in ,

„Велигден нè учи дека животот никогаш не запира и љубовта никогаш не умира“ – Мисли за најголемиот христијански празник кои не смееме да ги заборавиме

Овие инспиративни цитати не потсетуваат на вистинската цел на Велигден. Сите сакаме велигденски јајца и чоколадни зајачиња, но овој период е многу повеќе од тоа …

„Велигден нè учи дека животот никогаш не запира и љубовта никогаш не умира“.
Кејт Мекгахан

„Воскресението му дава на животот смисла, насока и можност за нов почеток, без разлика на околностите.
Роберт Флет

„Радоста на воскресението нека не издигне од осаменоста, слабоста и очајот кон силата, убавината и среќата.
Флојд В. Томкинс

„Не попуштајте во очај, ние сме народ на Велигден и алелуја е нашата песна.
Папата Јован Павле Втори

„Семејствата се собираат да го прослават Велигден. Има ли подобар начин да се прослави од тоа да поминете неколку часа на патувањето на Христовиот живот?
Рома Дауни

„Навистина верувам дека Бог е љубов, милост, простување и инспирација.
Вилијам П. Јанг

„Секој маж и жена нека се сметаат себеси за бесмртни. Нека го откријат воскресението на Исус во своето воскресение. Нека не велат „Христос воскресна“, туку „Јас ќе воскреснам“.
Филипс Брукс

„Нашиот Бог го напиша ветувањето за воскресението, не само во книгите, туку и во секој лист во пролетта.
Мартин Лутер

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 14 АПРИЛ 2022 ГОДИНА

Дневен хороскоп за петок (15.04.2022)