in ,

Проверете ги рацете – Овие кожни проблеми откриваат за вашата здравствена состојба

Нашите раце се вистинска енциклопедија и можат да откријат многу работи за нашата личност и одредени карактеристики. Но покрај тоа, рацете кажуваат уште некои работи за нас, односно можат да укажат на здравствени проблеми и да бидат првото предупредување за посета на лекар.

Нивната форма, функција и изглед може да откријат различни знаци кои ќе ја олеснат дијагнозата, а треба да обрнете внимание на овие промени:

1. Мали мозолчиња и црвени, суви точки
Псоријазата е хронична автоимуна состојба која предизвикува лупење и може да се појави на рацете, но и на ноктите, кои стануваат жолти, суви, кршливи и може да паднат. Псоријазата на рацете може да изгледа како црвени, суви, подигнати дамки над кожата, односно се формираат псоријатични плаки.

Исто така, понекогаш може да вклучи големи и мали мозолчиња исполнети со гној на дланките. Важно е да се дијагностицира псоријазата што е можно поскоро, бидејќи може да биде поврзана со многу коморбидитети, вклучувајќи артритис и кардиоваскуларни болести.

2. Јазли
Црвениот осип на раката или зглобот, кој понекогаш се претвора во збир на нодули, може да биде знак за алергија на никел. Чувствителноста на никел е една од најчестите причини за алергиски контактен дерматитис. Многу предмети што ја допираат кожата содржат никел, а некои од нив се нараквици, часовници, прстени, па дури и мобилни телефони. Сепак, осип може да се развие и од храна која содржи никел, како што се грав, чоколадо, кикирики, соја и овесна каша.

3. Трнење во вкочанетост во тупаници
Кај млади, здрави луѓе, причината за пецкање во рацете е веројатно синдромот на карпален тунел. Многу луѓе чувствуваат пецкање на рацете или вкочанетост навечер бидејќи спијат на грб. Овој начин на спиење го притиска средниот нерв кој води од зглобот до раката. Можно е привремено да почувствувате трнење во прстите ако некое лице хипервентилира поради анксиозност.

Но, ако се сомневате во нешто друго, лекарот може да нареди ЕМГ за да открие можно оштетување на нервите или мускулите. Важно е да се нагласи дека секој ненадеен напад на пецкање во рацете или слабост секогаш треба да ве загрижува за можен мозочен удар.

4. Црвени или виолетови испакнатини на прстот
Кај пациент со болни, црвени или виолетови испакнатини на врвовите на прстите наречени Ослерови јазли, најчеста дијагноза е ендокардитис – бактериска инфекција на срцевите залистоци.

Ендокардитисот може да предизвика и крварење под кожата на дланките, оставајќи виолетови или кафени дамки, како и крварење под ноктот или во кожата во близина на ноктот. Овие симптоми видливи на рацете може да поминат, но ако некое лице има знаци на инфекција како треска и потење, тие укажуваат на ендокардитис.

5. Треперење на двете или на едната рака
Некогаш треперењето на рацете не е сериозна работа, а понекогаш е знак на невролошка болест. Рацете на сите по малку се тресат, а тоа може да се забележи при прецизни работи како што е вовлекувањето на конецот во иглата. Тоа се нарекува физиолошки тремор, а се јавува кога има недостаток на сон, прекумерна потрошувачка на кофеин, одредени лекови и алкохол.

Друг тип на тремор, неволно, ритмичко, променливо или осцилаторно движење на неповрзани мускулни групи, се нарекува есенцијален тремор и предизвикува треперење на рацете и дланките на двете страни од телото. Често се наследува.

Сепак, постојат и тремор поврзани со болеста. На пример, кај Паркинсоновата болест, треморот на рацете ја зафаќа само едната рака, или треморот е поизразен во едната рака, па се јавува кога раката мирува.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Правила за среќен љубовен однос – Ова е клучот за стабилната врска и брак

Во 2009 јас и мојот другар учествувавме на еден голем настан