in ,

Ова домашно масло е смрт за целулитот: Ја елиминира кожата која е како кора од портокал во рекордно време!

Покрај здравата урамнотежена исхрана и внесувањето доволно течности, клучно е да се забрза циркулацијата на крвта и да се забрза функционирањето на лимфниот систем за да се елиминира целулитот. Токму тоа најдобро се постигнува со масажа и употреба на етерични масла.

Еве како делуваат на целулитот:

Маслото од авокадо е исто така одличен избор поради ниската молекуларна тежина, продира длабоко во кожата, што ја зголемува ефикасноста. Етеричните масла од чемпрес, смрека, рузмарин, лимон, портокал, грејпфрут, ѓумбир и слатките печурки се неопходни за есенцијалните антицелулитни масла, бидејќи ја затегнуваат кожата, ја стимулираат циркулацијата, функцијата на лимфниот систем, секрецијата на вода и детоксикацијата.

Сега кога знаеме колку се ефективни маслата, време е да подготвиме домашна смеса која ќе го реши овој „проблем“.

За подготовка ќе ви требаат следниве состојки:

6 мл масло од лешник, масло од роза, масло од семки од грозје или масло од јојоба
4 ml масло од авокадо
3 капки есенцијално масло од рузмарин, смрека или чемпрес
2 капки есенцијално масло од маточина

Подготовка:

Додадете до пет капки есенцијално масло во 10 ml од избраното базно масло. Изберете темно шише. Прво измешајте ги базните масла, а потоа додадете ги есенцијалните масла.

Извор: vistina.com.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Анастасија, Душица и Мартија во иста комбинација: Кој кого копира или модата тоа им го диктира? (ФОТО)

Азирус Гејминг: Две нови гејминг видеа