерна паста се лепи за влакната, кои потоа може да се отстранат без да се наруши околната кожа. Слично е на депилацијата, но многумина велат дека е поудобно и понежно за кожата“.

Дали има некои несакани ефекти или ризици?
Можни се помали модринки, но отстранувањето на влакната со шеќер е генерално понежно од депилацијата. Сепак, постои едно предупредување: ако користите ретиноиди или хемиски пилинг на вашето лице, ризикувате да ја оштетите кожата ако пробате депилација со шеќер (со други зборови, дефинитивно ќе сакате да го откажете терминот и да разговарате со дерматолог пред да направите било што) . Исто така, прескокнете го шекерирањето ако имате отворени рани, осип, модринки, отоци, изгореници од сонце или херпес бидејќи топлата формула може да ви ја изгори кожата, да предизвика иритација, фоликулитис и вродени влакна. И никој не го сака тоа, нели? Во право.

Како да се подготвите за шеќерна депилација?
Два дена пред третманот направете нежен пилинг за да го подготвите местото, а потоа кога ќе се истуширате на денот на закажаниот преглед избегнувајте супер топла вода, лосион за тело и масло за тело – вашиот естетичар ќе мора да избрише се. пред да го исклучите.која паста се нанесува. И конечно, дојдете на состанокот во удобна, широка облека, бидејќи на свежо засладената кожа ќе и треба малку простор за дишење.

Можете ли да се бричите помеѓу два термина?
Иако е дефинитивно супер примамливо да се бричите помеѓу сесиите, најдобро е да се спротивставите на нагонот доколку сакате долгорочните ефекти на шеќерната крема навистина да делуваат. Мазната кожа бара трпение, па оставете ги влакната да растат околу четири до шест недели додека не порасне до минималната должина потребна за шеќерна паста.

Што не треба да правите после шеќерната депилација?
Ако сакате најдобри можни резултати, ќе треба да почекате најмалку 24 часа за да се истуширате, вежбате или имате секс. Размислете за тоа: свежо засладената кожа е супер чувствителна и изложена, така што дефинитивно не сакате да внесувате пот или бактерии додека вашата кожа смирува. Исто така, ќе сакате да ја преиспитате температурата на туширање во деновите по состанокот – топлите тушеви се премногу груби за зашеќерената кожа.

Помеѓу третманите со шеќер, од клучно значење е дополнително да се грижите за вашата кожа. Ова значи дека ќе сакате повторно да ги наполните масла за тело, навлажнувачи и креми за сончање за да спречите иритација, вродени влакна и изгореници.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Што всушност значи „станување на лева нога“ и која е вистината позади оваа изрека

Звуци кои на мачките се плашат најмногу и не сакаат да ги чујат